strona głównao nas >>sekcja edukacyjnasekcja badawczanasza aktywnowśćczłonkowie kołaideologiaspd w mediach

Sekcja edukacyjna Studenckiego Koła Naukowego PWSZ w Nysie SET POINT DIET


Podejmowane działania w roku 2017

EDUKACJA ŻYWIENIOWA W ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W GRĄDACH

FESTIWAL "BIEGUNY KULTURY"
Uczestnictwo w Festiwalu "Bieguny Kultury" w Nowej Rudzie. Studenci Koła Naukowego przygotowali warsztaty i prowadzili analizę składu ciała uczestników.

ANALIZA SKŁADU CIAŁA MIESZKAŃCÓW NYSY
W dniach 20 i 27 marca 2017r. w ramach dni otwartych pracowni wykonywano badania składu ciała i interpretowano wyniki przebadano 170 osób. Działanie miało na celu promocję kierunku ale również dało możliwość studentom doskonalenie warsztatu zawodowego.

Podejmowane działania w roku 2016

EDUKACJA ŻYWIENIOWA W SZKOŁACH GIMNAZJALNYCH, PODSTAWOWYCH I PRZEDSZKOLACH
Studenci działający w Kole w sekcji edukacyjnej realizowali zadania podstawowe Koła jakim jest edukacja żywieniowa. Przeprowadzono wykłady i warsztaty z tematyki racjonalnego żywienia w następujących szkołach w regionie:
- Zespół Szkolno Przedszkolny w Ścinawie Małej;
- Zespól Szkolno Przedszkolny w Rudziczce;
- LO w Lądku Zdroju;
- Przedszkole nr 12 w Nysie prelekcja dla rodziców.

WARSZTATY Z CARVINGU
Kontynuowano cykl pokazów carvingu połączonych z warsztatami. Warsztaty prowadził student Piotr Zając dla przyszłych hotelarzy nyskiego Ekonomika.

XII FESTIWAL NAUKI
Studenci działający w Kole czynnie uczestniczyli w Festiwalu, prowadzili warsztaty. Warsztaty obejmowały ocenę składu ciała.

WYKŁADY W UNIWERSYTYECIE III WIUKU W GŁUCHOŁAZACH
Odbyły się 2 wykłady prowadzone przez studentkę Koła: zasady postępowania dietetycznego przy nadciśnieniu tętniczym.

UCZESTNICTWO W ŚWIATOWYM DZNIU ZDROWIA W LĄDKU ZDRÓJ
Studenci czynnie uczestniczyli w Dniu Zdrowia prezentując wykład: racjonalne żywienie młodzieży licealnej oraz diety wspomagającej pamięć i koncentrację 07.04 2016r.


Podejmowane działania w roku 2015

EDUKACJA ŻYWIENIOWA W SZKOŁACH GIMNAZJALNYCH, PODSTAWOWYCH I PRZEDSZKOLACH
Studenci działający w Kole w sekcji edukacyjnej realizowali zadania podstawowe Koła jakim jest edukacja żywieniowa. Przeprowadzono wykłady i warsztaty z tematyki racjonalnego żywienia w następujących szkołach w regionie:
- Zespół Szkolno Przedszkolny w Kłodzku;
- Gimnazjum nr 1 w Pródniku;
- Gimnazjum nr 2 w Głuchołazach;
- Gimnazjum w Łambinowicach.

POKAZY CARVINGU I WARSZTATY
Kontynuowano cykl pokazów carvingu połączonych z warsztatami. Pokazy prowadziła student Piotr Zając w następujących placówkach: gimnazjum w Głuchołazach i Pródniku, Uniwersytet III Wieku, Zespół Szkolno Przedszkolny nr 1 w Kłodzku. Uczestnikom warsztatów wręczano certyfikaty, których wzór opracowali studenci.

XI FESTIWAL NAUKI
Studenci działający w Kole czynnie uczestniczyli w Festiwalu, prowadzili warsztaty. Warsztaty obejmowały ocenę stanu odżywienia na podstawie badań antropometrycznych oraz analizę składu ciała.

UDZIAŁ W DNIACH MEDYCZNYCH W INSTYTUCIE DIETETYKI
Studenci przygotowali prezentację oraz przeprowadzali badania składu ciała wśród przybyłych uczniów nyskich szkół ponadgimnazjalnych.

UCZESTNICTWO W DNIU ZDROWIA I BEZPIECZEŃSTWA
Studentki udzielały indywidualnych porad żywieniowych wszystkim zainteresowanym osobom, oraz przedstawiono pokaz sztuki carvingu.

UCZESTNICTWO W OPOLSKIM FESTIWALU NAUKI
Studenci uczestniczyli w Pikniku Naukowym w Opolu, w ramach XIII Opolskiego Festiwalu Nauki. Udzielano porad dietetycznych.

UCZESTNICTWO W TARGACH „OPOLAGRA”
Na zaproszenie Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj opiekun Koła wraz ze studentami uczestniczyli w prestiżowych Targach OPOLAGRA (dwa dni 13-14.06). Udzielano porad dietetycznych oraz oceny składu ciała chętnym uczestnikom. Jednocześnie prezentowała ofertę edukacyjną naszej Uczelni.

Dzień Zdrowia i Bezpieczeństwa

Dnia 14 kwietnia 2015r. odbył się Dzień Zdrowia i Bezpieczeństwa zorganizowany przez Samorząd Studencki w Nysie. Koło naukowe działające przy Dietetyce również przyłączyło się do akcji i promowało zdrowie oraz aktywny tryb życia. [ czytaj więcej ]

Zdrowe odżywianie gimnazjalistów

Dnia 14.04.2015r. studentka koła naukowego Set Point Diet, działającego przy Instytucie Dietetyki PWSZ Nysie, Aneta Knysak przeprowadziła prelekcję w Gimnazjum nr 2 w Głuchołazach. Tematem przewodnim było zdrowe odżywianie gimnazjalistów, omówione zostały podstawy racjonalnego odżywiania.
[ czytaj więcej ]

V edycja Ogólnopolska Konferencja Dietetyki

W dniach 10-11 kwietnia 2015r. odbyła się V edycja Ogólnopolska Konferencja Dietetyki organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Dietetyków w Łodzi. W tym roku w konferencji wzięło udział prawie tysiąc osób, w tym również studentki Dietetyki PWSZ w Nysie.
[ czytaj więcej ]

Edukacja żywieniowa młodzieży gimnazjalnej

Dnia 08.04.2015r. w Gimnazjum nr 1 w Prudniku odbyła się prelekcja przeprowadzona przez studentów dietetyki: Katarzynę Smoczyńską, Klaudię Stosiek i Piotra Zająca. Tematyką wykładu było racjonalne żywienie młodzieży w aspekcie choroby nowotworowej oraz zaburzeń odżywiania. Gimnazjaliści po tych prezentacjach ochoczo obliczali swoje BMI i oceniali swój stan odżywienia.
[ czytaj więcej ]

Instytut Dietetyki w Zespole Przedszkolno-Żłobkowym Nr 1 w Kłodzku
5 lutego p. Piotr Zając odwiedził dzieci z Zespołu Przedszkolno-Żłobkowego Nr1 w Kłodzku,...
[ czytaj więcej ]

Warsztaty dla słuchaczy Uniwersytetu III wieku w Nysie
Pan Piotr Zając - student dietetyki PWSZ w Nysie, przeprowadził warsztaty połączone z krótkim...
[ czytaj więcej ]

Poniedziałek z Carvingiem
W poniedziałek 1 grudnia w Zespole Szkół Rolniczych w Prudniku gościł uczestnik Carvingowych Mistrzostw Polski Juniorów 2013 Piotr Zając...
[ czytaj więcej ]

Pokaz Carvingu dla ziębickich przedszkolaków
3 listopada p. Piotr Zając - student II roku dietetyki, odwiedził punkt przedszkolny przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Ziębicach,...
[ czytaj więcej ]

 

Instytut Dietetyki współpracuje z ZSE w Nysie w realizacji "Tygodnia Carvingu w Ekonomiku" 25-28 listopad 2014 r

W ramach corocznych warsztatów "W życiu ważna jest pasja", przez cały tydzień w Zespole Szkół Ekonomicznych w Nysie odbywały się warsztaty carvingu dla sześciu klas hotelarskich, zatytułowane: "Odrobinka fantazji na twoim stole". Pomysłodawcą warsztatów była Pani B. Maroszek, a prowadzącym- student Instytutu Dietetyki, pan Piotr Zając. Uczniowie pod okiem naszego Mistrza Carvingu tworzyli "cudeńka" z warzyw i owoców, jednym wychodziło lepiej innym gorzej. Po zakończeniu warsztatów każdy z uczniów otrzymał certyfikat.

galeria zdjęć >>

 

Prelekcja w Przedszkolu nr 12 w Nysie

W dniu 26.11.2014r w Przedszkolu nr 12 odbyła się po raz kolejny prelekcja dla rodziców. Tym razem skupiono się na kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci. Dzięki prelekcji rodzice uświadomili sobie jak ważne jest kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat oraz jaka jest ich rola w tym procesie. Podczas prelekcji, studentki dietetyki zwróciły szczególną uwagę na kształtowanie nawyku jedzenia śniadań. Omówiły 10 zasad racjonalnego żywienia oraz przedstawiły korzyści jakie płyną z codziennej aktywności fizycznej dzieci. Obaliły również fakt, że posiłek poza domem niekoniecznie musi być zły pod warunkiem, że dbamy o jego jakość. Zaleciły, aby dania typu fast food, które dzieci uwielbiają, sporządzać w domu, gdyż mamy wtedy wpływ na to co jemy.
Podczas spotkania rodzice wykazywali duże zainteresowanie tematem, co w konsekwencji sprawiło, że na koniec prelekcji wywiązała się burzliwa dyskusja na tematy nurtujące niejednego rodzica, m.in. jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw i owoców. Rodzice wymieniali się między sobą przepisami na ,, zdrowe" śniadania dla swoich pociech.
Bardzo nas cieszy, że nasze cykliczne spotkania z rodzicami przynoszą zamierzone efekty w postaci poprawy stanu wiedzy i nawyków rodziców w zakresie racjonalnego żywienia, co znajduje potwierdzenie w sposobie żywienia ich dzieci.

 

12 Listopada 2014 Instytut Dietetyki odwiedził Punkt Przedszkolny w Sarbach

Carving to piękna sztuka fantazyjnego rzeźbienia w warzywach i owocach. Pierwsze wzmianki o fantazyjnym wycinaniu z warzyw i owoców pochodzą z Chin, z czasów panowania dynastii Tang, jest to VII-X w.

Pan Piotr Zając, reprezentujący Instytut Dietetyki PWSZ w Nysie, odwiedził grupę przedszkolaków "Biedronki" w Punkcie Przedszkolnym w Sarbach, gdzie poopowiadał maluchom, co to takiego jest ten Carving, na czym ta sztuka polega oraz skąd pochodzi. Tym samym wprowadził ich w swój świat pełen radosnych kolorów i barw. Dzieci miały okazję na własne oczy zobaczyć jak krok po kroku powstają warzywno-owocowe rzeźby, m.in tulipany z marchwi, różyczka z buraka czerwonego i łabędź z jabłka. Pan Piotr rozmawiał z dziećmi o tym jak dużo witamin i składników odżywczych dostarczają naszemu organizmowi warzywa i owoce. Na koniec naszego spotkania oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnych zdjęć.

Piotr Zając - student II roku Dietetyki

Sprawozdanie z wykładu: "Dlaczego diety tuczą"

Dnia 20.11.2014 Anna Łuczak i Marzena Kałużna, studentki Dietetyki działające w kole naukowym przy PWSZ w Nysie, wzięły udział w wykładzie zorganizowanym przez Instytut Psychodietetyki pt."Dlaczego diety tuczą?"
Osoby, które zaczynają stosować diety odchudzające bardzo często zaczynają nieustannie myśleć o jedzeniu a kiedy przerwą dietę zwykle jedzą więcej niż kiedykolwiek. Taki stan rzeczy związany jest z negatywnym wpływem stosowania diet na kontrolę odżywiania. Na wykładzie dowiedziałyśmy się również, jak ważną rolę odgrywa grelina, czyli tzw. hormonu głodu, co to są paradoksalne efekty kontroli mentalnej, jaka jest fizjologiczna kontrola mechanizmów głodu i sytości oraz wiele innych ważnych informacji. Zachęcamy wszystkich do zagłębiania się w tematykę psychodietetyki;)

Anna Łuczak

 

Studenci z koła naukowego SetPointDiet uczestniczą w warsztatach rozwojowych dla młodzieży akademickiej z Dolnego Śląska

Dnia 19.11.2014r. studenci z koła naukowego SetPointDiet działającym przy Instytucie Dietetyki uczestniczyli w jednym z trzech warsztatów rozwojowych dla młodzieży akademickiej z Dolnego Śląska.

Celem udziału była nie tylko nauka zarządzania swoimi przekonaniami, czy współpraca ze sobą w różnych stanach emocjonalnych, ale również pokazanie jak ważne jest postrzeganie siebie, skąd bierze się poczucie własnej wartości i co nam daje.

Warsztaty uświadomiły mi m.in. że nie doceniam się w życiu codziennym oraz utwierdziły w przekonaniu, że pierwszym ważnym krokiem do zmiany poglądu na swój temat (polubienia siebie;)) jest akceptacja. Pokazano nam, że czasem błahe rzeczy potrafią ściągnąć nas w dół i niszczyć poczucie własnej wartości. Mimo, iż jestem osobą pełną optymizmu z pasją i ambicjami, nie zawsze jestem przekonana, że na pewno dam radę, że chyba się do tego nie nadaje, jestem zbyt słaba itd.

Z warsztatów wyniosłam pokłady energii, którą zamierzam wykorzystać w codziennej walce z rzeczywistością ;), jestem mega zmotywowana do działania i wiem, że to czego nauczono mnie dziś nie tylko pomoże mi rozwinąć skrzydła, ale także może okazać się pomocne przy współpracy z innymi ludźmi.

Anna Łuczak
studentka III roku dietetyki

 

Studentki dietetyki edukują uczniów i osoby starsze w ramach projektu "Zdrowy start w przyszłość seniora"

Dnia 18.11.2014 Anna Łuczak, Paulina Leśniak i Dominika Mikłas- studentki dietetyki PWSZ w Nysie przeprowadziły prelekcję dla uczniów klasy 1 gimnazjum w Łambinowicach, oraz uczniów klas podstawowych i ich dziadków w ramach projektu " Zdrowy start w przyszłość seniora".

Tematyką pogadanek było " Żywienie, zdrowie i choroby" czyli racjonalne żywienie w wieku szkolnym oraz żywienie osób starszych. Omówiono na czym polega prawidłowo zbilansowana dieta, jak ją stworzyć od podstaw, co jest niezbędne każdego dnia w naszej diecie oraz jak powstrzymać się od zajadania w różnych stanach emocjonalnych.

Poruszono również tematykę zaburzeń odżywiania, w jaki sposób nawyki żywieniowe kształtowane teraz zaprocentują za rok, dwa czy kilkanaście. Zobrazowanie do czego może prowadzić zjadana codzień paczka chipsów czy wypita butelka 2l coli, dała temat do dyskusji. Uczniowie chętnie brali w niej udział pytali jak zmienić swoje nawyki. Nie wstydzili się przyznać do swych błędów żywieniowych, a nawet najmłodsza grupa uczniów wykazała chęć przygotowywania zdrowych śniadań babci w trosce o ich kochane serduszka ;)

Spotkanie podbiło serca każdego uczestnika, co zaowocowało dalszą współpracą z kołem naukowym SetPointDiet działającym przy Instytucie Dietetyki PWSZ w Nysie.
Ogromnie cieszy nas rosnące zainteresowanie wśród dyrektorów czy pedagogów szkół, coraz więcej osób zgłasza się do nas z prośbą przeprowadzenia prelekcji, pogadanki. Jeszcze do nie dawna tak nie doceniane żywienie, dziś przyciąga tłumy. Uczniowie, jaki dzieci czy osoby starsze, chętnie pozyskują od nas wiedzę, chcą zmienić nie tylko swoje nawyki ale i przekonać do tego najbliższych.

Anna Łuczak
studentka III roku dietetyki

 

Dzień Czekolady z Instytutem Dietetyki w PWSZ w Nysie

W dniu 05 maja 2014 roku w Instytucie Dietetyki PWSZ w Nysie przy ul. Ujejskiego, odbyła się przygotowana przez członków studenckiego Koła Naukowego Set Point Diet konferencja z okazji Dnia Czekolady, którą poprowadziła przewodnicząca Koła Naukowego Katarzyna Świątaszczyk.

Najważniejszym punktem spotkania był wykład Pani dr n. med. Beaty Całyniuk zatytułowany "Słodycze - jeść czy nie jeść?", który pozwolił słuchaczom rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące ilości i rodzaju spożycia słodyczy w codziennej diecie oraz zawierał wskazówki, które pozwolą uniknąć nadmiernego przejadania się słodyczami.
Podczas konferencji wystąpiła także Pani Danuta Żubrzyńska, przedstawicielka Spółdzielni Pracy Cukry Nyskie, która opowiedziała o zastosowaniu czekolady w wyrobach firmy Cukry Nyskie, dzięki czemu słuchacze mogli także poznać historię założenia firmy oraz produkcji czekolady do wyrobów ciastkarskich z nasion kakaowca.
W czasie spotkania mogliśmy też podziwiać studenta dietetyki, artystę carvingu Piotra Zająca, który przybliżył nam carving w teorii i pokazał tę sztukę rzeźbienia na przykładzie owoców oraz wysłuchać ogólnego wykładu o czekoladzie, przedstawionego przez studentki z Koła Naukowego - Marzenę Kałużnę oraz Dominikę Mikłas.
Wśród obecnych podczas konferencji słuchaczy, m.in. uczniów gimnazjum nr III z Nysy, na koniec spotkania odbył się poczęstunek oraz konkurs wiedzy o czekoladzie, a zwycięzcy otrzymali słodkie upominki ufundowane przez Cukry Nyskie oraz Fanaberię - muffinkarnię i kanapkarnię z Nysy, za co bardzo serdecznie dziękujemy naszym gościom.
Mamy nadzieję, że nauka połączona ze wspaniałym słodkim poczęstunkiem pozwoli wynieść ogrom wiedzy z tego spotkania, a przy okazji zadbać o dobre nawyki w naszej diecie.


Barbara Szlachta
Dietetyka III Rok

 

Prelekcja dla rodziców podopiecznych nyskiego Przedszkola nr 12

3 grudnia odwiedziliśmy Przedszkole nr 12 w Nysie, gdzie została przeprowadzona prelekcja dla rodziców na temat racjonalnego odżywiania dzieci w wieku przedszkolnym.

Zostały w niej zawarte najważniejsze zalecenia dotyczące jakości i ilości produktów, kształtowania prawidłowych nawyków u dziecka oraz aktywności fizycznej. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem, a rodzice chętnie wyrażali swoje opinie i dzielili własnymi doświadczeniami w żywieniu maluchów.

Studenci dietetyki:
Aneta Barcewicz, Agnieszka Panicz, Adam Pluciński

"Śmieciowe jedzenie - czy wiesz co jesz?"

Dnia 03.12.2013 roku odbyły się spotkania naszych studentek z Instytutu Dietetyki PWSZ w Nysie, z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Jasienicy Dolnej i Gimnazjum w Łambinowicach, na temat "Śmieciowe jedzenie - czy wiesz co jesz". Spotkanie prowadziła Agata Ficek i Anna Krawczyk, które rok temu prowadziły prelekcje na temat zdrowej żywności.

Fast food to po polsku szybka żywność. Jak się nazywa taka jest. Nie dość, że szybka to jeszcze niezdrowa. Zwana również, "Junk food" tzn. śmieciowe jedzenie, szybko przygotowywany i serwowany na poczekaniu, przeważnie dość tanio.

W większości fast food`y są bardzo kaloryczne - zawierają m.in. dużo tłuszczów i węglowodanów, przy równoczesnym niedoborze cennych dla organizmu substancji, takich jak błonnik, witaminy i minerały. Przeciwnicy tego typu odżywiania sugerują, że regularne jedzenie produktów fast food prowadzi do chorób, na przykład otyłości, choroby nowotworowej, miażdżycy, choroby serca i wątroby. Dieta obfitująca w produkty fast food`owe powoduje, że tyje się bardziej niż po spożyciu takiej samej ilości tłuszczów pochodzących ze zdrowych źródeł.

II Konferencja w PWSZ z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Cukrzycą

W dniu 13 listopada 2013 roku odbyła się już II Konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Cukrzycą, zorganizowana przez studenckie Koło Naukowe Set Point Diet, działające przy Instytucie Dietetyki w PWSZ w Nysie. W konferencji wzięli udział studenci PWSZ w Nysie, a także Zarząd i Członkowie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Nysie, z którymi współpracuje Koło Naukowe Set Point Diet. Jej głównym celem była profilaktyka przed zachorowaniem na cukrzycę typu II oraz wskazówki odnośnie do postępowania, gdy choroba już wystąpiła. Konferencję uroczyście rozpoczęła Pani Dyrektor Instytutu Dietetyki dr inż. Marzena Złoteńka - Synowiec.

Na konferencji wystąpiła Pani mgr inż. Marta Misiarz, wykładowca w PWSZ w Nysie z wykładem pt.: "Profilaktyka i leczenie chorób powstających na tle wadliwego żywienia", która przedstawiła czym jest cukrzyca i czym są objawy jej towarzyszące oraz jakie działania należy podejmować mając do czynienia z tą chorobą. Po wystąpieniu Pani Magister, odbyła się krótka dyskusja, podczas której zadawano pytania dotyczące żywienia w cukrzycy.

Następnie wystąpił członek Stowarzyszenia Diabetyków w Nysie, Pan Władysław Kania. W swoim wystąpieniu nawiązywał do starożytności i do pierwszych przypadków zachorowań na cukrzycę. Przedstawił także działalność jaką podejmuje Stowarzyszenie Diabetyków w Nysie.

Ważnym punktem był poczęstunek dla uczestników. Studentki specjalnie z tej okazji przygotowały w ramach poczęstunku świeże owoce oraz upiekły ciasteczka zbożowe (na bazie płatków owsianych), w różnych wersjach smakowych, tj.: zbożowe, kakaowe, z kokosem, cynamonowe i kawowe. Ciasteczka były przygotowane z myślą o diabetykach i jako zachęta do poszukiwania produktów smacznych i bezpiecznych do spożycia w cukrzycy.

Ostatnim punktem konferencji była prezentacja studentek III roku dietetyki pod tytułem: "Nie daj się cukrzycy typu II", podczas której propagowano profilaktykę i zwracano uwagę na to jak wyglądają nasze nawyki żywieniowe oraz codzienny tryb życia, gdyż niestety cukrzyca typu II nie jest już tylko przypadłością ludzi starszych, ale coraz częściej pojawia się u ludzi młodych, a nie leczona powoduje kolejne problemy zdrowotne. Dbajmy o siebie, dbajmy o swoje zdrowie.

Barbara Szlachta

 

"Edukacja żywieniowa w Szkołach Podstawowych"

Dnia 13.03.2013r. Agata Ficek i Anna Krawczyk, studentki dietetyki z PWSZ w Nysie przeprowadziły kolejną pogadankę dla uczniów z klas IV - VI na temat racjonalnego żywienia w wieku szkolnym, która miała miejsce w Szkołach Podstawowych w Jasienicy Dolnej i Łambinowicach.

Okres szkolny u dzieci i młodzieży to czas intensywnego rozwoju fizycznego i umysłowego. Prawidłowo zbilansowana dieta w znaczącym stopniu pomaga wykorzystać młodemu człowiekowi cały genetycznie uwarunkowany potencjał rozwojowy oraz uniknąć wielu chorób, zarówno wieku dziecięcego, jak i tych dietozależnych, występujących w późniejszym okresie.
Od 10 roku życia występuje zróżnicowanie płciowe, czyli różne zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze ze względu na charakterystyczny rozwój dla danej płci. Jakiekolwiek niedobory pokarmowe w okresie szkolnym mogą powodować spowolnienie tempa przyrostów wysokości i masy ciała oraz opóźnić dojrzewanie płciowe.

Czas, kiedy dziecko zaczyna chodzić do szkoły jest okresem, kiedy często samo zaczyna decydować o tym, co jada, zwłaszcza poza domem. Niezwykle ważne jest tutaj uświadomienie roli zdrowego odżywiania i wzmacnianie ukształtowanych we wcześniejszych latach prawidłowych nawyków żywieniowych. Dziecko musi wiedzieć dlaczego np. chipsy i cola są niezdrowe, albo dlaczego musi codziennie zjeść jogurt lub wypić mleko.

Prelekcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, wszyscy byli bardzo aktywni w zadawaniu pytań.

Warto przeprowadzać więcej prelekcji w szkołach podstawowych, mających na celu uświadamianie istoty inwestowania w odpowiednią ilość składników odżywczych i mineralnych, a w szczególności białka, wapnia i żelaza, aby zapobiec groźnym chorobom w przyszłości!

Agata Ficek

"Racjonalne żywienie młodzieży"

Dnia 27 Lutego 2013r. w Gimnazjum w Łambinowicach odbyła się prelekcja przeprowadzona przez studentki II roku Dietetyki PWSZ z uczniami tamtejszej szkoły, tematem spotkania było "Racjonalne żywienie młodzieży" zorganizowane w ramach programu realizowanego w szkołach pt. "Żyj zdrowo i bezpiecznie".

Wykład oparty był na prezentacji multimedialnej, w której znalazły się najważniejsze pojęcia dotyczące żywienia młodzieży. Omawiano zasady racjonalnego żywienia w okresie młodzieńczym, promowanie zdrowego stylu życia oraz podstawowe błędy żywieniowe.

Nadrzędnym celem spotkania było kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych, podnoszenie poziomu wiedzy i jej wpływ na dokonywanie świadomych wyborów żywieniowych przez gimnazjalistów.

Młodzież przejawiała duże zainteresowanie tematem odżywiania, aktywnie uczestniczyła w panelu dyskusyjnym, zadając konkretne pytania, na które uzyskała wyczerpujące odpowiedzi.

Zwieńczeniem prelekcji było wręczenie ulotek tematycznych oraz "Poradnika dietetycznego dla nastolatków" opracowanego przez Instytut Dietetyki PWSZ w Nysie.

Agata Ficek

Konferencja : "Nie daj się cukrzycy typu II"

Dnia 14.11.2012 r. w Instytucie Dietetyki odbyła się konferencja, której tematem przewodnim było hasło: "Nie daj się cukrzycy typu II".

Spotkanie zostało zorganizowane przez Koło Naukowe SET POINT DIET z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Cukrzycą.

Konferencja miała na celu uświadomienie tego jak poważną chorobą jest cukrzyca typu II oraz jak postępować, aby ograniczyć ryzyko zachorowań.
W pierwszej części spotkania wystąpił Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Nysie Pan Franciszek Dereń, który opowiedział o tym jak na co dzień zmaga się z cukrzycą.
W drugiej części spotkania studentka - Basia Szlachta, przedstawiła prezentację nt. czym jest cukrzyca typu II i jakie czynniki prowadzą do wystąpienia tej choroby. W prezentacji, zawarto również krótką historię powstawania insuliny syntetycznej, którą obecnie leczy się pacjentów z cukrzycą typu II oraz powikłania jakie niesie za sobą ta choroba, gdy zbyt długo zwlekamy z jej leczeniem. Okazuje się niestety, że często bagatelizujemy objawy tej choroby. Zaczynamy zwracać uwagę dopiero po wystąpieniu poważnych schorzeń np. stopy cukrzycowej, kiedy to choroba już jest daleko posunięta.
Udział w konferencji pozwolił uzmysłowić słuchaczom, jak ważne są regularne badania poziomu cukru we krwi, aktywny zdrowy styl życia oraz racjonalne odżywianie w profilaktyce jak i leczeniu cukrzycy typu II.

Konferencję poprowadziły studentki II-go roku Dietetyki:
Katarzyna Świątaszczyk i Barbara Szlachta

Prezentacja nt.: "Racjonalne żywienie dzieci w wieku szkolnym"

W dniu 14.11.2012 roku odbyła się prezentacja na temat : "Racjonalnego żywienia dzieci w wieku szkolnym" przeprowadzone przez studentki II roku Dietetyki w Szkole Podstawowej w Goświnowicach.
Celem prezentacji było propagowanie zdrowego stylu życia. Szczególną uwagę , w związku z obchodzonym niedawno dniem Zdrowego Jedzenia i Gotowania , poświecono na przedstawieniu korzyści wynikających z zjedzenia II śniadania.
Dzieci wykazały się dużym zaangażowaniem i ochoczo zgłaszały się do gier zaproponowanych przez nas. Wyraźnie były zaciekawione wszystkimi treściami znajdującymi się na prezentacji i zadawały dużo pytań tj."Czy ciasteczka ,które widziałam w reklamie są dla mnie dobre na śniadanie?"
Podsumowując dzieci są wspaniałymi słuchaczami i szybko chłoną nowe informacje. Dlatego warto przeprowadzać więcej takich akcji , mających na celu uświadamianie jak ważne jest w dzisiejszych czasach odpowiednie żywienie.

Studentki II roku Dietetyki

Sposób oceny realizacji projektu
Ocena realizowanego projektu będzie prowadzona przez sprawdzenie czy uczniowie objęci akcją edukacyjną zmienili swoje nawyki żywieniowe i czy ich wiedz jest wyższa niż przed rozpoczęciem projektu.
Uczeń wypełni ankietę dwukrotnie: przed udziałem w akcji edukacyjnej oraz w kilka miesięcy po. Poddanie wyników ankiety analizie statystycznej pozwoli na określenie wpływu podjętych działań edukacyjnych na zmianę:

  • nawyków,
  • zachowań żywieniowych
  • podniesienie poziomu wiedzy z zakresu racjonalizacji żywienia.
    Dane będą analizowane przy użyciu programu statystycznego Statistica.

Począwszy od 2008 roku głównym zadaniem koła naukowego była realizacja autorskiego projektu edukacyjno-badawczego pt.: "Żyj zdrowo- jedz kolorowo".

Program podzielony został na dwie części, obejmujące ankietę, badającą wiedzę i nawyki żywieniowe oraz prezentację multimedialną, której celem było przedstawianie zasad racjonalnego odżywiania i promowanie zdrowego stylu życia.

Nadrzędnym celem natomiast było kształtowanie nawyków żywieniowych, podnoszenie poziomu wiedzy i wpływ na dokonywanie świadomych wyborów żywieniowych przez gimnazjalistów, zwracając uwagę na fakt, iż jest to grupa częściowo zależna żywieniowo od osób dorosłych. Zbadanie aktualnego stanu wiedzy i nawyków wśród młodzieży stało się natomiast celem podrzędnym, pozwalając w rzeczywisty sposób określić, czy gimnazjaliści są świadomi podejmowanych wyborów żywieniowych.

Projektem objęte zostały wszystkie szkoły gimnazjalne powiatu nyskiego na terenie województwa opolskiego.

Kilka miesięcy po przeprowadzeniu prelekcji uczniowie ponownie wypełnili ankietę, która tym razem weryfikowała, czy ich nawyki żywieniowe uległy zmianie, a także, czy ich wiedza żywieniowa jest na wyższym, czy też niższym poziomie.

W związku z tym, że projekt cieszył się na tyle dużym uznaniem i zainteresowaniem, zarówno wśród młodzieży, postanowiliśmy rozszerzyć zasięg realizacji, wprowadzając program do szkół podstawowych oraz średnich, rozważając perspektywę edukacji osób dorosłych, nauczycieli, intendentów, rodziców.

Sekcja edukacyjna corocznie podejmuje się także realizacji warsztatów edukacyjno-poznawczych dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych. Obszar realizacji prelekcji nie ogranicza się jedynie do Nysy, ale obejmuje również gimnazja w sąsiednich miejscowościach, między innymi: Białej Nyskiej, Głuchołazach, Korfantowie, Otmuchowie i Paczkowie. Zajęcia mają zazwyczaj formę wykładowo-warsztatową, co pozwala na szybkie przyswajanie wiedzy w ciekawy sposób oraz daje możliwość weryfikacji skuteczności naszych metod.

Cieszy nas fakt, że coraz częściej dyrektorzy szkół sami proszą o pomoc, doceniając niezawodną dotąd współpracę i świeżość spojrzenia na żywienie człowieka. Prowadzimy również prelekcję i zajęcia edukacyjne w przedszkolach dla dzieci i ich rodziców.

Ponadto corocznie bierzemy udział w przygotowaniach i przeprowadzaniu Nyskiego Festiwalu Nauk. W czerwcu tego roku natomiast PWSZ w Nysie obchodzi swój jubileusz X-lecia, w związku z czym każdy instytut zobowiązany jest do przygotowania stanowiska promującego swoje kierunki.

Aby pokazać, że dietetyka nie ogranicza się jedynie do wiedzy książkowej, przygotowaliśmy wiele gier i zabaw na temat racjonalnego żywienia i zdrowego stylu życia, które z pewnością zaciekawią nie tylko tych najmłodszych.

Opracowanie merytoryczne
i zaangażowanie osobiste
Marta Jonczak


Wykonanie, projekt
i opracowanie graficzne:

PiotrDudek@pwsz.nysa.pl