PREZENTACJA INSTYTUTU
Ogólne informacje
Instytut Neofilologii powstał w 2001 roku. W pierwszym roku działalności kształciliśmy studentów na filologii germańskiej, a w kolejnych latach ofertę dydaktyczną poszerzyliśmy o nowe specjalności: filologia angielska i język angielski biznesu. Instytut posiada akredytację Polskiej Komisji Akredytacyjnej, dzięki czemu ma prawo do prowadzenia wszystkich wyżej wymienionych specjalności na kierunku filologia.
Jednym z celów kształcenia jest ogólne przygotowanie filologiczne, które realizowane jest poprzez przedmioty o charakterze językoznawczym, kulturoznawczym i literaturoznawczym. Absolwent posiada wszechstronną wiedzę w zakresie wybranego języka w mowie i w piśmie. Potrafi swobodnie rozmawiać w języku obcym, czyta i rozumie literaturę specjalistyczną i posługuje się właściwą terminologią. Potrafi w języku obcym napisać dowolne pismo, redagować dokumenty, a także przetłumaczyć ogólny tekst na język polski i obcy.
Zgodnie z misją Uczelni, kształcenie studentów na kierunku filologia odbywa się z uwzględnieniem zasad:
Kadra dydaktyczna
W Instytucie zatrudniona jest wysoko wykwalifikowana kadra dydaktyczna, wśród której są pracownicy posiadający długoletnie doświadczenie praktyczne w zakresie prowadzonych przedmiotów. Studenci zapytani o poziom kształcenia na filologii w PWSZ odpowiadają, że jest on wysoki dzięki kadrze naukowo-dydaktycznej. Pracownicy Instytutu stale pracują nad swoim dorobkiem, uczestnicząc w różnego rodzaju konferencjach krajowych i międzynarodowych, szkoleniach, seminariach i projektach. Publikują w wydawnictwach i czasopismach o zasięgu krajowym i międzynarodowym.
Obecna kadra dydaktyczna składa się z 5 profesorów (w tym 3 profesorów tytularnych), 8 doktorów i 1 magistra:
Infrastruktura dydaktyczna
Instytut Neofilologii dysponuje bardzo dobrze wyposażonymi salami dydaktycznymi. Na zajęciach wykorzystuje się sprzęt multimedialny, który poprawia skuteczność procesu kształcenia. Studenci mogą korzystać z biblioteki PWSZ mieszczącej się przy ulicy Chodowieckiego. Biblioteka ta oferuje dostęp do elektronicznych baz czasopism i książek, również poprzez komputery domowe, co znacznie ułatwia studentom naukę i pisanie pracy dyplomowej. Dodatkowo studenci mogą skorzystać ze zbiorów bibliotecznych mieszczących się w budynku Instytutu.
Budynki Instytutu Neofilologii
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |