Uniwersytet Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie
Untitled Document
Przekaż 1% podatku Strona główna Harmonogram zajęć Statut Nasz patron Komunikaty Historia Wykładowcy Program zajęć Organizacja Nasza tworczość Kongres Kontakt
Untitled Document

Rok Akademicki 2017 / 2018

Aktualności

2017.12.15

Spotkanie Opłatkowe

Raz w roku zdarza się szczególny wieczór i noc,
która rozpala światło istoty naszego człowieczeństwa.
Dla każdego z nas światło wigilijnej nocy świeci inaczej.
Otwórzmy nasze serca i dajmy ciepło, które w nas istnieje, drugiemu człowiekowi.

15 grudnia 2017 r. odbyło się Spotkanie Opłatkowe pod hasłem „Czas nadziei i radości”. Zorganizowane przez Uniwersytet Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Nysie. Miejscem spotkania był Diecezjalny Dom Formacyjny w Nysie.

W pięknie przystrojonej sali p. Prezes UTW Michalina Danuta Podgórni przywitała zaproszonych gości oraz słuchaczy UTW życząc, aby ten tradycyjny stół wigilijny, nakryty białym obrusem zawsze gromadził rodzinę, przyjaciół i zawsze łączył a nie dzielił.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: p. Czesław Biłobran - Starosta Nyski, p. Kordian Kolbiarz - Burmistrz Nysy, p. Mirosław Aranowicz -Przewodniczący Rady Powiatu Nyskiego, dr Piotr Bernat – Pełnomocnik Rektora PWSZ ds. UTW, p. Marek Kędzierski – Dyrektor Nyskiego Domu Kultury, p. Grzegorz Kulpa – Wice Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Carolinum w Nysie, ks. Piotr Burczyk – Proboszcz Parafii Piotra i Pawła w Nysie, p. Mariusz Kownacki – Nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. W. Lutosławskiego w Nysie.

Spotkanie Opłatkowe uświetnił występ uczniów sekcji akordeonowej PWSM pod kierownictwem p. p. Mariusza Kownackiego.

Zaproszeni goście złożyli słuchaczom UTW życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku.

Ks. Piotr Burczyk rozpoczął wieczerzę wigilijną odczytaniem fragmentów z Pisma Świętego, pobłogosławił przygotowane potrawy. Następnie po wspólnej modlitwie uczestnicy spotkania połamali się opłatkiem – symbolem zgody i pojednania- składając sobie nawzajem pełne serdeczności życzenia i zasiedli do stołu, aby delektować się przygotowanymi potrawami.

Wieczerzę wypełniło wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek przy akompaniamencie gitary, na której grała p. Halina Prus – słuchaczka UTW. Swoim niezwykłym głosem uroczystość wzbogacił p. Marian Kowalski, który śpiewał kolędy i recytował piękne wiersze o tematyce świątecznej.

Każdy z uczestników spotkania otrzymał świecę przyozdobioną ręcznie przez członkinie Klubu Rękodzieła prowadzonego przez p. Ewę Morel i Janinę Chadryś. Wice Prezes UTW - Ewa Morel podziękowała wszystkim osobom, które poświęciły swój czas, aby przygotować ten drobny upominek z przesłaniem światełka radości i miłości oraz wzajemnego szacunku i zrozumienia.

Na zakończenie p. Prezes Michalina Danuta Podgórni podziękowała za nieocenioną pomoc w organizacji spotkania p. Elżbiecie Muszyńskiej, p. Zofii i Andrzejowi Słomskim i wszystkim osobom zaangażowanym w jego realizację. Zaznaczyła, iż Powiat Nyski udzielił wsparcia finansowego.

Spotkanie Opłatkowe było świętem radości, pojednania i wzajemnej życzliwości. Czasem otwarcia się na drugiego Człowieka, na jego potrzeby, czasem refleksji i nadziei.

Wesołych Świąt oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku życzy
Zarząd UTW

2017.12.09

Festyn Międzypokoleniowy pt. "Moja babcia to potrafi”

W dniu 9 grudnia 2017 r. w Nyskim Domu Kultury odbył się Festyn Międzypokoleniowy pt. ""Moja babcia to potrafi” – spotkanie integracyjne o tematyce mikołajkowo-świątecznej – edycja 6, zorganizowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie przy współudziale Nyskiego Domu Kultury i wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Nyskie.

Do udziału w imprezie zaproszono dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Niwnicy, słuchaczy UTW w Nysie wraz z wnukami.

Celem Imprezy była integracja międzypokoleniowa, wzmacnianie więzi, kultywowanie tradycji świątecznych.

W ramach imprezy odbył się:

Dla podkreślenia tematyki mikołajowo-świątecznej były opowieści o zwyczajach i tradycjach wigilijnych oraz wspólne śpiewanie kolęd, które prowadził p. Marian Kowalski – nasz aktor i członek UTW.

Uczestnicy imprezy mogli skorzystać z poczęstunku (ciastka, słodycze, napoje, owoce), o które zadbali p. Danuta Początek i p. Krystyna Kaleta Czokańczuk.

Dzieci wyróżnione w konkursach otrzymały dyplomy, a na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały upominki.

Nad sprawnym przebiegiem imprezy czuwała Prezes UTW p. Michalina Danuta Podgórni oraz Wice Prezes p. Ewa Morel.

Dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Nysie, Dyrektorowi Nyskiego Domu Kultury, pracownikom Nyskiego Domu Kultury za pomoc w organizacji imprezy oraz wszystkim słuchaczom naszego UTW, którzy swoją obecnością, pracą i zaangażowaniem przyczynili się do sprawnego przebiegu Festynu Międzypokoleniowego.
2017.12.07

Porady prawne

Porady prawne dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie mec. Maria Przywara w drugą i czwartą środę miesiąca w godzinach 13.30-14.30 pokój nr 3, ul. Armii Krajowej 21, budynek F.
2017.11.22

Srebrny Krzyż Zasługi dla Michaliny Danuty Podgórni

W przeddzień 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 40 wybitnych osobistości otrzymało odznaczenia państwowe z rąk wojewody opolskiego Adriana Czubaka.

Więcej >> prezentacja.pptInauguracja 2017

2017.09.20

Pogotowie lekcyjne

Zarząd UTW w Nysie odpowiadając na prośbę Ośrodka Pomocy Społecznej w Nysie, prosi osoby chętne - wolontariuszy - do współpracy z OPS w zakresie pomocy dzieciom w odrabianiu zadań domowych o zgłoszenie się w sekretariacie UTW ul. Armii Krajowej 21 p. 5 lub bezpośrednio w OPS.
Nieśmy pomoc dzieciom, które tej pomocy potrzebują.
Bardzo liczymy na Państwa zaangażowanie i z góry serdecznie dziękujemy.

Więcej >> Pogotowie lekcyjne OPS .pdf2017.09.18

Wernisaż

Zarząd Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Pani Jadwigi Krawczyk. Wernisaż wystawy odbędzie się 4 października 2017 r. o godzinie 17 w Muzeum Powiatowym w Nysie, ul Biskupa Jarosława 11. Serdecznie zapraszamy.2017.09.06

Ogłoszenie

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie zaprasza słuchaczy UTW do składania podań o przyjęcie na:

studia dzienne na kierunku germanistyka
wymagane dokumenty:

Rekrutacja trwa do dnia 13 września 2017 roku.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych.2017.07.17

Inauguracja Nowego Roku Akademickiego 2017/2018

Zarząd Stowarzyszenia Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku
im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie informuje, iż
uroczysta Inauguracja Nowego Roku Akademickiego 2017/2018
odbędzie się w dniu 4 października 2017 r. o godz. 11:30
w auli PWSZ w Nysie ul. Obrońców Tobruku 5

Serdecznie zapraszamy!Rok Akademicki 2016 / 2017

2017.07.20

W dniu 7 lipca 2017 r. grupa słuchaczy UTW w Nysie wzięła udział w wyjeździe edukacyjnym do Arboretum w Wojsławicach, aby poznać i podziwiać kolekcję liliowców, która jest największą i najlepiej prowadzoną kolekcją tej grupy roślin w Polsce oraz jedną z największych w Europie. Wśród imponujących wojsławickich zbiorów dominują odmiany mieszańcowe (ponad 3 tys.), których ogólna liczba na świecie przekracza 70 tysięcy.

Arboretum w Wojsławicach jest Filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Powierzchnię Arboretum systematycznie powiększano - obecnie. Wynosi już 62 hektary. Arboretum przyciąga bujną przyrodą i największymi w Polsce kolekcjami: Narodową Kolekcją Historycznych Odmian Różaneczników (Rhododendron) Rasy Łużyckiej, bukszpanów (Buxus) i największą w Europie kolekcją liliowców (Hemerocallis).

W wyśmienitym nastroju podziwialiśmy i cieszyliśmy oczy i pozostałe zmysły bogactwem barw i zapachów, Piękna pogoda sprzyjała pełnemu relaksowi w tak pięknych okolicznościach przyrody, w świecie kwitnących wszelkimi barwami liliowców, hortensji, tawułek, róż i wielu pięknych odmian krzewów i drzew. Pobyt spełnił cele edukacyjne, mogliśmy poznać wiele odmian roślin, gdyż każda z nich oznaczona jest etykietą informacyjną zawierającą nazwę i miejsce pochodzenia.

2017.07.17

Przerwa wakacyjna

Zarząd Stowarzyszenia Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku
im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie informuje, iż w dniach
od 15 lipca do 10 września 2017 r. biuro UTW jest zamknięte.

Zapraszamy
od 11 września 2017 r.
w godzinach od 10:00 do 14:00, pok. Nr 5,
budynek PWSZ ul. Armii Krajowej 21

2017.07.14

W dniach 3 do 5 lipca br. w m. Podegrodzie odbyło się szkolenie pt. „AKADEMIA LOKALNEGO ANIMATORA AKTYWNOŚCI SENIORÓW” ramach projektu „AKADEMIA AKTYWNYCH SENIORÓW” dofinansowanego ze środków Programu Rządowego na rzecz AKTYWNOŚCI SPOŁECZNEJ OSÓB STARSZYCH na lata 2014-2020 zorganizowane przez Ogólnopolską Federację Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Nowym Sączu. Z ramienia Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie udział w szkoleniu wzięła Pani Michalina Danuta Podgórni - prezes UTW i Pani Ewa Morel – Wiceprezes UTW.

Szkolenie prowadziła Pani Wiesława Borczyk – Prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Nowym Sączu, Pan Wojciech Nalepa- radca prawny, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Podyplomowego Studium Funduszy Strukturalnych UE na WPiA UKSW w Warszawie. i Pan Daniel Jachimowicz - prawnik, absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz licznych kursów i szkoleń z zakresu przygotowywania i zarządzania projektami unijnymi. Celem szkolenia było podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności uczestników w zakresie merytorycznych, organizacyjnych oraz formalnoprawnych aspektów animowania i prowadzenia działalności edukacyjnej dedykowanej seniorom w ramach organizacji pozarządowej. Szczególną uwagę poświęcono omówieniu potrzeb osób starszych w treści programów edukacyjnych, podnoszeniu świadomości prawnej i obywatelskiej osób starszych, formalnoprawnym aspektom zarządzania organizacją pozarządową, pozyskiwaniu środków na działalność statutową organizacji pozarządowych.

Udział w szkoleniu prowadzonym na bardzo wysokim poziomie merytorycznym przez przedstawicieli Federacji SRUTW w Nowym Sączu dysponujących dużą wiedzą i fachowością z pewnością pozwoli na wykorzystanie zdobytej wiedzy w lepszym zarządzaniu i organizacji działań edukacyjnych i pozostałych działań statutowych w naszym UTW2017.07.13

I Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku Opolszczyzny
i obchody 15 lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie

stały się faktem. Wydarzenie miało miejsce w dniach 22-24 czerwca 2017 roku.

Organizatorami byli:

przy wsparciu finansowym
Patronatem honorowym wydarzenie objęli:
Patronat medialny sprawowali:

W Kongresie wzięli udział przedstawiciele 15 UTW z województwa opolskiego, jeden objęty patronatem PWSZ w Nysie oraz jeden UTW z Aleksandrowa Kujawskiego, z którym Nyski UTW współpracował na zaproszenie Fundacji Ziemia i Ludzie w projekcie „Bioróżnorodność to także my”. Łącznie w Kongresie uczestniczyło 163 słuchaczy UTW, w tym 105 słuchaczy UTW w Nysie.

I Kongres swoją obecnością zaszczycili liczni zaproszeni goście, w tym: Dyrektor Biura Dialogu i Korespondencji w Kancelarii Prezydenta RP - Pani Grażyna Wereszczyńska oraz Zastępca Dyrektora Biura Dialogu i Korespondencji w Kancelarii Prezydenta RP - Pan Wojciech Maciej Chojnowski, Marszałek Województwa Opolskiego - Pan Andrzej Buła, Wicemarszałek Województwa Opolskiego - Pan Antoni Konopka, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego - Pan Bogusław Wierdak, przedstawiciele Biur Poselskich Pani Poseł Katarzyny Czochary oraz Pana Posła Janusza Sanockiego, Przewodniczący Rady Powiatu w Nysie - Pan Mirosław Aranowicz, Starosta Nyski - Pan Czesław Biłobran, Burmistrz Nysy - Pan Kordian Kolbiarz oraz przedstawiciele samorządów lokalnych z Opolszczyzny, a w tym Starosta Prudnicki - Pan Radosław Roszkowski oraz Z-ca Prezydenta Miasta Kędzierzyna-Koźla - Pan Wojciech Jagiełło.

Obecni byli dyrektorzy instytucji i placówek oświatowych:
Dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie - Pan Edward Hałajko, Dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie - Pan Tomasz Jazienicki, Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nysie - Pani Małgorzata Makaryk, Dyrektor Niepublicznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nysie - Pani Danuta Kobyłecka, Dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty - Pan Adam Fujarczuk, Z-ca Dyrektora Gminnego Zarządu Oświaty – Małgorzata Leśniewska, Przewodniczący Rady Seniorów w Nysie - Pan Ryszard Rogowski.

W pierwszej części gali uroczyście świętowano jubileusz 15 lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie. Pani Prezes Michalina Danuta Podgórni w swoim wystąpieniu przybliżyła ideę Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Przedstawiła historię Nyskiego UTW wspominając o ludziach, którzy tę historię tworzyli. Wyraziła wdzięczność dla założycieli, wykładowców, byłych prezesów. Chwilą ciszy uczczono pamięć zmarłych związanych z UTW. Szczególnie zasłużonym dla rozwoju Uniwersytetu, instytucjom i osobom wręczono pamiątkowe statuetki i podziękowania.

Statuetki otrzymali:

Podziękowania otrzymali:
UTW w Nysie
W ramach kongresu:

Marszałek Województwa Opolskiego nadał Stowarzyszeniu Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie Odznakę Honorową „Za zasługi dla Województwa Opolskiego”

Z okazji 15 lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie oraz I Kongresu Uniwersytetów Trzeciego Wieku Opolszczyzny – otrzymaliśmy liczne listy gratulacyjne: z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, od Senatorów, Posłów, Prezydentów i Burmistrzów miast, Starostów i wielu Przyjaciół naszego UTW.

W drugim dniu Kongresu miała miejsce Konferencja Naukowa pt. "Jakość życia seniorów", w trakcie której referaty wygłosili: dr hab. nauk farm. Elżbieta Grochowska Niedworok - Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, dr Zbigniew Kulas -Uczelnia Jana Wyżykowskiego Polkowice-Lubin, Ing. Jan Rotter - Centrum Sociálních Služeb Jeseník, Ing. Klara Nehodova, Ing. Hanna Balzerowa Ph.D - Česka Zemědělska Univerzita v Pradze, dr hab. Alicja Głębocka, dr n. med. Anna Sadakierska-Chudy - Akademia im. A. Frycza-Modrzewskiego w Krakowie, dr Walentyna Wnuk, Doradca Prezydenta Wrocławia ds. seniorów, dr hab. n. med. Zbigniew Ciemniewski – profesor PWSZ w Nysie, dr hab. inż. Zofia Wilimowska profesor PWSZ w Nysie, dr Tomasz Drewniak, doc. PWSZ w Nysie, dr inż. Piotr Bernat, mgr Agnieszka Stasieńko-Tłuczek, mgr Anna Komarow-Kuźmińska – Państwowa Wyższa szkoła Zawodowa w Nysie. Blok warsztatowy prowadzili: dr n. med. Ireneusz Barziej, mgr Ewa Szura, dr n. med. inż. Marta Misiarz - Państwowa Wyższa szkoła Zawodowa w Nysie

W trzecim dniu Kongresu oraz Święta Gmin Powiatu Nyskiego odbyła się Spartakiada Sportowa pod hasłem „Sportowy zawrót głowy”. Uczestnikami Spartakiady byli zaproszenie goście z Uniwersytetów Trzeciego Wieku Opolszczyzny i słuchacze UTW w Nysie, oraz mieszkańcy Powiatu Nyskiego.
Nadrzędnym celem Spartakiady było utrwalenie i pogłębienie zasad racjonalnej troski o zdrowie, dobrą kondycję fizyczną, zrozumienie potrzeby ruchu, jego znaczenie dla sprawności fizycznej i psychicznej. W uroczystej ceremonii otwarcia udział wzięli: Prorektor PWSZ doc. dr Tomasz Drewniak, Członek Zarządu Powiatu Daniel Palimąka, Pełnomocnik Rektora PWSZ ds. współpracy z UTW dr Piotr Bernat, Dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie Tomasz Jazienicki.

Po dwóch godzinach zmagań nastąpiło podsumowanie wyników wszystkich konkurencji. Uczestnikom zapewniono ciepły poczęstunek w postaci grochówki i zimne napoje. Kolejnym punktem była dekoracja zwycięzców w poszczególnych konkurencjach. Puchary, medale i dyplomy zostały uroczyście wręczone zdobywcą pierwszych trzech miejsc.

Dekoracji dokonali: Prorektor PWSZ Tomasz Drewniak, Prezes UTW Michalina Danuta Podgórni i Wiceprezes UTW Ewa Morel.

Wszyscy zgromadzeni nagradzali wyróżnionych gromkimi brawami i gratulacjami.

Natomiast przedstawiciele wszystkich Uniwersytetów otrzymali podziękowania za udział w wydarzeniu od UTW w Nysie, pakiety promocyjne przygotowane przez Powiat Nyski, Gminę Nysa oraz PWSZ w Nysie, a każdy uczestnik imprezy otrzymał drobny upominek. Zawody sportowe stały się okazją by udowodnić młodszemu pokoleniu, że aktywność fizyczna jest ważna, a starość nie musi być smutna. Sportowa rywalizacja, radość ze wspólnych działań, przyjacielska integracja – tego nie można opisać, to trzeba zobaczyć. Patrząc na uśmiech seniorów już wiemy, że cel został osiągnięty

Ostatnim elementem było uroczyste zamknięcie I Kongresu UTW Opolszczyzny i Spartakiady Sportowej. Pani Prezes UTW Michalina Danuta Podgórni podziękowała wszystkim za przyjecie zaproszenia i obecność. Zaznaczyła, że przede wszystkim dopisali ludzie – seniorzy dla których czas przejścia na emeryturę to dobry moment na realizację swoich marzeń i rozwijanie pasji do tej pory z różnych względów schodzących na dalszy plan. Podziękowania skierowała do Dyrektora ZSiPO Tomasza Jazienickiego za udostępnienie obiektu sportowego i wzorowe przygotowanie zawodów, Komitetowi Organizacyjnemu I Kongresu UTW Opolszczyzny i wszystkim wolontariuszom za bezinteresowna pracę na rzecz organizacji tego wydarzenia.

Za wsparcie finansowe słowa podziękowania skierowała pod adresem Marszałka Województwa Opolskiego,Przewodniczącego Sejmiku Województwa Opolskiego, instytucji samorządowych, tj. Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta i Gminy w Nysie oraz Fundacji Collegium Noblium Opoliense w Opolu. Następnie głos zabrał Prorektor PWSZ doc. dr Tomasz Drewniak, który wszystkim uczestnikom złożył gratulacje i wyrazy uznania za kondycję fizyczną oraz przykład do naśladowania dla pozostałych seniorów. Podziękował za organizację I Kongresu Uniwersytetów Trzeciego Wieku Opolszczyzny i 15 lecia UTW Pani Michalinie Danucie Podgórni – Prezesowi UTW w Nysie, Pani Ewie Morel- Wiceprezesowi UTW w Nysie, Pani Irenie Sosulskiej – Przewodniczącej Komitetu Organizacyjnego I Kongresu.

W imieniu Uniwersytetów głos zabrała Prezes UTW Ziemi Kozielskiej Bączkowska Teresa, która pogratulowała organizatorom pomysłu, wytrwałości w integracji seniorów. Na zakończenie pełnomocnik Rektora PWSZ ds. współpracy z UTW dr inż. Piotr Bernat życzył długich lat w dobrym zdrowiu, które pozwoli na aktywne życie i realizację wielu wspaniałych inicjatyw a także samych dobrych i życzliwych ludzi, którzy otoczą opieką i wesprą dobrym słowem.

Wszyscy uczestnicy wyrazili uznanie i podziw za perfekcyjną organizacje i wspaniałą atmosferę.

Raz jeszcze dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji I Kongresu Uniwersytetów Trzeciego Wieku Opolszczyzny, a gościom i naszym słuchaczom za udział i wspólne z nami świętowanie 15 lecia UTW w Nysie.2017.07.06

W dniu 24-06-2017 r. odbyła się Spartakiada Sportowa pod hasłem „Sportowy zawrót głowy” zorganizowana w ramach I Kongresu Uniwersytetów Trzeciego Wieku Opolszczyzny- Uroczystości 15 lecia UTW w Nysie oraz święta Gminy Powiatu Nyskiego.

Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie, Starostwo Powiatowe w Nysie oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie.

Nadrzędnym celem Spartakiady było utrwalenie i pogłębienie zasad racjonalnej troski o zdrowie, dobrą kondycję fizyczną, zrozumienie potrzeby ruchu, jego znaczenie dla sprawności fizycznej i psychicznej.

Miejscem zmagań był kompleks sportowy przy Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie przy ulicy Rodziewiczówny 1. W uroczystej ceremonii otwarcia udział wzięli: Prorektor PWSZ doc. dr Tomasz Drewniak, Członek Zarządu Powiatu Daniel Palimąka, Pełnomocnik Rektora PWSZ ds. współpracy z UTW dr Piotr Bernat, Dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie Tomasz Jazienicki. Życzyli zawodnikom przede wszystkim wspaniałej sportowej rywalizacji i dobrej zabawy.

Prezes UTW w Nysie Michalina Danuta Podgórni przywitała zaproszonych gości oraz słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku Opolszczyzny: UTW Głuchołazy im. Marii Bilwin, UTW Brzeg, UTW Kluczbork, UTW Olesno, SUTW Ziemi Kozielskiej, UTW Strzelce Opolskie, UTW Niemodlin, SUTW Kędzierzyn-Koźle, Mobilny Uniwersytet Każdego Wieku Prudnik przy Opolskim Stowarzyszeniu „Czas dla rodziny”, Uniwersytet Złotego Wieku „Pokolenia” Prudnik, SRUTW Korfantów, UTW Zawadzkie, UTW Krapkowice, UTW Prudnik, UTW Nysa i spoza Opolszczyzny UTW Aleksandrów Kujawski oraz Noworudzki UTW przy Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie.

Przed rozpoczęciem zawodów Pani Izabela Grzybowska mgr wychowania fizycznego Zespołu Szkół Ogólnokształcących „Carolinum” w Nysie przeprowadziła taneczną rozgrzewkę. Następnie nadszedł czas na sportowe zmagania zgodnie z regulaminem uczestnictwa w Spartakiadzie, który został odczytany przez głównego sędziego Pana Ryszarda Rogowskiego. Nad sportowym przebiegiem wszystkich konkurencji czuwał Dyrektor ZSiPO w Nysie Tomasz Jazienicki. Wsparcia w przeprowadzeniu nw. konkurencji

1. Rzut piłką lekarską - kobiety i mężczyźni
2. Rzut lotką - kobiety i mężczyźni
3. Slalom z przeszkodami - kobiety i mężczyźni
4. Nawlekanie igły - kobiety
5. Łowienie ryb - mężczyźni

udzielili uczniowie ZSiPO w Nysie

Wszystkie konkurencje podzielono na dwie kategorie wiekowe do 65 lat i powyżej 65 lat. Każdy uczestnik mógł znaleźć konkurencję dla siebie i sprawdzić się w takiej, w jakiej czuł się najlepiej. Dyscypliny cieszyły się różnym stopniem zainteresowania, jednakże żadnej z nich nie zabrakło emocji i ducha sportowej rywalizacji. Na twarzach zawodników widać było nieustanne skupienie i koncentrację. Kibice zagrzewali do walki o jak najlepsze wyniki. Po dwóch godzinach zmagań nastąpiło podsumowanie wyników wszystkich konkurencji. Uczestnikom zapewniono ciepły poczęstunek w postaci grochówki i zimne napoje. Kolejnym punktem była dekoracja zwycięzców w poszczególnych konkurencjach. Zachowując starożytne tradycje koronacji zwycięzców, gałązki oliwne zostały zastąpione pucharami, medalami i dyplomami, które zostały uroczyście wręczone zdobywcą pierwszych trzech miejsc.

Dekoracji dokonali: Prorektor PWSZ Tomasz Drewniak, Prezes UTW Michalina Danuta Podgórni i Wiceprezes UTW Ewa Morel.

Końcowa klasyfikacja:

1. Nawlekanie igły - kobiety
   I miejsce Grochowska Maria, Włosek Barbara
   II miejsce Mocko Barbara, Szymankiewicz Zofia
   III miejsce Fedorowska Agata, Kostuś Krystyna
2. Łowienie ryb - mężczyźni
   I miejsce Kowalczyk Marian, Maziak Józef
   II miejsce Słomski Andrzej, Przybyszewski Eugeniusz
   III miejsce Mikrut Czesław, Kabaszyn Marian
3. Rzut lotką - kobiety
   I miejsce Minartowicz-Rejlich Danuta, Niewiadomska Emilia
   II miejsce Żuratyńska Henryka, Sienkiewicz Daniela
   III miejsce Słomska Zofia, Duda Joanna
4. Rzut lotką - mężczyźni
   I miejsce Słomski Andrzej, Onufrowicz Andrzej
   II miejsce Kabaszyn Marian, Miler Mieczysław
   III miejsce Mróz Adam, Przybyszewski Eugeniusz
5. Rzut piłką lekarską - mężczyźni
   I miejsce Kabaszyn Marian, Bednarek Włodzimierz
   II miejsce Kowalczyk Marian, Szulecki Roman
   III miejsce Mróz Adam, Przybyszewski Eugeniusz
6. Rzut piłka lekarską - kobiety
   I miejsce Kowalska Maria, Bortnik Anna
   II miejsce Morel Ewa, Lubańska Halina
   III miejsce Struś Barbata, Włosek Barbara
7. Slalom z przeszkodami - mężczyźni
   I miejsce Kabaszyn Marian, Maziak Józef
   II miejsce Kowalczyk Marian, Onufrowicz Andrzej
   III miejsce Mróz Adam, Bednarek Włodzimierz
8. Slalom z przeszkodami - kobiety
   I miejsce Morel Ewa, Włosek Barbara
   II miejsce Grochowska Maria, Kupracz Katarzyna
   III miejsce Struś Barbara, Lubańska Halina

Wszyscy zgromadzeni nagradzali wyróżnionych gromkimi brawami i gratulacjami.

Przedstawiciele wszystkich Uniwersytetów otrzymali podziękowania za udział w wydarzeniu od UTW w Nysie, pakiety promocyjne przygotowane przez Powiat Nyski, Gminę Nysa oraz PWSZ w Nysie, a każdy uczestnik imprezy otrzymał drobny upominek.

Ostatnim elementem było uroczyste zakończenie I Kongresu UTW Opolszczyzny i Spartakiady Sportowej. Pani Prezes UTW Michalina Danuta Podgórni podziękowała wszystkim za przyjecie zaproszenia i obecność. Zaznaczyła, że przede wszystkim dopisali uczestnicy - seniorzy dla których czas przejścia na emeryturę, to dobry moment na realizację swoich marzeń i rozwijanie pasji do tej pory z różnych względów schodzących na dalszy plan. Podziękowania skierowała do Dyrektora ZSiPO Tomaszowi Jazienickiemu za udostępnienie obiektu sportowego i wzorowe przygotowanie zawodów, Komitetowi Organizacyjnemu I Kongresu UTW Opolszczyzny i wszystkim wolontariuszom.

Za wsparcie finansowe słowa podziękowania skierowała pod adresem instytucji samorządowych, tj. Przewodniczącego Sejmiku Województwa Opolskiego, Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta i Gminy w Nysie oraz Fundacji Collegium Noblium Opoliense w Opolu. Podziękowania skierowała również pod adresem PWSZ w Nysie, która wspiera działania UTW w ramach patronatu.

Następnie głos zabrał Prorektor PWSZ doc. dr Tomasz Drewniak, który wszystkim uczestnikom złożył gratulacje i wyrazy uznania za kondycję fizyczną oraz przykład do naśladowania dla pozostałych seniorów. Podziękował za organizację I Kongresu Uniwersytetów Trzeciego Wieku Opolszczyzny i 15 lecia UTW Pani Michalinie Danucie Podgórni - Prezesowi UTW w Nysie, Pani Ewie Morel- Wiceprezesowi UTW w Nysie, Pani Irenie Sosulskiej - Przewodniczącej Komitetu Organizacyjnego I Kongresu. W imieniu Uniwersytetów głos zabrała Prezes UTW Ziemi Kozielskiej Bączkowska Teresa, która pogratulowała organizatorom pomysłu wytrwałości w integracji seniorów. Na zakończenie pełnomocnik Rektora PWSZ ds. współpracy z UTW dr inż. Piotr Bernat życzył długich lat w dobrym zdrowiu, które pozwoli na aktywne życie i realizację wielu wspaniałych inicjatyw a także samych dobrych i życzliwych ludzi, którzy otoczą opieką i wesprą dobrym słowem.

Zawody sportowe stały się okazją by udowodnić młodszemu pokoleniu, że aktywność fizyczna jest ważna, a starość nie musi być smutna. Sportowa rywalizacja, radość ze wspólnych działań, przyjacielska integracja - tego nie można opisać, to trzeba zobaczyć. Patrząc na uśmiech seniorów już wiemy, że cel został osiągnięty.

2017.07.05

12 czerwca Uniwersytet Trzeciego Wieku im. J. Kozarzewskiego w Nysie zakończył rok akademicki 2016/2017.

Pani Prezes UTW Michalina Danuta Podgórni przywitała przybyłych na uroczystość : Pana doc. dr Tomasz Drewniaka, Prorektora ds. nauki i rozwoju oraz Pana dr inż. Piotra Bernata, Pełnomocnika Rektora ds. współpracy z UTW, Pana Janusza Sanockiego posła do Sejmu VIII kadencji, Pan Kordiana Kolbiarza - Burmistrza Nysy, a także dyrektorów współpracujących z UTW placówek i dyrektorów szkół oraz wykładowców, sympatyków i słuchaczy UTW w Nysie. Podziękowała za współpracę osobom i instytucjom, podkreślając rolę PWSZ w Nysie w życiu Uniwersytetu.
Podziękowała Zarządowi , Radzie Programowej oraz słuchaczom-wolontariuszom, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji celów statutowych UTW. Przedstawiła w krótkim wystąpieniu zrealizowane w minionym roku akademickim działania ze szczególnym podkreśleniem działań edukacyjnych, które są priorytetem w celach statutowych Stowarzyszenia, działania prozdrowotne, kulturalne i turystyczno-krajoznawcze.
Zachęciła także do udziału w I Kongresie UTW Opolszczyzny, który odbędzie się w dniach 22-24.06.2017 r. w Nysie. To dzięki rzeczowemu i finansowemu wsparciu PWSZ w Nysie, Marszałka Województwa Opolskiego, Starostwa Powiatowego, Gminy Nysa, Fundacji Collegium Nibilim Opoliense w Opolu, organizacja tego wydarzenia będzie możliwa. Serdecznie dziękujemy za zrozumienie i wsparcie . Owocami tego wydarzenia mają być: integracja środowiskowa UTW, upowszechnienie idei kształcenia ustawicznego oraz rozwój UTW Opolszczyzny i zacieśnianie współpracy.

Pan doc. dr Tomasz Drewniak w imieniu władz Uczelni podziękował słuchaczom UTW za poświęcenie oraz pracę, gratulując jednocześnie sukcesów.

W wystąpieniach gratulacje złożyli Pan Kordian Kolbiarz Burmistrz Nysy, Pan Edward Hałajko Dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie, Pan Janusz Sanocki Poseł do Sejmu VIII Kadencji.

Na zakończenie uroczystości Pani Ewa Morel, Wiceprezes UTW Nysa w prezentacji multimedialnej przedstawiła działalność UTW w mijającym roku.

Uroczystość uświetnił występ nauczycieli i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Nysie. Serdecznie im za to dziękujemy.

Zarząd i słuchacze podziękowali Pani Prezes za jej zaangażowanie i codzienną pracę na rzecz UTW.

W godzinach popołudniowych odbyło się spotkanie integracyjne z okazji zakończenia roku akademickiego.

2017.07.01

Dni seniora

W dniach 13 i 14 czerwca br. słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie uczestniczyli w zorganizowanych przez Gminę Nysa obchodach Dni Seniora. Z tej okazji odbyła się uroczysta sesja Rady Seniorów w Urzędzie Miejskim, na której Pani Michalina Danuta Podgórni Prezes UTW w Nysie otrzymała wyróżnienie „Przyjazny seniorom”. Słuchacze Nyskiego UTW przemaszerowali w barwnym korowodzie ulicami miasta do Bastionu św. Jadwigi, gdzie uczestniczyli w integrujące środowisko senioralne „Biesiadzie”. W kolejnym dniu mieli okazję obejrzeć spektakl satyryczno– muzyczny pt. „Szaleństwa Panny Róży”.2017.06.30

Wyjazd turystyczno krajoznawczy Kozłówka-Lublin-Zamość -Przemyśl
w dniach 23 do 26 maja 2017 r. ( 4 dni).

W pierwszym dniu pobytu zwiedziliśmy Zespół pałacowo-parkowy rodziny Zamoyskich we wsi Kozłówka, która leży w północnej części województwa lubelskiego. Obecnie pałac jest siedzibą muzeum. 16 maja 2007 roku zespół pałacowo-parkowy został wpisany na listę Pomników historii.

Pałac zbudowany został w latach 1736-1742.Między latami 1799-1944 majątek należał do Zamoyskich. Pałac okres świetności przeżywał za czasów Konstantego Zamoyskiego, który w 1903 r. założył tu ordynację. Dokonując przebudowy rezydencji, hrabia pragnął z niej uczynić jedną z najbardziej monumentalnych i reprezentacyjnych siedzib magnackich.

We wnętrzach, które zachowały autentyczny wystrój z przełomu XIX wieku i XX wieku w tym: neobarokowe i neoregencyjne plafony, piece z miśnieńskich kafli, marmurowe kominki, dębowe parkiety, zgromadzona jest również niezwykła kolekcja malarstwa (przeważają portrety rodzinne oraz kopie arcydzieł malarstwa europejskiego), mebli, rzeźb, luster, kobierców, porcelany, złoconych brązów i sreber, które swego czasu stanowiły dawne wyposażenie pałacu.

Wnętrza są doskonale utrzymane i posiadają nieporównywalny w Polsce i bardzo rzadki w Europie stopień autentyzmu. Zapoznaliśmy się również ze zbiorami wystawy Socrealizmu oraz obejrzeliśmy Powozownię i Park przypałacowy.

Następnie udaliśmy się na nocleg do Lublina, gdzie po obiadokolacji i zakwaterowaniu spotkaliśmy się przy grillu. Mimo zmęczenia spotkanie integracyjne upłynęło w miłej atmosferze, przy śpiewie piosenek turystycznych i biesiadnych.

Drugi dzień pobytu rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamku królewskiego w Lublinie oraz lubelskiej starówki. Zamek pierwotnie zbudowany był w XII Wieku, później wielokrotnie był przebudowywany. W XIII wieku do zamku dobudowano romański donżon (wieżę mieszkalno-obronną). XIV-wieczna Kaplica Trójcy Świętej, wybudowana jako fundacja Kazimierza Wielkiego, pokryta rusko-bizantyńskimi freskami z 1418, powstałymi na zamówienie Władysława Jagiełły, jest jednym z najcenniejszych zabytków w Polsce. Od 1957 siedziba Muzeum Lubelskiego. Bogate zbiory muzeum zwłaszcza zbiory malarstwa, w tym bezcenny obraz Jana Matejki „Unia Lubelska”. Po Muzeum i Lubelskiej Starówce oprowadzał na licencjonowany przewodnik.

W kolejnym dniu udaliśmy się do Zamościa architektonicznej perły kresów. Zamość jako prywatne miasto założył Jan Zamoyski - kanclerz wielki koronny, który zlecił włoskiemu mistrzowi Bernardo Morando zaprojektowanie miasta idealnego - twierdzy, która miała za cel chronić włości Zamoyskich. Tak właśnie powstał Zamość, nazywany Padwą Północy, prawdziwe arcydzieło polskiego renesansu. W 1992 roku Stare Miasto Zamościa zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury Unesco. Główną atrakcją Zamościa jest rynek z przepięknym ratuszem i kamieniczkami ormiańskimi, dawna synagoga, katedra, a także twierdza Zamość. Dodatkowym atutem tego miejsca jest sąsiedztwo Roztocza - pięknej, dzikiej krainy o nieskażonej przyrodzie, mrocznych lasach, przejrzystych rzekach i niecodziennej architekturze nacechowanej elementami kultury wschodniej.
Po spacerze z przewodnikiem po Zamoyskiej starówce udaliśmy się do Szczebrzeszyna położonego na Roztoczu, Roztocze to kraina geograficzna łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem, wyraźnie wypiętrzony wał wzniesień, szerokości 12–32 km i długości około 180 km, przebiegający z północnego zachodu, od Kraśnika, na południowy wschód do Lwowa. W Szczebrzeszynie zwiedziliśmy Cerkiew Zaśnięcia NMP , która założona została już pod koniec XII wieku, o czym świadczą zachowane fundamenty romańskiej budowli. Przebudowano ją około 1560 i 1710 roku. Co ciekawe, w XVI i XVII wieku udekorowano ją bogatą polichromią. Unikalność tej budowli polega również na tym, że jest ona murowana, w przeciwieństwie do wielu drewnianych cerkwi na wschodnich rubieżach Polski. Nastepnym miejscem,które odwiedziliśmy na Roztoczu był Zwierzyniec. Główną atrakcją Zwierzyńca jest .Kościół Św. Jana Nepomucena nazywany Kościołem na Wodzie to niezwykle efektowna, barokowa świątynia, stojąca na wyspie stawu kościelnego. Do świątynia można dotrzeć poprzez romantyczny most.

W ostatnim dniu w drodze powrotnej do Nysy odwiedziliśmy Przemyśl - to piękne historyczne miasto w województwie podkarpackim, malowniczo ulokowane nad Sanem, na obu jego brzegach, na południowy wschód od Rzeszowa, niedaleko granicy z Ukrainą. Krótki spacer z przewodnikiem w trakcie, którego poznaliśmy rynek i najcenniejsze zabytki miasta. Po obiedzie udaliśmy się do Nysy. Program wycieczki został w pełni zrealizowany ku zadowoleniu wszystkich uczestników.

20.06.2017

Dnia 24-06-2017 roku o godz. 9.00 na obiektach sportowych Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie przy ulicy Rodziewiczówny 1 odbędzie się Spartakiada Sportowa pod hasłem „Sportowy Zawrót Głowy” organizowana w ramach I Kongresu Uniwersytetów Trzeciego Wieku Opolszczyzny oraz XV Święta Gminy Powiatu Nyskiego.
Organizatorami imprezy są: Stowarzyszenie Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie oraz Starostwo Powiatowe w Nysie. Zapraszamy serdecznie wszystkich seniorów.

13.06.2017

SPRAWOZDANIE

W dniu 30-05-2017 r. odbył się IV Zlot Dreptaków pod hasłem „Marsz po zdrowie” zorganizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Nysie.

Doskonałą formą aktywności dla seniorów jest nordnic walking, ponieważ przynosi ogromne korzyści dla zdrowia i sprawności fizycznej. Regularnie podejmowana aktywność fizyczna jest niczym „eliksir młodości”, który pozwala cieszyć się zdrowiem i być sprawnym oraz samodzielnym do końca życia.

Ponad 30 - osobowa grupa słuchaczy w dobrym nastroju i przy słonecznej pogodzie zebrała się o godzinie 10.00 na Placu Paderewskiego w Nysie. Uczestników marszu przywitała Pani Prezes UTW Michalina Danuta Podgórni, oraz dr inż. Piotr Bernat, Pełnomocnik Rektora PWSZ w Nysie ds. współpracy z UTW. Przed rozpoczęciem marszu studenci Wydziału Ratownictwa Medycznego PWSZ w Nysie zmierzyli każdemu uczestnikowi ciśnienie krwi oraz tętno. Następnie Pani Prezes przybliżyła korzyści wynikające ze spaceru z kijkami. Zapewniła , że uprawianie tej formy aktywności zmniejsza problemy z kolanami umożliwia ilość wysiłku dostosowaną do potrzeb każdego wieku. Przeprowadziła krótką rozgrzewkę (ćwiczenia na poszczególne partie mięśni) po czym cała grupa wyruszyła wcześniej wytyczoną trasą, z Placu Paderewskiego do Fortu Wodnego w Nysie. Pogoda piękna, można się było w pełni cieszyć przyrodą, wędrowaniem i towarzystwem znajomych. Tempo marszu było dostosowane tak, by nikt nie poczuł się zmęczony. Z uśmiechem na twarzy wszyscy uczestnicy sprostali temu wyzwaniu. W Forcie Wodnym na uczestników marszu czekał regenerujący posiłek jogurt, woda i jabłka. Po wspólnie spożytym posiłku, był czas na rozmowy. Banery Powiatu Nyskiego i UTW w Nysie zostały umieszczone w Forcie Wodnym, były tłem pamiątkowego zdjęcia. Po powrocie na Plac Paderewskiego ponownie zmierzono nam ciśnienie krwi i tętno. Na zakończenie Pani Prezes Michalina Danuta Podgórni podziękowała uczestnikom marszu oraz studentom PWSZ w Nysie za pomoc medyczną. Zaznaczyła, że Powiat Nyski był współorganizatorem spaceru z kijkami.

Informację o imprezie zamieszczono na stronie internetowej organizatora.

Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z aktywnie spędzonego dnia i wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnej imprezie.29.05.2017

Zarząd Stowarzyszenia Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie zaprasza serdecznie na uroczyste zakończenie roku akademickiego 2016/2017 w dniu 12-06-2017 godz. 11.20 ul. Obrońców Tobruku 5

25.05.2017

Szlakiem na dwóch kółkach

W dniu 12 maja 2017 r., przy pięknej wiosennej pogodzie, odbył się Rajd Rowerowy pod hasłem Szlakiem na dwóch kółkach zorganizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie.

Impreza, którą wsparło finansowo Starostwo Powiatowe w Nysie, ma na celu popularyzację turystyki rowerowej, jako formy aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, integrację seniorów oraz propagowanie zdrowego stylu życia poprzez uprawianie sportu jakim jest jazda na rowerze.

Na Plac Paderewskiego w Nysie, gdzie wyznaczono punkt zbiórki, przybyło 26 miłośników rowerowych wycieczek. Rajdowiczów powitała Pani Wiceprezes UTW Ewa Morel. Przypomniała o podstawowych zasadach bezpieczeństwa obowiązujących przy poruszaniu się po drogach. O godz. 10.00 rajdowa ekipa wyruszyła w trasę, która wiodła przez Hajduki Nyskie, Stary Las, Nowy Świętów, Polski Świętów do Wilamowic Nyskich.

Komandorem rajdu była słuchaczka UTW Katarzyna Kupracz. Wśród wielu miejsc postojowych był także Polski Świętów, gdzie na lokalnym cmentarzu znajduje się mogiła ofiar katastrofy kolejowej, która wydarzyła się 2 lipca 1945 roku. Panie Maria Wojciechowska i Kazimiera Zagrodzka przybliżyły wszystkim historię przesiedleńców, którzy uczestniczyli w katastrofie. W lipcu 2014 roku uroczyście został odsłonięty pomnik ku czci ofiar. Następnie uczestnicy rajdu udali się na cmentarz, gdzie pod pomnikiem zostały złożone kwiaty i zapalono znicze.

Punktem docelowym były Wilamowice Nyskie, do których seniorzy mniej sprawni ruchowo dołączyli własnymi środkami transportu. Uczestników rowerowej eskapady przywitała w świetlicy wiejskiej pani Prezes Michalina Danuta Podgórni. Kulinarną nagrodą za trudy pokonania 20 kilometrów trasy był pożywny żurek z kiełbasą, przygotowany przez panie ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Odnowy Wsi „Sami sobie” i Miłośników Sztuki Kulinarnej i Regionalnych Przysmaków w Wilamowicach Nyskich. Panie przygotowały przysmaki pod troskliwym okiem pani Prezes Marii Roguckiej. Nie zabrakło ciast, napojów i kiełbasy z grilla. Seniorzy mieli okazję do wspólnego śpiewania i rozmów. Po regeneracyjnym posiłku nastąpiło oficjalne wręczenie dyplomów i podziękowań. Szczególne podziękowania pani Prezes UTW skierowała do gospodarzy za niezwykłą gościnność. Również pani Maria Rogucka złożyła wszystkim serdeczne podziękowania za tak liczne przybycie i zaprosiła na kolejne spotkanie.

Dziękując wszystkim za aktywne uczestnictwo pani Prezes UTW zaznaczyła, że Powiat Nyski był współorganizatorem imprezy. Informację o rajdzie zamieszczono na stronie internetowej organizatora, a w miejscu odbywania imprezy umieszczono baner Powiatu Nyskiego i UTW w Nysie.

Po około trzygodzinnym biesiadowaniu w Wilamowicach uczestników rowerowej wyprawy czekała droga powrotna. Tym razem trasa wiodła przez Markowice, Morów, Iławę, Białą Nyską do Nysy.

Ten Rajd Rowerowy jest już częścią historii UTW, ale organizatorzy zapowiadają kolejną edycję w przyszłym roku.

Marek Flakowski
24.05.2017

Zarząd Stowarzyszenia Rozwoju UTW w Nysie informuje, iż w dniu 30.05.2017 r.
odbędzie się IV Zlot Dreptaków.
Zbiórka uczestników o godzinie 10.00 na Placu Paderewskiego w Nysie. W programie Zlotu uczestnicy przejdą do Fortu Wodnego. Przed rozpoczęciem i po zakończeniu imprezy będą mieli możliwość skorzystania z pomiaru ciśnienia i tętna. Dla wszystkich przewidziany jest zdrowy poczęstunek.
Zapraszamy wszystkich chętnych dla których zdrowie jest najważniejsze.

Impreza będzie współfinansowana przez Powiat Nyski.

22.05.2017

Pierwsze Plenerowe Warsztaty Malarskie
Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nysie

„Tak naprawdę potrafimy mówić tylko poprzez nasze obrazy”
Vincent Van Gogh

Pierwsze Plenerowe Warsztaty Malarskie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nysie zostały zorganizowane z inicjatywy pani Jadwigi Krawczyk, uczestniczki „ zajęć malarskich”, prowadzonych przez panią Katarzynę Romanowską. Odbyły się one w dniach 12 - 15 maja 2017 r. w Romanowie. Uczestniczyło w nich 14 osób. Romanowo to niewielka wieś w Gminie Kłodzko, ciągnąca się w malowniczej dolinie potoku „ Piotrówka” w Krowiarkach. Zamieszkaliśmy w „ Romanówce”, gospodarstwie agroturystycznym, gdzie w bardzo ciepłej i przyjaznej atmosferze, w otoczeniu natury mogliśmy całkowicie oddać się pracy. Podczas pieszych wędrówek na górę Sędzisz obserwowaliśmy piękne widoki, jakie rozciągały się na panoramę Masywu Śnieżnika, malownicze doliny oraz stare pozarastane wyrobiska kamieniołomów . Te piękne krajobrazy stały się dla nas inspiracją do malowania. Powstały pierwsze szkice na papierze oraz zdjęcia. Celem naszego pleneru było nie tylko „odwzorowanie” piękna miejsc, ale dążenie do stworzenia indywidualnych dzieł . Podczas wieczornych spotkań przy ognisku nasza opiekunka artystyczna Katarzyna Romanowska zapoznawała nas z historią malarstwa pejzażowego, wspólnie oglądaliśmy reprodukcje obrazów o tej tematyce oraz omawialiśmy podstawowe techniki malarstwa. W wolnych chwilach od malowania, zainspirowani przez bardzo sympatycznych gospodarzy „ Romanówki” wędrowaliśmy w poszukiwaniu śladów bogatej historii. W centralnej części miejscowości stoi, oddana w 2011 roku świetlica wiejska. Krzyżują się tu dwa istotne dla ziemi kłodzkiej szlaki turystyczne: czarny szlak im. J. Szczypińskeigo, działacza PTTK z Ołdrzychowic Kłodzkich prowadzący ze Złotego Stoku do Bystrzycy Kłodzkiej oraz żółty szlak z Przełęczy Puchaczówka do Żelezna, przez wielu uznany za jeden z piękniejszych w Sudetach. Zwiedziliśmy także kościół parafialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Ołdrzychowicach przy którym zbudowano Mauzoleum Hrabiów von Magnisów. Obiekt pochodzi z 1889 roku. Wrażenia z pobytu w Romanowie na zawsze zostaną w naszej pamięci, a magiczna atmosfera tego miejsca została uwieczniona w naszych pracach malarskich. Miłym wydarzeniem w czasie trwania pleneru były odwiedziny prezes UTW w Nysie pani Michaliny Danuty Podgórni oraz prof. Moniki Kamińskiej. Z niecierpliwością będziemy wyczekiwać kolejnego pleneru.

16.05.2017

W sobotę 13 maja delegacja UTW uczestniczyła w organizowanej przez Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Ziemi Kozielskiej” konferencji „ Nasze, walory Odry - tradycje i dziedzictwo kulturowe”. Nasz uniwersytet reprezentowali - Prezes UTW Michalina Danuta Podgórni oraz wiceprezes Marek Flakowski. PWSZ w Nysie reprezentowała pani Iwona Podpora. Konferencja odbyła się w nietypowym miejscu bo na pokładzie statku Major Sucharski - jednostki szkolnej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu.

Konferencję prowadziła prezes UTW Ziemi Kozielskiej pani Teresa Bączkowska. O walorach ekonomicznych, zagrożeniach i problemach żeglugi na Odrze opowiadał kapitan żeglugi śródlądowej Stanisław Domański. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu pani Danuta Ceglarek, przedstawiła działania władz miasta i powiatu służące seniorom. Natomiast o walorach turystycznych rzeki Odry opowiadał pan Bronisław Pirog - organizator „Odrzańskich Pływadeł”. Przedstawiciele Kozielskiego Stowarzyszenia Miłośników Archeologii „ Eksplorator” zapoznali uczestników konferencji z zabytkami Koźla i jego walorami historycznymi .

Konferencja pokazała możliwości wykorzystania walorów rzeki Odry nie tylko jako drogi transportowej ale również miejsca o wysokich walorach turystycznych.

Marek Flakowski

12.05.2017

Szanowni Słuchacze,

Zarząd UTW zaprasza na wykład otwarty organizowany przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nysie pt. „Telekomunikacja i Społeczeństwo Informatyczne” połączony z wernisażem fotograficznym pt. „Bretania - tam powstawały zręby telekomunikacji satelitarnej”. Prelegentem i autorem wystawy jest absolwent nyskiego liceum dr inż. Jan Francyk. Obecnie dr Francyk jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Politechniki Wrocławskiej. To wybitny ekspert w dziedzinie telekomunikacji, w latach 1979-1988 wykładał w Instytucie Telekomunikacji (Institut des Télécommunications d’Oran) w Oranie (Algieria). Pasją dr Francyka są podróże i fotografia.

Wykład odbędzie się w czwartek 18 maja 2017 r. o godz. 11.20 w Sali nr 11 w RCTiTI PWSZ w Nysie, ul. Obrońców Tobruku 5

05.05.2017

I Kongres UTW Opolszczyzny coraz bliżej

Robocze spotkanie organizatorów I Kongresu UTW Opolszczyzny miało miejsce 28.04.2017 r. w obiekcie PWSZ, a konkretnie w gabinecie prorektora do spraw nauki i rozwoju dr. Tomasza Drewniaka, doc. PWSZ w Nysie. Uczelnię na spotkaniu reprezentowali także dyrektor Regionalnego Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych PWSZ w Nysie dr inż. Piotr Chwastyk oraz dr inż. Piotr Bernat - Pełnomocnik Rektora ds. współpracy z UTW.

Ze strony UTW w pracach zespołu uczestniczyli: prezes Zarządu - Michalina Danuta Podgórni, i wiceprezes Marek Flakowski, oraz pani Irena Sosulska - koordynator komitetu organizacyjnego Kongresu.

Spotkanie zaowocowało ustaleniem szczegółowego harmonogramu imprezy oraz towarzyszącej jej konferencji naukowej. Dokonano także uszczegółowienia zadań członków komitetu organizacyjnego oraz listy zaproszonych gości.

Ustalono także termin kolejnej roboczej sesji komitetu organizacyjnego.

21.04.2017

Informacja dla słuchaczy UTW
W poniedziałek 24-04-2017 o godz. 10.30 zapraszamy do kina seniora na polski film „Wszystko albo nic”

20.04.2017

Zarząd UTW informuje, że ze względu na złą pogodę
Zlot Dreptaków planowany na 21 kwietnia zostaje odwołany.

14.04.2017

Zwyczajne Sprawozdawcze Ogólne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia

W dniu 15 marca 2017 r. odbyło się Zwyczajne Sprawozdawcze Ogólne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie.

Po otwarciu spotkania wybrano przewodniczącą obrad, którą została pani Irena Sosulska. Następnie powołano protokolantów i przedstawiono regulamin, porządek obrad oraz wybrano członków Komisji Skrutacyjnej i Komisji Uchwał i Wniosków.

W następnej części obrad przedstawione zostały sprawozdania z działalności Stowarzyszenia za rok 2016. Po serii głosowań wszystkie przedstawione sprawozdania zostały jednomyślnie przyjęte, co pozwoliło udzielić absolutorium aktualnemu Zarządowi Stowarzyszenia.

W trakcie zgromadzenia członkowie Zarządu - prezes i wiceprezesi otrzymali od słuchaczy UTW kwiaty, gratulacje i podziękowania za duży wkład pracy w działalność Stowarzyszenia.

Na zakończenie obrad pani prezes Danuta Michalina Podgórni nakreśliła cele i kierunki działania Stowarzyszenia Rozwoju UTW na 2017 r.

Życzenia sukcesów w działalności złożył Zarządowi i wszystkim słuchaczom UTW dr inż. Piotr Bernat, opiekun Stowarzyszenia z ramienia PWSZ w Nysie.

Marek Flakowski
14.04.2017

Zarząd Stowarzyszenia Rozwoju UTW w Nysie informuje, iż w dniu 21.04.2016 r. odbędzie się "IV Zlot Dreptaków".
Zbiórka uczestników o godzinie 12.30 na Placu Paderewskiego w Nysie. Podczas Zlotu uczestnicy będą mieli możliwość skorzystania z pomiaru ciśnienia i tętna oraz z poczęstunku.
Zapraszamy wszystkich chętnych, dla których zdrowie jest najważniejsze.
Impreza będzie współfinansowana przez Powiat Nyski.

Uwaga!
Zmiana terminu z 22.04 (podany pierwotnie) na 21.04.2017 r.
Przepraszamy!!

Pozdrawiam serdecznie i życzę w imieniu swoim, Zarządu i słuchaczy UTW pełnych spokoju i miłości Świąt Wielkanocnych, smacznego jajka z radosnym Alleluja.
Wice Prezes UTW
Ewa Morel

10.04.2017

03.03.2017

Stowarzyszenie Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie nominowane do nagrody Trytona Nyskiego

Jubileuszowa XX gala Trytona Nyskiego odbyła się 25 lutego 2017 r. w Nyskim Domu Kultury. Galę prowadzili (już po raz kolejny) Magdalena Zioło z Urzędu Miejskiego i gwiazda serialu „Pierwsza miłość” Łukasz Płoszajski.

Spośród zgłoszonych kandydatów Kapituła Nyskiego Trytona nominowała do nagrody pięć podmiotów wśród nich Stowarzyszenie Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie za aktywne włączanie seniorów w proces kształcenia ustawicznego, wspieranie działań edukacyjnych, kulturalnych, ekologicznych i rehabilitacyjnych seniorów, udzielanie pomocy w poprawę jakości życia osób starszych z terenu Gminy Nysa.

Ogłoszenie wyników i wręczenie najbardziej prestiżowej nyskiej statuetki. Tym razem Tryton powędrował do Fundacji Maltańska Służba Medyczna - Pomoc Maltańska Oddział Nysa. Maltańczycy otrzymali statuetkę za wszechstronną działalność na rzecz osób potrzebujących, krzewienie idei wolontariatu wśród młodzieży, przeprowadzanie szkoleń w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz za zabezpieczanie medyczne imprez i uroczystości organizowanych w Gminie Nysa. Trytona wręczyli laureatom Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz, Przewodniczący Kapituły Romulad Kamuda oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Nysie Stanisław Czepiel.

Wyróżnienie dla naszego UTW odebrała prezes mgr Michalina Danuta Podgórni, która podkreśliła, że jest ono dowodem uznania dla zespołu osób pracujących w Zarządzie, Radzie Programowej, klubach zainteresowań, prowadzących zajęcia, wykłady, organizujących ogromna ilość zajęć aktywizujących słuchaczy w celu podniesienia ich jakości życia. Podziękowała tez wszystkim 300 słuchaczom, którzy aktywnie biorą udział we wszystkich rodzajach zajęć i przedsięwzięć.

Wyraziła wdzięczność dla wszystkich instytucji, szkół, samorządu terytorialnego, którzy w różnym stopniu pomagają w tej działalności.28.02.2017

Zarząd Stowarzyszenia Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie informuje, że w dniu 15 marca 2017 r. o godz. 11:20 w sali wykładowej PWSZ Nysa przy ul. Chodowieckiego 4 odbędzie się Zwyczajne Sprawozdawcze Ogólne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia. Serdecznie zapraszamy.
W załaczniku porządek obrad.

10.02.2017

Dnia 27 stycznia w siedzibie Regionalnego Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie odbyła się piąta edycja Innowacyjnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod hasłem: „Wolontariat kompetencji”.

Seminarium otworzył i gości przywitał Pan doc. Tomasz Drewniak - Prorektor ds. nauki i rozwoju. W swym wystąpieniu zwrócił uwagę na aktywność uniwersytetów objętych patronatem przez PWSZ w Nysie i zadeklarował w imieniu Rektora PWSZ w Nysie - Pana prof. Przemysława Malinowskiego chęć kontynuacji współpracy.

W seminarium udział wzięli przedstawiciele UTW z Głuchołaz, Kędzierzyna-Koźla, Korfantowa, Nowej Rudy, Nysy i Prudnika. W części merytorycznej głos zabierali przedstawiciele poszczególnych UTW, omawiając realizację wolontariatu kompetencji.

„Teatr przy kawie” to wydarzenie realizowane od października 2016 r. w UTW w Głuchołazach. Formułę spotkań, przebieg i efekty działania omówiła Pani Beata Puzia, prowadząca te spotkania, a zaproszona przez UTW w Głuchołazach, by podzielić się z uczestnikami tą propozycją. W toku dyskusji omawiano repertuar, jak i szczegóły realizacji

Możliwość wsparcia merytorycznego w zakresie opracowywania projektów zadeklarowały Panie Alicja Jania i Bożena Tokar-Matkowska, które omówiły projekt realizowany przez UZW Pokolenia z Prudnika a skierowany do środowisk seniorskich poszczególnych powiatów województwa opolskiego, który dotyczył zapewnienia możliwości skorzystania z interesujących wydarzeń kulturalnych.

Pani Danuta Janusz reprezentująca UTW Prudnik zaproponowała wymianę doświadczeń i pomoc na polu działań artystycznych i kulinarnych. Szczególnie ciekawa była propozycja kulinarna przygotowana przez UTW z okazji jubileuszu 10-lecia, o czym mogli się przekonać uczestnicy tego wydarzenia, czy inna kryjąca się pod nazwą „potrawy naszego dzieciństwa”.

UTW z Kędzierzyna-Koźla przedstawił ciekawą propozycję miejską Kędzierzyna skierowaną do seniorów, a mieszczącą się w haśle „miasteczko seniorów”. Pani Teresa Bączkowska Prezes UTW K-K mówiła o współpracy z władzami powiatu i miasta i o akcji „kotyliony na Święto Niepodległości” przeprowadzonej przez seniorów skupionych wokół UTW.

NUTW wiele czasu poświęca dzieciom w ramach „Klubu Maluszka”, ale tym razem Pani Anna Szczepan zaproponowała aktywność fizyczną (choć nie tylko) w ramach grupy turystycznej, a dla mniej wytrwałych zamiast wędrówek pieszych, wirtualne zwiedzanie, które realizują we współpracy z Biblioteką Miejską, gdzie organizują też inne ciekawe spotkania.

UTW Nysa to wśród wielu aktywności także Klub Dyskusyjny, jako naturalna konsekwencja i odpowiedź na zainteresowanie seniorów z Nysy dziełami kinematografii krajowej i światowej zaspokajane w ramach „Kina Seniora”. Pani Michalina Podgórni Prezes UTW Nysa zaproponowała cykl wykładów z literatury oraz historii miast, a Pan Marek Flakowski wykłady i warsztaty poświęcone geografii, turystyce czy umiejętnościom z zakresu pierwszej pomocy. A także wykłady dla młodzieży dotyczące bioróżnorodności.

Całość podsumował w prezentacji pt. „Wolontariat kompetencji - rozwiązania sieciowe” dr inż. Piotr Bernat - Pełnomocnik Rektora ds. współpracy z UTW. Przedstawił koncepcje oddziaływań wzajemnych w ramach współpracy między uniwersytetami, uniwersytetami a PWSZ w Nysie czy uniwersytetami a środowiskiem lokalnym.

Przykładów różnych aktywności można by mnożyć, ale najważniejsza jest nie tyle wymiana informacji, co chęć współpracy i zacieśnianie relacji wynikających ze wspólnych powiązań oraz interakcji poseminaryjnych. A tu można się spodziewać - na podstawie deklaracji uczestników - szybkich efektów, gdyż Pani Małgorzata Wiśniewska Prezes UTW Korfantów już w trakcie dyskusji zapewniała o chęci skorzystania ze zgłoszonych, w części merytorycznej seminarium, propozycji. To dobry prognostyk współpracy między poszczególnymi UTW. Życzymy powodzenia.

W dalszej kolejności przyszedł czas na zagadnienia sieciowe, gdzie omawiano tak możliwości współpracy, jak i czekające nas wszystkich wydarzenia. W kolejności chronologicznej pierwsze będą obchody 10-lecia UTW Nowa Ruda, bo już w kwietniu, a potem wielkie wydarzenie i przedsięwzięcie jednocześnie, a mianowicie Pierwszy Kongres UTW Opolszczyzny, który odbędzie się w dniach 22-24.06.2017 r. w Nysie, a którego organizatorem jest UTW Nysa przy wsparciu PWSZ w Nysie. Będzie to doskonała okazja do poznania się z uniwersytetami z całej Opolszczyzny i zacieśniania współpracy. Co ważne w tym roku UTW Nysa obchodzi 15-lecie swojej działalności. A jako, że różnych okazji do spotkań w ciągu roku jest wiele, to spartakiada w Korfantowie odbędzie się, ale chyba w październiku! Zainteresowanych pragnę uspokoić. Proszę się nie martwić, bo będą to rozgrywki halowe.

W dalszej części omawiano możliwości współpracy projektowej w ramach m.in. programu „Europa dla Obywateli” oraz sformułowano końcowe wnioski.

Całość spotkania zakończył dr inż. Piotr Bernat dziękując uczestnikom za poświęcony czas, prelegentom za przygotowanie, a wszystkim za chęć do dyskusji i współpracy.27.01.2017

Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem zajęć na m-c luty kliknij tutaj

02.01.2017

Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem zajęć na m-c styczeń kliknij tutaj


Archiwum aktualności:

Stowarzyszenie Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie, 48-300 Nysa, ul Moniuszki 9-10 NIP: 753-229-99-83
Strony internetowe, multimedia, sprzęt komputerowy, usługi informatyczne Sigma Technology
UTW Nysa - Wszelkie prawa zastrzeżone