KontaktAktualnościPrezentacja instytutuPracownicyPlany zajęćSTUDIA DUALNE - PRACUJ I ZARABIAJ!PŁATNY STAŻ W SCHATTDECOR

Instytut Neofilologii

Uczelnia Student Miasto Rekrutacja

Studentka pierwszego roku filologii germańskiej, Klaudia Chodakowska opisuje pierwsze wrażenia z trwającej do października br. praktyki w Kolegium Friedricha-Lista w Herford (Niemcy), gdzie nauczała języka niemieckiego nowo przybyłych imigrantów. Sama też, wraz z niemieckimi studentami, kształciła się na zajęciach z różnych przedmiotów zawodowych. Praktyki zawodowe w Herford oferowane są studentom PWSZ w Nysie od dwóch lat.

Praktyka w Niemczech pomyślnie zakończona

Od dwóch lat Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie wysyła studentów na praktyki do Herford do Niemiec. W tym roku w ramach programu stypendialnego Erasmus+ u rodziny Laukötter w Bünde, gościli Klaudia Chodakowska i Wojtek Jaskiewicz. Praktykę odbyli w Kolegium Zawodowym im. Franciszka Liszta w Herford. Poprzez stałe obcowanie z rodziną mieli oni okazję przyjrzeć się, jak wygląda codzienność w Niemczech. Liczne wycieczki, m.in. do Bielefeld i do Münster, przybliżyły im kulturę regionu Westfalii.
Stąd też można tę praktykę uznać za pomyślną, ponieważ obok pracy praktykanci mogli zapoznać się z kulturą i zwyczajami sąsiadującego z ich ojczyzną kraju.
Klaudia i Wojtek są bardzo zadowoleni z czasu spędzonego w Niemczech a i rodzina goszcząca ich cieszy się z wymiany pomiędzy uczelnią w Nysie a Friedrich-List-Berufskolleg.


Od dwóch lat Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie wysyła studentów na praktyki do Herford do Niemiec. Idea wymiany zrodziła się podczas spotkania Pani Dittmann z PWSZ w Nysie z Panem Laukötterem, który odwiedzał kraj rodzinny swojej matki. Jego matka urodziła się w 1938 roku w Głuchołazach (ówczesnym Ziegenhals) i musiała opuścić swoje rodzinne strony w 1946 roku.
Panu Laukötter bardzo zależy na dobrych kontaktach obu narodów i stąd podejmuje starania, by polscy studenci mogli odbywać praktykę w Niemczech.

Tłum. Beata Giblak

Erfolgreiches Praktikum in Deutschland absolviert

Seit zwei Jahren entsendet die Universität Neiße Studenten nach Herford in Deutschland. Im Rahmen des europäischen Förderprogramms Ersamus+ waren in diesem Jahr Klaudia Chodakowska und Wojtek Jaskiewicz zu Gast bei Familie Laukötter in Bünde. Ihr Praktikum haben sie am Friedrich-List-Berufskolleg in Herford absolviert. Durch den Familienanschluss haben die beiden auch den deutschen Alltag kennengelernt. Zahlreiche Ausflüge, zum Beispiel nach Bielefeld und nach Münster, brachten den beiden die Kulturgüter der westfälischen Region näher.
So kann man auf ein erfolgreiches Praktikum zurückschauen, da die beiden neben der Arbeit während des Praktikums auch Kultur und Gewohnheiten des Nachbarlandes studieren konnten.
Klaudia und Wojtek sind begeistert von ihrer Zeit in Deutschland und auch die Gastfamilie freut sich über eine Fortsetzung des Austausches zwischen der Universität Neiße und dem Friedrich-List-Berufskolleg.


Seit zwei Jahren entsendet die Universität Neiße Studenten nach Herford in Deutschland. Die Idee zum Austausch entstand bei einem Treffen zwischen Frau Dittmann von der Staatlichen Hochschule in Nysa/Neisse und Herrn Laukötter, der auf Erkundungstour der Heimat seiner Mutter war. Seine Mutter wurde 1938 in Ziegenhals (Glucholazy) geboren und musste ihre Heimat 1946 verlassen.
Herrn Laukötter liegt viel daran, zur Aussöhnung unserer Völker beizutragen und ist daher bemüht, polnischen Studenten Praktika in Deutschland zu vermitteln.

Daniel Laukötter, Friedrich-List-Berufskolleg w Herford, Niemcy

 

Relacja Klaudii Chodakowskiej

Od zawsze ludzie są stawiani przed bardzo trudnym wyborem dotyczącym ich przyszłości. Młodzi studenci kształcą się w wielu kierunkach, często nie zastanawiając się, nad tym, jaką pracę można podjąć po wybranym i ukończonym kierunku studiów. Pomijamy ważne aspekty, takie jak rynek pracy i nasze własne predyspozycje zawodowe. Najgorszym momentem w życiu studenta jest ten, gdy po dwóch latach ciężkich studiów uświadamia sobie, że to co robi nie ma racji bytu, że jego przyszły zawód przerasta go i nie ma sensu dalej robić czegoś, do czego nie jesteśmy powołani z natury. Jak więc wybrać te studia, do których jesteśmy stworzeni? Odpowiedź brzmi: PRAKTYKA. To właśnie doświadczenie i zderzenie z rzeczywistą, przyszłą pracą stwarza nam możliwość wyboru. Same inspiracje i bycie w dobrym w wielu rzeczach nie pomoże. Tak też było w moim przypadku. Do niedawna łapałam się wszystkiego, czego można było. Chciałam doświadczać świata, poznawać wspaniałych ludzi. Jednak była rzecz, która mnie nurtowała, mianowicie czy moje kierunki studiów dają mi zadowolenie i spełnienie? Czy to jest to, czego szukam? Obecnie jestem studentką dwóch kierunków: zarządzania i inżynierii produkcji oraz filologii germańskiej o specjalności translatorskiej oraz pedagogicznej. I nie żałuje niczego. Mogę powiedzieć to z ręka na sercu. To co robię jest spełnieniem moich marzeń. Utwierdziły mnie w tym przekonaniu praktyki zorganizowane ze środków Erasmus+.

Wcześnie rano, 15 sierpnia 2016 r. dotarliśmy na miejsce do naszych opiekunów w Westfali, gdzie od razu rozpoczęła się nasza praktyka. Nowy język, nie ojczysty. Na początku było trudno się przełamać, wydukać jakieś słowa, ale wraz z upływem dni człowiek zaczyna aklimatyzować się w nowym otoczeniu. Pozwalają na to wycieczki, rozmowy z opiekunami, praktyki w szkole. Przez poznawanie obcej kultury, namacalne jej doznanie a nie tylko czytanie w książkach, rodzi się w nas chęć poznawania tradycji, a co za tym idzie także języka. To nie szkoła nas kształtuje tylko my sami. Szkoła daje nam tylko narzędzia, które pomagają nam radzić sobie w życiu. To jak sobie nasze życie ułożymy, zależy tylko od nas. Bo tak naprawdę opuszczając rodzinny kraj zaczynamy być zdani tylko na siebie i na to, co posiadamy w głowie. Właśnie tego nauczyłam się będąc w Bünde. Ważne jest też aby przyszły nauczyciel rozumiał trudności z jakimi zmagają się jego wychowankowie. Musi postawić się na ich miejscu i zniżyć do ich poziomu, tak aby potrafił im przekazać w odpowiedni sposób to, czego mają się nauczyć. W wielokulturowym college'u w Niemczech, poznałam wiele obcych kultur, wiele koleżanek i kolegów. Myślę, że to doświadczenie jest naprawdę jednym z moich najbardziej ciekawych doświadczeń. Bo uczenie się reguł daje nam narzędzia do pracy, ale stanie przed klasą i chęć przekazania wiedzy to umiejętność zarówno praktyczna, jak i teoretyczna. Wymaga odwagi i poświęcenia. Zachęcam, każdego do wyjazdu za granice na praktyki. I życzę takich opiekunów, jakich ja miałam. Otwartych, miłych, szalonych i bardzo wyrozumiałych. Serdecznie dziękuję i pozdrawiam Daniela i Nady Laukötter, moich opiekunów praktyki w Friedrich-List-Berufskolleg w Herford w Niemczech i zarazem goszczącą mnie u siebie w domu rodzinę.

Klaudia Chodakowska
Filologia germańska, PWSZ w Nysie

 

 
Instytut Neofilologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2017    kontakt z webmasterem:
Instytut Bezpieczeństwa Wewnętrznego - bezpieczeństwo systemów informatycznych, bezpieczeństwo ekonomiczne, kryminologia i kryminalistyka, zarządzanie systemami bezpieczeństwa, Instytut Nauk o Zdrowiu: dietetyka kliniczna, dietetyka administracyjna, dietetyka sportowa, kosmetologia specjalistyczna, chemia i technologia kosmetyków, kształtowanie człowieka - trener osobisty, rekreacja psychoruchowa, Instytut Nauk Technicznych: architektura - architektura i urbanistyka, konserwacja i ochrona zabytków, architektura światła, informatyka - gry komputerowe i multimedia, systemy internetowe, systemy i sieci komputerowe, bezpieczeństwo sieci i systemów informatycznych, zarządzanie - automatyzacja produkcji i systemy mechatroniczne, zarządzanie produkcją, inżynieria jakości, zarządzanie innowacjami i projektami,, Instytut Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Instytut Finansów - rachunkowość i kontrola finansowa, finanse przedsiębiorstw, Instytut Jazzu - jazz i muzyka estradowa, realizacja dźwięku, edukacja artystyczna w jazzie i muzyce estradowej, Instytut Pielęgniarstwa - pielęgniarstwo (licencjackie), pielęgniarstwo pomostowe (A, B, C, D), pielęgniarstwo magisterskie, Instytut Ratownictwa Medycznego - ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK