Kontakt Aktualności Kierunki Student Rekrutacja

Architektura Bezpieczeństwo wewnętrzne Dietetyka Filologia angielska
Filologia germańska
Finanse
i rachunkowość
Informatyka Jazz
i muzyka estradowa
Kosmetologia Pielęgniarstwo Trener osobisty
Psychofizyczne kształtowanie człowieka
Ratownictwo medyczne Zarządzanie
i inżynieria produkcji
Niemiecki nie trudny i nie nudny

Co przynosi nauczyciel na lekcję angielskiego? Oczywiście GITARĘ!
Co przynosi nauczyciel na lekcję niemieckiego? Oczywiście GRAMATYKĘ!

Ta obiegowa opinia, wedle której język niemiecki jest trudny, a nauka niemieckiego nudna i zdominowana przez monotonne ćwiczenia gramatyczne, powoduje, że wielu uczniów i studentów rezygnuje z nauki niemieckiego wbrew oczywistym korzyściom płynącym ze znajomości języka, którym najwięcej osób w Europie posługuje się jako ojczystym i który jest językiem naszych sąsiadów.

Że nauka niemieckiego nie musi być i nie jest trudna i nudna, można się było przekonać w czasie Międzynarodowej Konferencji Nauczycieli Języka Niemieckiego, która odbyła się na przełomie lipca i sierpnia na Uniwersytecie w Bozen/Bolzano we Włoszech, a dokładnie w Południowym Tyrolu, a w której wśród 2700 uczestników z całego świata znalazły się germanistki z Instytutu Neofilologii PWSZ w Nysie Alina Dittmann i Monika Witt.

Uczestnicy prezentowali przeróżne koncepcje nauczania i kształcenia nauczycieli wypracowane nie tylko w Europie, ale i na innych kontynentach, również w egzotycznych dla nas krajach jak Tadżykistan, Indonezja czy Chile. Mnogość ciekawych koncepcji i projektów dobitnie pokazuje, że nauka niemieckiego może być fascynującą przygodą. Pomagają w tym wydawnictwa, które w czasie Konferencji zachęcały do zakupu kolorowych, zabawnych i pomysłowych materiałów nauczania. W czasie dyskusji panelowych szukano rozwiązań problemów związanych z nauczaniem języków obcych i prezentowano przykłady dobrej praktyki. Konferencja służyła również nawiązaniu nowych kontaktów, między innymi celem pozyskania miejsc na praktyki zagraniczne dla studentów.

W czasie wolnym nauczyciele niemieckiego również się nie nudzili, jak na przykład grupa polsko-fińsko-estońsko-austriacka, która kibicowała Jamile Cerquiera przyszłej nauczycielce niemieckiego z Brazylii obecnie studiującej w Niemczech w czasie jej pierwszego lotu na paralotni (koniecznie zobacz zdjęcie!). No cóż, trudno się było oprzeć alpejskim krajobrazom i widokowi kurortu Merano z lotu ptaka! Konferencja to przecież nie tylko wykłady, ale i spotkania z ludźmi i poznawanie pięknych miejsc.

Mój wyjazd na Konferencję był możliwy dzięki dofinansowaniu z programu Erasmus oraz dzięki pomocy doskonale działającego Biura Współpracy Międzynarodowej PWSZ w Nysie.

Monika Witt
Instytut Neofilologii

 
        
      
Kierunki PWSZ w Nysie: Architektura | Bezpieczeństwo wewnętrzne | Dietetyka | Filologia angielska | Filologia germańska | Język biznesu: angielski | Finanse i rachunkowość | Informatyka | Jazz i muzyka estradowa | Konserwacja i ochrona zabytków | Kosmetologia | Pielęgniarstwo | Psychofizyczne kształtowanie człowieka | Ratownictwo medyczne | Zarządzanie i inżynieria produkcji |
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie © 2017   kontakt z webmasterem
Instytut Architektury i Urbanistyki - architektura, konserwacja i ochrona zabytków, architektura światła, Instytut Bezpieczeństwa Wewnętrznego - bezpieczeństwo systemów informatycznych, bezpieczeństwo ekonomiczne, kryminologia i kryminalistyka, zarządzanie systemami bezpieczeństwa, Instytut Nauk o Zdrowiu: dietetyka kliniczna, dietetyka administracyjna, dietetyka sportowa, kosmetologia specjalistyczna, chemia i technologia kosmetyków, kształtowanie człowieka - trener osobisty, rekreacja psychoruchowa, Instytut Nauk Technicznych: informatyka - gry komputerowe i multimedia, systemy internetowe, systemy i sieci komputerowe, bezpieczeństwo sieci i systemów informatycznych, zarządzanie - automatyzacja produkcji i systemy mechatroniczne, zarządzanie produkcją, inżynieria jakości, zarządzanie innowacjami i projektami,, Instytut Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Instytut Finansów - rachunkowość i kontrola finansowa, finanse przedsiębiorstw, Instytut Jazzu - jazz i muzyka estradowa, realizacja dźwięku, edukacja artystyczna w jazzie i muzyce estradowej, Instytut Pielęgniarstwa - pielęgniarstwo (licencjackie), pielęgniarstwo pomostowe (A, B, C, D), pielęgniarstwo magisterskie, Instytut Ratownictwa Medycznego - ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK