KontaktAktualnościPrezentacja WydziałuPracownicyPlany zajęćSTUDIA DUALNE - PRACUJ I ZARABIAJ!NOWE SPECJALIZACJE PŁATNY STAŻ W SCHATTDECOR

Wydział Neofilologii

Uczelnia Student Miasto Rekrutacja

Śląski pionier turystyki Carl Stangen z Głuchołaz doczekał się opracowania swoich dokonań w formie monografii, wydanej w lipcu tego roku w niemieckim wydawnictwie Peter Lang Verlag.

Obok powszechnie znanego Brytyjczyka Thomasa Cooka to właśnie Carl Stangen upowszechnił w drugiej połowie XIX wieku wypoczynek grupowy w Turcji, Egipcie, Grecji, Bułgarii, Hiszpanii i Tunezji, pielgrzymki do Jerozolimy i trekking konny po Syrii. Organizował również pierwsze wycieczki rowerowe do Włoch, odkrył dla turystyki kraje skandynawskie i Kaukaz. Turyści Stangena zwiedzali Stany Zjednoczone, Kanadę i odbywali ekskluzywne podróże statkami turystycznymi po Morzu Śródziemnym. Był to początek turystyki masowej.

W roku 1887-88 Carl Stangen zorganizował pierwszą niemiecką podróż turystyczną dookoła świata. Od tej pory jego biuro podróży w Berlinie regularnie wysyłało turystów do Indii, Singapuru, Japonii i Chin. Mimo egzotycznych celów podróży biuro Carla Stangena stale promowało też podróże na Śląsk, głównie w Karkonosze, oraz do Małopolski, m.in. już w latach 60-tych XIX wieku liczne grupy odwiedzały kopalnię soli w Wieliczce. Sylwetkę urodzonego w 1833 roku prekursora turystyki zorganizowanej przedstawiła Alina Dittmann, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie opierając się na badaniach prowadzonych w Berlinie i Lipsku. Oprócz tej publikacji w czerwcu 2017 r. telewizja Rundfunk Berlin Brandenburg emitowała również krótką audycję poświęconą Carlowi Stangenowi:

http://www.ardmediathek.de/tv/Theodor/Das-erste-Reiseb%C3%BCro/rbb-Fernsehen/Video?bcastId=3914808&documentId=43794852

Wykładowcy i studenci specjalności filologia germańska PWSZ w Nysie regularnie prowadzą badania poświęcone historii i kulturze regionu Śląska, współpracując z licznymi instytucjami w kraju i zagranicą i uczestnicząc w stypendiach i praktykach zawodowych.

Alina Dittmann: Carl Stangen - Tourismuspionier und Schriftsteller. Der deutsche Thomas Cook [Polnische Studien zur Germanistik, Kulturwissenschaft und Linguistik 8, hrsg. V. N. Honsza u. P. Sznurkowski], Frankfurt a. M: Peter Lang 2017.

 
Instytut Neofilologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2018    
kontakt z webmasterem:  
Instytut Bezpieczeństwa Wewnętrznego - bezpieczeństwo systemów informatycznych, bezpieczeństwo ekonomiczne, kryminologia i kryminalistyka, zarządzanie systemami bezpieczeństwa, Instytut Nauk o Zdrowiu: dietetyka kliniczna, dietetyka administracyjna, dietetyka sportowa, kosmetologia specjalistyczna, chemia i technologia kosmetyków, kształtowanie człowieka - trener osobisty, rekreacja psychoruchowa, Instytut Nauk Technicznych: architektura - architektura i urbanistyka, konserwacja i ochrona zabytków, architektura światła, informatyka - gry komputerowe i multimedia, systemy internetowe, systemy i sieci komputerowe, bezpieczeństwo sieci i systemów informatycznych, zarządzanie - automatyzacja produkcji i systemy mechatroniczne, zarządzanie produkcją, inżynieria jakości, zarządzanie innowacjami i projektami,, Instytut Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Instytut Finansów - rachunkowość i kontrola finansowa, finanse przedsiębiorstw, Instytut Jazzu - jazz i muzyka estradowa, realizacja dźwięku, edukacja artystyczna w jazzie i muzyce estradowej, Instytut Pielęgniarstwa - pielęgniarstwo (licencjackie), pielęgniarstwo pomostowe (A, B, C, D), pielęgniarstwo magisterskie, Instytut Ratownictwa Medycznego - ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK