KontaktAktualnościPrezentacja instytutuPracownicyPlany zajęćSTUDIA DUALNE - PRACUJ I ZARABIAJ!PŁATNY STAŻ W SCHATTDECOR

Instytut Neofilologii

Uczelnia Student Miasto Rekrutacja

Absolwent VIP - Solvita Kalugina-Bulka

Absolwentka Filologii germańskiej (2011 r.), Sales Manager w STRONG GmbH w Wiedniu

Absolwent VIP to cykl Biura Karier, którego celem jest przedstawienie sylwetek naszych absolwentów, którzy odnoszą sukcesy zawodowe po ukończeniu studiów. Pokażemy jak studia wpłynęły na rozwój zawodowy, co trzeba robić, aby osiągnąć sukces i realizować się w pracy.

Absolwent VIP - Solvita Kalugina-Bulka

- Czy w czasie studiów lub po studiach była Pani gdzieś zatrudniona?

Przed oraz podczas studiów byłam zatrudniona na stanowisku specjalisty ds. handlowych w firmach współpracujących z rynkami zagranicznymi - głównie z krajami niemieckiego obszaru językowego. Mój wybór padł na kierunek filologii germańskiej ze względu na chęć zdobycia jeszcze lepszych kompetencji językowych.

- Gdzie obecnie Pani pracuje i na jakim stanowisku?

Po ukończeniu studiów w PWSZ w Nysie wyjechałam do Wiednia. Zdobyte na studiach umiejętności, znajomość języków obcych (posługuję się 5) oraz wieloletnie doświadczenie w biznesie pozwoliły mi w ciągu miesiąca znaleźć pracę jako Sales & Order Processor w firmie, w której pracuję do dziś, ale już na wyższym stanowisku.
Jestem Sales Managerem w międzynarodowej korporacji z główną siedzibą w Wiedniu. STRONG GmbH jest wiodącym dostawcą konsumenckiego sprzętu TV cyfrowej w Europie. Oferuje szeroką gamę odbiorników cyfrowej telewizji naziemnej, satelitarnej oraz telewizji kablowej, ponadto dostarcza wysokiej klasy akcesoria. Posiadamy 9 centrów logistycznych w Europie i docieramy do ponad 55 krajów na świecie.
Moje obszary działania to przede wszystkim Polska oraz kraje nadbałtyckie oraz Rumunia. Stałam się specjalistką w zakresie tworzenia, wdrażania i rozwoju strategii sprzedaży oraz kreowania nowych możliwości rozwoju biznesu, pozyskiwania nowych rynków zbytu. Jestem odpowiedzialna za koordynowanie i realizowanie całokształtu procesów związanych z kreowaniem przyszłości firmy, marki, oferowanych produktów w szerokim tego sformułowania znaczeniu. Czynnie współpracuję z niemal wszystkimi działami firmy, wpływając bezpośrednio na sposób ich funkcjonowania i rozwoju. Rozwój ten jest możliwy dzięki prowadzonym przeze mnie badaniom rynku, analizowaniu upodobań określonych grup docelowych, weryfikowaniu wyników sprzedaży, modyfikowaniu strategii finansowej i marketingowej firmy. Kreowanie strategii i planów mających decydować o przyszłości firmy wymaga intuicji biznesowej, dużego zaangażowania i nerwów ze stali. Z moim stanowiskiem wiążą się również częste wyjazdy zagraniczne.
Bardzo aktywnie działam w życiu Polonii austriackiej. Krzewienie polskiej kultury jest dla mnie bardzo ważne. Jestem wdzięczna Polsce za to, jak mnie ukształtowała i za możliwości jakie otrzymałam. Współtworzę zarząd Polsko-Austriackiego Towarzystwa Kulturalnego "TAKT" - zajmującego się organizacją osławionych Balów Wiosny. Polskie Bale Wiosny weszły do kalendarza tego typu imprez w Wiedniu, są jego stałym elementem, podkreślającym naturalną i wielowiekową obecność Polaków w Austrii. Bal pozwala Polakom prezentować się, jako grupa narodowościowa otwarta, dobrze zorganizowana, dynamiczna i atrakcyjna, nie tracąc jednocześnie więzi z polską kulturą i tradycją. Między innymi gościli już u nas Prezydent Wałęsa z Małżonką, Małgorzata Walewska, Zbigniew Wodecki, Grażyna Torbicka, Jacek Cygan, Anna Dymna, Tomasz Stockinger, Hanna Banaszak, Bohdan Smoleń, Janusz Józefowicz i Natasza Urbańska, Tomasz Kammel, przedstawiciele ambasad: niemieckiej, węgierskiej, meksykańskiej, włoskiej.
Od tego roku pełnię funkcję Wiceprezes Forum Polonii - jest to najważniejsza, dachowa organizacja polonijna zrzeszająca organizacje polonijne w Austrii. W tym roku Forum Polonii obchodzi 25-lecie swojej działalności. Celem działania Forum jest jak największa wewnętrzna integracja Polonii w Austrii oraz podtrzymywanie związków Polaków mieszkających w Austrii z Rzeczpospolitą Polską a także wypełnianie obowiązków wobec Ojczyzny oraz kraju zamieszkania. Ponadto dążymy do utrzymania wysokiego poziomu świadomości narodowej, poczucia moralnych zobowiązań wobec Polski, pielęgnowania języka i kultury ojczystej oraz rozwijania dobrych stosunków między obydwoma krajami i narodami oraz Mentorką w Kongresie Polskick Kobiet w Austrii.

- Jak wyglądał proces rekrutacji, skąd się Pani dowiedziała o ofercie pracy?

O ofercie pracy dowiedziałam się z Internetu. Rekrutacja przebiegła dwuetapowo, a rozmowy kwalifikacyjne odbyły się w 2 językach - po niemiecku oraz po angielsku.

- Jak Pani sądzi co zadecydowało o przyjęciu Pani do tej pracy?

Wykształcenie wyższe, moje zdolności językowe, doświadczenie zawodowe, asertywność i otwartość oraz mentalność "hands-on".

- W jaki sposób rozwija Pani swoje kompetencje?

Planowanie ścieżki edukacyjnej oraz kariery mogłabym porównać do wyścigu zbrojeń. Dzisiaj trzeba mieć wszystkiego więcej niż rówieśnicy. Stwierdzenie, że "droga do sukcesu zawsze jest w budowie" jest jak najbardziej prawdziwe. Po ukończeniu studiów w PWSZ w Nysie podjęłam kolejne w Wiedniu, w Austrii na Wydziale Zamiejscowym GWSH na kierunku Dyplomacja, Biznes i Stosunki Międzynarodowe. W przyszłym roku uzyskam tytuł magistra. Kolejnym krokiem będzie doktoryzacja w Warszawie. Już teraz ustaliłam temat mojej pracy doktorskiej oraz promotora. Ponadto staram się co roku zapisywać się na kursy językowe. W zeszłym roku był to język francuski. W tym roku ukończyłam również kurs na Event Managera.

- Co uważa Pani za swoje największe zawodowe osiągnięcie?

Mam na swoim koncie wiele sukcesów, które przyczyniły się do maksymalizacji zysków firm, dla których pracowałam i pracuję. Każdy, nawet najdrobniejsze dokonanie, wyczyn, powodzenie udoskonala nas, czyni nas lepszymi. Nie zawsze najważniejszy jest cel, ważna jest też droga, która nas do tego celu prowadzi.

- W jakim stopniu Uczelnia przygotowała Panią do wykonywanego zawodu?

PWSZ w Nysie stawia na jakość. Wykładowcy prezentują najwyższy poziom wiedzy i tego oczekują od swoich studentów. Wielką zaletą była dla mnie nauka w małych grupach - każdy student miał okazję do czynnego wzięcia udziału w zajęciach, a wykładowca mógł bardzo łatwo skontrolować oraz skorygować wiedzę i umiejętności. Przyjemnie się uczy w prawie rodzinnej atmosferze. Studia nauczyły mnie samodyscypliny, wytrwałości oraz terminowości.

- Co doradziłaby Pani studentom swojego kierunku?

Bardzo często sama teoria i "papier" nie wystarcza aby znaleźć satysfakcjonującą pracę. Warto angażować się w różnego rodzaju projekty międzynarodowe, a jeśli takich nie ma - spróbować je stworzyć. PWSZ proponuje m.in. program Erasmus. Należy pamiętać, że uczymy się dla siebie samych, budując fundamenty swojej przyszłości. Im będą solidniejsze, tym większe szanse na sukces w życiu zawodowym i spokój umysłu.

- Jakie są Pani plany zawodowe?
Kolejnym szczeblem na drabinie mojej kariery mogłoby być zarządzanie sprzedażą w całej Europie lub praca jako dyplomata. Nie wykluczam, że założę własne przedsiębiorstwo. Jestem otwarta na nowe wyzwania i wspaniałe możliwości jakie niesie kolejny dzień.

Jeżeli jesteś absolwentem i chciałbyś przedstawić nam swoją drogę zawodową - napisz do Biura Karier PWSZ w Nysie (biurokarier@pwsz.nysa.pl)!

mgr Paulina Sołtys
Biuro Karier PWSZ w Nysie

 
Instytut Neofilologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2017    kontakt z webmasterem:
Instytut Bezpieczeństwa Wewnętrznego - bezpieczeństwo systemów informatycznych, bezpieczeństwo ekonomiczne, kryminologia i kryminalistyka, zarządzanie systemami bezpieczeństwa, Instytut Nauk o Zdrowiu: dietetyka kliniczna, dietetyka administracyjna, dietetyka sportowa, kosmetologia specjalistyczna, chemia i technologia kosmetyków, kształtowanie człowieka - trener osobisty, rekreacja psychoruchowa, Instytut Nauk Technicznych: architektura - architektura i urbanistyka, konserwacja i ochrona zabytków, architektura światła, informatyka - gry komputerowe i multimedia, systemy internetowe, systemy i sieci komputerowe, bezpieczeństwo sieci i systemów informatycznych, zarządzanie - automatyzacja produkcji i systemy mechatroniczne, zarządzanie produkcją, inżynieria jakości, zarządzanie innowacjami i projektami,, Instytut Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Instytut Finansów - rachunkowość i kontrola finansowa, finanse przedsiębiorstw, Instytut Jazzu - jazz i muzyka estradowa, realizacja dźwięku, edukacja artystyczna w jazzie i muzyce estradowej, Instytut Pielęgniarstwa - pielęgniarstwo (licencjackie), pielęgniarstwo pomostowe (A, B, C, D), pielęgniarstwo magisterskie, Instytut Ratownictwa Medycznego - ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK