Niemiecki nie trudny i nie nudny

Co przynosi nauczyciel na lekcję angielskiego? Oczywiście GITARĘ!
Co przynosi nauczyciel na lekcję niemieckiego? Oczywiście GRAMATYKĘ!

Ta obiegowa opinia, wedle której język niemiecki jest trudny, a nauka niemieckiego nudna i zdominowana przez monotonne ćwiczenia gramatyczne, powoduje, że wielu uczniów i studentów rezygnuje z nauki niemieckiego wbrew oczywistym korzyściom płynącym ze znajomości języka, którym najwięcej osób w Europie posługuje się jako ojczystym i który jest językiem naszych sąsiadów.

Że nauka niemieckiego nie musi być i nie jest trudna i nudna, można się było przekonać w czasie Międzynarodowej Konferencji Nauczycieli Języka Niemieckiego, która odbyła się na przełomie lipca i sierpnia na Uniwersytecie w Bozen/Bolzano we Włoszech, a dokładnie w Południowym Tyrolu, a w której wśród 2700 uczestników z całego świata znalazły się germanistki z Instytutu Neofilologii PWSZ w Nysie Alina Dittmann i Monika Witt.

Uczestnicy prezentowali przeróżne koncepcje nauczania i kształcenia nauczycieli wypracowane nie tylko w Europie, ale i na innych kontynentach, również w egzotycznych dla nas krajach jak Tadżykistan, Indonezja czy Chile. Mnogość ciekawych koncepcji i projektów dobitnie pokazuje, że nauka niemieckiego może być fascynującą przygodą. Pomagają w tym wydawnictwa, które w czasie Konferencji zachęcały do zakupu kolorowych, zabawnych i pomysłowych materiałów nauczania. W czasie dyskusji panelowych szukano rozwiązań problemów związanych z nauczaniem języków obcych i prezentowano przykłady dobrej praktyki. Konferencja służyła również nawiązaniu nowych kontaktów, między innymi celem pozyskania miejsc na praktyki zagraniczne dla studentów.

W czasie wolnym nauczyciele niemieckiego również się nie nudzili, jak na przykład grupa polsko-fińsko-estońsko-austriacka, która kibicowała Jamile Cerquiera przyszłej nauczycielce niemieckiego z Brazylii obecnie studiującej w Niemczech w czasie jej pierwszego lotu na paralotni (koniecznie zobacz zdjęcie!). No cóż, trudno się było oprzeć alpejskim krajobrazom i widokowi kurortu Merano z lotu ptaka! Konferencja to przecież nie tylko wykłady, ale i spotkania z ludźmi i poznawanie pięknych miejsc.

Mój wyjazd na Konferencję był możliwy dzięki dofinansowaniu z programu Erasmus oraz dzięki pomocy doskonale działającego Biura Współpracy Międzynarodowej PWSZ w Nysie.

Monika Witt
Instytut Neofilologii

 
REKRUTACJA na studia:  77 4474849
Budynek A, ul. Chodowieckiego 4, sala 210


www.rekrutacja.pwsz.nysa.pl

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie © 2018. Kontakt z webmasterem, napisz do: Adam Dudek, Łukasz Wąsik