KontaktAktualnościPrezentacja WydziałuPracownicyPlany zajęćSTUDIA DUALNE - PRACUJ I ZARABIAJ!NOWE SPECJALIZACJE PŁATNY STAŻ W SCHATTDECOR

Wydział Neofilologii - kierunek filologia
- w zakresie filologii angielskiej / filologii germańskiej

Uczelnia Student Miasto Rekrutacja

WSPÓLNY PROJEKT Z UNIWERSYTETEM W KALIFORNII

Filologia angielska Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie ma przyjemność realizować międzynarodowy projekt THE ONE-BOOK PROJECT, przy współpracy z CALIFORNIA STATE UNIVERSITY, BAKERSFIELD (CSUB), w Stanach Zjednoczonych. Realizacja przedsięwzięcia w Nysie stała się realna nie tylko dzięki kontaktom nawiązanym przez dr Alinę Dittmann, Dyrektora Instytutu Neofilologii, ale także dzięki dofinansowaniu, które otrzymaliśmy ze strony Uniwersytetu Kalifornijskiego w Bakersfield.

W ramach projektu, studenci drugiego roku filologii angielskiej, w obecnym roku akademickim 2018/2019, stali się członkami INTERNATIONAL BOOK CLUB, międzynarodowego klubu czytelniczego, który został zainicjowany przez Profesora Emersona Case'a, goszczącego w PWSZ w Nysie jako visiting professor w ubiegłym semestrze. Obecnie członkami klubu są American Language Institute, CSUB w USA, Connect University w państwie Mjanma (znanym powszechnie jako Birma), oraz Instytut Neofilologii PWSZ w Nysie.

Coroczna praca nad projektem polega na omawianiu i analizowaniu wybranych pozycji książkowych dobranych dla danych grup wiekowych i tematycznie skupiających się wokół jednego zagadnienia. W roku 2018, tematyka organizowanych dyskusji oscyluje wokół problemu więziennictwa, a społeczność akademicka w Bakersfield, Yangon i w Nysie analizuje materiał reportażowy przedstawiony w książce pt. Incarceration Nations: A Journey to Justice in Prisons Around the World (2016) autorstwa Baz Dreisinger, która podejmuje problematykę więziennictwa w wybranych krajach, porównując systemy inkarceracji w Rwandzie, Ugandzie, Tajlandii, Brazylii, Australii, Singapurze oraz w Norwegii z systemami obowiązującymi w Stanach Zjednoczonych. W ramach zajęć z konwersacji studenci omawiają nie tylko tradycyjne formy więziennictwa, ale także eksperymentalne programy, np., tak zwany proces sprawiedliwości naprawczej (restorative justice), które starają się w sposób alternatywny rozwiązać wzrastający problem inkarceracji. Bazując na opisanym doświadczeniu Autorki, a także na wynikach jej badań, studenci w sposób analityczny zastanawiają się nad celowością i skutecznością programów oraz systemów, sugerując zmiany i rozwiązania. Co istotne, dyskurs odbywa się nie tylko w klasie. Na stronie internetowej, http://runneronebook.weebly.com/, studenci PWSZ w Nysie prowadzą internetowe dyskusje wraz ze studentami amerykańskimi, starając się odpowiedzieć na pytania skonstruowane przez dr Agnieszkę Kaczmarek. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji, do odwiedzenia strony, gdzie znajdują się różnorodne materiały stymulujące rozwój kompetencji językowych, a także do zapoznania się z broszurą reklamującą projekt w 2018 roku, która świadczy o rozmachu przedsięwzięcia w Stanach Zjednoczonych.

W ramach projektu, w październiku 2018, w Instytucie Neofilologii odbył się także konkurs eseistyczny, adresowany do studentów trzeciego roku filologii angielskiej, dotyczący możliwych zmian w systemie inkarceracji. Zwyciężczynią konkursu została Zuzanna Widz, której serdecznie gratulujemy, a dr Iwonie Sikorze dziękujemy za pełnienie roli jurora. Filologia angielska składa również gorące podziękowania dr Alinie Dittmann za inicjację projektu.

dr Agnieszka Kaczmarek
koordynator projektu One-book Project z ramienia PWSZ w Nysie

 

Wydział Neofilologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2018    
kontakt z webmasterem:  
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK