KontaktAktualnościPrezentacja instytutuPracownicyPlany zajęćSTUDIA DUALNE - PRACUJ I ZARABIAJ!PŁATNY STAŻ W SCHATTDECOR

Instytut Neofilologii

Uczelnia Student Miasto Rekrutacja

Studia w Opavie, Czechy

Program Erasmus+
Semestr letni roku akademickiego 2015/2016 spędziłam na wyjeździe z programu Erasmus+. VI semestr postanowiłam spędzić na Silesian University w Opavie u naszych południowych sąsiadów. Opava znajduje się w kraju morawsko- śląskim tuż przy granicy z Polską i liczy sobie ponad 58tyś. mieszkańców.

Dokończenie wszelkich formalności związanych z przyjazdem na studia oraz poznanie miasta zajęło mi tydzień. Opava posiada dwa akademiki, ja miałam szczęście i mieszkałam w akademiku na ulicy Hradecká czyli prawie w samym centrum miasta skąd do wszystkich potrzebnych miejsc jest blisko. Zaś drugi akademik znajduje się na obrzeżach miasta na ulicy Vávrovická, co niestety wiąże się z dojazdem do centrum. Opava jest miastem cichym i spokojnym, ale za to tętniącym życiem kulturalnym; w Teatrze Śląskim ciągle są wystawiane sztuki, Obecni Dům organizuje liczne wystawy, warte zwiedzenia jest również Muzeum Ziemi Śląskiej. W centrum miasta znajduje się również kocia kawiarenka, gdzie w towarzystwie kotów można napić się kawy i zjeść coś słodkiego.

Jeśli chodzi o najważniejszy aspekt wyjazdu, czyli studia oraz zajęcia, to po końcowym ustaleniu przedmiotów z dyrektorką instytutu germanistyki na zajęcia uczęszczałam z pozostałymi studentami. Dzięki czemu poznałam przesympatycznych czeskich studentów. Zajęcia prowadzone były tylko w języku niemieckim i nie tylko przez wykładowców z Czech ale również z Austrii i Niemiec. Wykładowcy byli bardzo pomocni i gdy miałam jakiś problem bądź było coś dla mnie nie jasne z chęcią mi pomagali. Również mogłam liczyć na pomoc ze strony czeskiego i nyskiego Biura Współpracy Międzynarodowej. Podczas pobytu w Opavie brałam udział w kursie języka czeskiego aby móc bezproblemowo porozumiewać się na mieście. Od zawsze interesował mnie język czeski i dzięki wyjazdowi do Opavy mogłam połączyć przyjemne z pożytecznym. Czyli nie tylko mogłam szlifować znajomość języka niemieckiego ale również angielskiego oraz w końcu mogłam poznać język czeski. Jeżeli chodzi o zaliczenie semestru, w moim przypadku odbyło się ono bezproblemowo choć bardzo pracowicie. Miałam także okazję wystąpić w czeskiej telewizji, która tworzyła reportaż o studentach z zagranicy.

Wyjazd do Opavy polecam każdemu, szczególnie osobom, które na początku swojej przygody z Erasmusem mają obawy przed wyjazdem w dalekie miejsca albo lubią małe i spokojne miasta. Jeżeli ktoś chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o studiach w tym pięknym mieście zapraszam do kontaktu, chętnie pomogę.

Patrycja Węgrzyn
Filologia germańska

 

Instytut Neofilologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2017    kontakt z webmasterem:
Instytut Bezpieczeństwa Wewnętrznego - bezpieczeństwo systemów informatycznych, bezpieczeństwo ekonomiczne, kryminologia i kryminalistyka, zarządzanie systemami bezpieczeństwa, Instytut Nauk o Zdrowiu: dietetyka kliniczna, dietetyka administracyjna, dietetyka sportowa, kosmetologia specjalistyczna, chemia i technologia kosmetyków, kształtowanie człowieka - trener osobisty, rekreacja psychoruchowa, Instytut Nauk Technicznych: architektura - architektura i urbanistyka, konserwacja i ochrona zabytków, architektura światła, informatyka - gry komputerowe i multimedia, systemy internetowe, systemy i sieci komputerowe, bezpieczeństwo sieci i systemów informatycznych, zarządzanie - automatyzacja produkcji i systemy mechatroniczne, zarządzanie produkcją, inżynieria jakości, zarządzanie innowacjami i projektami,, Instytut Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Instytut Finansów - rachunkowość i kontrola finansowa, finanse przedsiębiorstw, Instytut Jazzu - jazz i muzyka estradowa, realizacja dźwięku, edukacja artystyczna w jazzie i muzyce estradowej, Instytut Pielęgniarstwa - pielęgniarstwo (licencjackie), pielęgniarstwo pomostowe (A, B, C, D), pielęgniarstwo magisterskie, Instytut Ratownictwa Medycznego - ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK