Kontrast:

KontaktAktualnościPrezentacja WydziałuPracownicyPlany zajęćSTUDIA DUALNE - PRACUJ I ZARABIAJ!NOWE SPECJALIZACJE PŁATNY STAŻ W SCHATTDECOR

Wydział Neofilologii - kierunek filologia
- w zakresie filologii angielskiej / filologii germańskiej

Uczelnia Student Miasto Rekrutacja

Carl Stangen z Głuchołaz – pionier światowej turystyki

Dziś (5.11) w PWSZ w Nysie odbył się wykład, w języku polskim i niemieckim, połączony z uroczystym otwarciem wystawy poświęconej pochodzącemu z Głuchołaz podróżnikowi i pisarzowi Carlowi Stangenowi.

Urodzony w roku 1833 Stangen osiągnął w drugiej połowie XIX-go i na początku XX-go wieku niezwykłą popularność jako założyciel pierwszego biura turystycznego w Niemczech. Tym samym umożliwił przyjemne i bezpieczne podróżowanie do najbardziej odległych zakątków globu. Tym, kim był Thomas Cook dla Brytyjczyków, tym był Carl Stangen dla Niemców. Obaj prekursorzy turystyki europejskiej i pozaeuropejskiej działali w tym samym czasie i byli założycielami pierwszych międzynarodowych biur turystycznych w swoich krajach. Wielka aktywność Carla Stangena i jego popularność sprawiają, ze jego postać zasługuje na bliższe poznanie.

Niezwykle intensywna działalność Biura Podroży Carla Stangena, jego osobiste zaangażowanie i ciekawa osobowość oraz perfekcyjna jakość świadczonych usług przyciągały jak magnes, nie tylko tysiące Niemców, ale też licznych obcokrajowców. W roku 1892 na berlińskim Dworze Cesarskim miał miejsce jubileusz 25-lecia istnienia Biura Podroży Carla Stangena, w którym to uczestniczyli oprócz klientów biura, również urzędnicy państwowi, książęta, artyści i przedstawiciele nauki.

Na przełomie XIX i XX wieku działalność firmy Stangena była już szeroko znana, do tego stopnia nawet, że o podróżach ze Stangenem pisano utwory literackie (m.in. sztuki teatralne, utwory liryczne i prozę podróżniczą). On sam jest autorem licznych publikacji poświęconych krajom, do których podróżował. Istnieje też książka poświęcona w całości pierwszej organizowanej przez niego podroży dookoła świata. Biuro Podróży Carla Stangena dało początek takim przedsiębiorstwom jak: Hamburg-Amerika-Linie, Lufthansa i sieć biur turystycznych TUI.

Wykład zaprezentowany został w języku polskim i niemieckim. Wystawa została zorganizowana przez PWSZ w Nysie i Instytut Krajoznawczy Leibniza z Lipska. Wystawę można zobaczyć w Rektoracie PWSZ w Nysie, ul. Armii Krajowej 7. Wstęp wolny.

dr Alina Dittmann,
Instytut Neofilologii PWSZ w Nysie

Opublikowano: 05-11-2014

 

Wydział Neofilologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2018    
kontakt z webmasterem:  
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK