Uniwersytet Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie
Untitled Document
Przekaż 1% podatku Strona główna Harmonogram zajęć Statut Władze Stowarzyszenia Deklaracje Nasz patron Komunikaty Historia Wykładowcy Program zajęć Organizacja Nasza tworczość Kongres Kontakt
Untitled Document

Rok Akademicki 2019 / 2020

Aktualności

2020.09.18

Poeci są wśród nas

W ubiegłym roku latem nasza koleżanka Krystyna Wawrzkiewicz - Dąbrowska tomikiem poezji „Spotkajmy się” zaproponowała, w przewodnim wierszu, spotkanie z historią w Bastionie św. Jadwigi. Promocja tomiku odbyła się wówczas w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej gdzie słuchaliśmy wierszy, podziwialiśmy talent … i rozstaliśmy się z nadzieją na dalsze spotkajmy się.
I oto w 2020 r. tomikiem poezji „Czas fontanny” poetka kieruje do nas kolejne zaproszenie do spotkania ...teraz przy miejskiej fontannie.
Jak stwierdziła w Laudacji b. prezes UTW w Nysie Pani Michalina Danuta Podgórni – można chyba powiedzieć patron osobisty poetki – autorka „jest w podróży, nieustannej podróży w głąb siebie, jest uważną obserwatorką, to cecha podróżników. Ciekawi ją życie we wszystkich jego aspektach, ciekawi ją świat i jego różnorodność. Droga jest źródłem, jest skarbnicą, jest bogactwem”. Nic dodać - nic ująć. Po prostu przyjdźcie na promocję. Z uwagi na okres pandemii promocja tomiku odbywa się w ograniczonych grupach. Przyjemność spotkania z autorką tomiku miało już środowisko Związku Niewidomych i Słabowidzących z Nysy, które odbyło się latem w Szklarskiej Porębie. Następną grupą było najbliższe grono przyjaciół – byłych nauczycieli z Technikum Mechanicznego w Nysie. Obecnie trwają uzgodnienia dotyczące warunków przeprowadzenia spotkania promocyjnego dla słuchaczy naszego uniwersytetu. Termin i miejsce będzie podane w aktualnościach na stronie UTW – zachęcam do zainteresowania.

O czym z nieukrywaną zazdrością i podziwem informuje Anna Cholewińska

2020.09.08

Wykłady otwarte dla seniorów

Zapraszam serdecznie na wykłady otwarte, które odbędą się w ramach projektu "Kształcenie Ustawiczne Seniorów"

16 września 2020 roku (środa) "Wartości estetyczne ostre- brzydota, niesamowitość, komizm, tragizm" - dr Tomasz Drewniak, prof. PWSZ w Nysie

23 września 2020 roku (środa) "Państwowe Ratownictwo Medyczne w Polsce i zasady resuscytacji krążeniowo-oddechowej w dobie pandemii" - dr n.med.Ireneusz Barziej

30 września 2020 roku (środa) "Współczesne zagrożenie terrorystyczne w Europie" dr hab. Marek Kulisz, prof. PWSZ w Nysie

Wszystkie wykłady odbywają się w Sali wykładowej 101A PWSZ w Nysie ul.Chodowieckiego o godzinie 11:20
Ze względu na sytuację epidemiologiczną w wykładach może uczestniczyć 30 osób, dlatego proszę o zgłaszanie chęci uczestnictwa w wykładzie telefonicznie : 605 516 416
Decyduje kolejność zgłoszeń.

2020.09.02

Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze

Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze członków Stowarzyszenia Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nysie odbędzie się 21 września 2020 r. o godz. 11 w dużej sali w Nyskim Domu Kultury.
Zapraszamy członków stowarzyszenia i jednocześnie prosimy o zabranie maseczek.

Zarząd SR UTW w Nysie

2020.08.28

Szanowni Państwo

Prosimy o uregulowanie do 30 września br. zaległych składek członkowskich. Informujemy, że zgodnie ze Statutem & 12 p. 1, każdy członek ma obowiązek opłacenia rocznej składki członkowskiej. Niewykorzystane w tym roku składki będą wydatkowane w kolejnych latach, na naszą działalność statutową.

Składki można wpłacać codziennie w sekretariacie, pokój nr 5, lub przelewem na konto
nr. konta bankowego BS Otmuchów 54 8872 1026 0031 5478 2000 0010

Józefa Ziemnik ( tel. +48 531 020 887)

2020.08.27

Wyjazd w Bieszczady 14-17 września 2020r.

Wyjazd nastąpi 14 września o godzinie 6:30 z placu przy stadionie na ul.Kraszewskiego.

Program
1 dzień
Przejazd do Polańczyka, spacer po Polańczyku, rejs statkiem, punkt widokowy
2 dzień
Duża i Mała Pętla Bieszczadzka, schronisko pod Rawką, Górzanka,
3 dzień
Zapora Solina z wejściem na dół i korona, Myczkowce, Zagórz, Komańcza
4 dzień
Zwiedzanie Sanoka, skansen, rynek, zamek

2020.08.19

Jarmark ze św. Ritą „Od pszczół do róż”

Szanowni Państwo.
Otrzymaliśmy zaproszenie na festyn w Głębinowie. Może warto skorzystać.

Z pozdrowieniami
Józefa Ziemnik

W imieniu Zarządu Nyskiego Księstwa Jezior i Gór serdecznie zapraszam członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie na Jarmark ze św. Ritą „Od pszczół do róż”, który odbędzie się w dniu 22.08.2020 r., o godz. 12:00, na placu przy kościele św. Urbana w Głębinowie.

Wydarzenie odbywa się w ramach konkursu KSOW nr 4/2020, w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020, Plan operacyjny na lata 2020-2021, operacja pn. „Wpływ Produktów Lokalnych na rozwój turystyki”. Na miejscu odbędą się warsztaty ginących zawodów: z ceramiki, malowania na szkle, malowania na drewnie, malowania pierników oraz wyplatania ze sznurków, a także stoisko wystawiennicze z lokalnymi produktami do degustacji: konfitury i soczki, miody oraz mini pączki z różą. Ponadto pojawią się nasi lokalni wystawcy z Produktami Lokalnymi.
Powyższy projekt realizujemy wraz z Partnerami: Ośrodek Formacyjno-Wypoczynkowy „Rybak” w Głębinowie, Gmina Głuchołazy, Gmina Kamiennik, Gmina Nysa, Gmina Otmuchów, Gmina Paczków, Gmina Pakosławice, Gmina Skoroszyce i Oddział PTTK Tryton w Nysie.

Zapraszamy Państwa wraz z rodzinami i znajomymi do wspólnego świętowania i zabawy!

Szczegółowe informacje dotyczące Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich oraz możliwości zarejestrowania się jako Partner KSOW znajdują się na portalu internetowym http://ksow.pl.

Z poważaniem
Elżbieta Harhura
Prezes Nyskiego Księstwa Jezior i Gór

2020.08.17

Wyjazd do Mosznej

28 sierpnia 2020 roku odbędzie się kolejny wyjazd na międzypokoleniowe lekcje bioróżnorodności na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Mosznej w ramach projektu pn. „Śladami Bioróżnorodności w sercu Opolszczyzny – bogactwo przyrody Gmin Strzeleczki, Krapkowice oraz Powiatu Krapkowickiego”
Zbiórka - stadion ul. Kraszewskiego godzina 8.
Zgłoszenia przyjmuje Urszula Barbara Struś - tel. 605516416

2020.08.04

Lekcja bioróżnorodności

W ostatni piątek lipca studenci z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nysie wzięli udział w lekcji na terenie Zespołu Pałacowo - Parkowego w Mosznej. Tym razem pojechali słuchacze, którzy od wielu już lat pracują jako wolontariusze na naszym UTW, prowadzą różne zajęcia, warsztaty i kluby zainteresowań oraz biorą aktywny udział w projektach.

Lekcja realizowana była w ramach projektu pn. "Śladami bioróżnorodności w sercu Opolszczyzny - bogactwo przyrody Gmin Strzeleczki, Krapkowice oraz Powiatu Krapkowickiego". Jest to projekt opracowany i realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Natomiast pomysłodawczynią i opiekunką naszej grupy była koleżanka Irena Sosulska, członek Rady Programowej Nyskiego UTW, którą organizacyjnie wspomagała wiceprezes UTW koleżanka Urszula Barbara Struś. Cała grupa wyjechała wczesnym rankiem, w autobusie organizatorka przeczytała regulamin, przypomniała o obowiązku noszenia maseczek i zachowaniu bezpiecznych odstępów. Po przyjeździe do Zamku w Mosznej zostaliśmy przywitani przez pracowników zamku. Po krótkim wprowadzeniu w tematykę projektu otrzymaliśmy poczęstunek.

Zajęcia odbywały się w dwóch grupach. Jedna lekcja poświęcona była bioróżnorodności roślin i zwierząt w parku i okolicy. Spacerując alejkami przewodniczka opowiadała ciekawie o florze i faunie oraz o historii Zamku. W drugiej grupie tematem przewodnim były drzewa - pomniki przyrody na terenie parku. Tu również przewodnik oprowadzając i pokazując ciekawie opowiadał o roślinnych zabytkach. Każda grupa po obu lekcjach mogła odpocząć w oranżerii Zamku i jednocześnie podziwiać zgromadzone tu okazy roślin. Po obiedzie, część grupy zdecydowała się na zwiedzanie Zamku lub smakowanie kawy w przecudnej zamkowej kawiarni. Druga grupa poszła do znajdującego się w pobliżu Muzeum Robotów, w którym zgromadzone są liczne eksponaty wykonane przez właściciela muzeum. To też warto było zobaczyć.

Józefa Ziemnik

2020.07.23

Aktywny Senior w domu!

Z troski o naszych Seniorów, przy współpracy z trenerami, firma Adamed w ramach programu Adamed dla Seniora przygotowała zestaw ćwiczeń, które śmiało można wykonać w domu!

Drodzy Seniorzy, sprawdźcie, dlaczego warto ćwiczyć?

Sprawdźcie jakie ćwiczenia możecie wykonać już dziś, nie wychodząc z domu. Informacje znajdziecie klikając w poniższy link:

https://www.youtube.com/watch?v=5zHc2HTYd8Y&list=PLlZZ8Ji4ZMHt-6k4w9DgDGrTP2_oUWV-e
https://www.youtube.com/watch?v=JKUZwYJ3KPk&list=PLlZZ8Ji4ZMHt-6k4w9DgDGrTP2_oUWV-e&index=2

Kto ćwiczy z nami?
Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń UTW zachęca do aktywności!

2020.07.10

Ankieta dla Seniorów na temat ich sytuacji zdrowotnej

Szanowni Państwo
Z Ogólnopolskiej Federacji Uniwersytetów Trzeciego Wieku otrzymaliśmy ankietę z prośbą o jej wypełnienie i odesłanie. Serdecznie i wakacyjnie pozdrawiam - Józefa Ziemnik

Szanowni Państwo,
Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej wraz z partnerem firmą Adamed przygotował krótką ankietę dla Seniorów na temat ich sytuacji zdrowotnej. Zwracamy się z uprzejmą prośbą o jej wypełnienie. Ankieta dotyczy trudności z dostępem do lekarzy w trakcie pandemii, wykupywania leków, samoleczenia, wsparcia psychologicznego. Zachęcamy do wzięcia udziału w badaniu. Wnioski posłużą do stworzenia raportu, który zostanie przekazany organizacjom pozarządowym, mediom oraz instytucjom publicznym. Dzięki temu będzie można lepiej określić aktualne potrzeby Seniorów oraz zapewnić im lepszy dostęp do opieki medycznej.

Link do ankiety jest tutaj: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdDNe510qcaowbaSoRHmSOgdnjwH-MIr8b-dRSM0m03yJinwg/viewform

Zachęcamy do wypełnienia ankiety. Zajmie to Państwu 3 minuty. Uprzejmie prosimy o przesyłanie linku do ankiety swoim znajomym, przyjaciołom, aby oni również mogli ją wypełnić.

2020.07.02

Wirtualne zakończenie roku akademickiego 2019/2020 na UTW w Nysie

Szanowni Państwo nie możemy w tym roku spotkać się i uroczyście zakończyć roku akademickiego. Zarząd Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nysie przygotował wirtualne zakończenie roku. Serdecznie zapraszam do obejrzenia i posłuchania. Dziękuję wszystkim koleżankom i kolegom zaangażowanym w realizację tego nowego dla nas projektu.
Wszystkim studentom życzę spokojnych, dobrych wakacji. Do zobaczenia w październiku.

Serdecznie pozdrawiam - Józefa Ziemnik

2020.07.01

Zaproszenie na debatę on-line

Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy do wysłuchania debaty w kontekście zdrowia i aktywności seniorów pn.

"Zdrowie w pandemii - czyli jak wejść w dobrej kondycji do nowej normalności i budować siły do dalszej walki z koronawirusem?",
która odbędzie się ONLINE
30 czerwca 2020 roku o godz. 18.00

Organizatorami wydarzenia są firma ADAMED oraz Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej.

Cała debata odbędzie się bez udziału publiczności, jedynie z udziałem panelistów.Transmisja będzie miała miejsce się na stronie www.adameddlaseniora.pl oraz na platformie www.abcsenior.com.

Link do rejestracji dostępny jest tutaj: https://abcsenior.com/webinars/zdrowie-w-pandemii/

Dodatkowe informacje nt debaty w załączniku oraz poniżej:

Zaproszeni prelegenci:
1/ Prof. dr hab. n. med. Tomasz Targowski – Kierownik Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji
2/ Prof. dr hab. n. med. Bolesław Samoliński – Kierownik Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii WUM
2/ Dr Tomasz Komendziński – Kognitywista z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK
3/ Dr Elżbieta Ostrowska – Przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów
4/ Helena Norowicz – Polska aktorka i modelka
5/ Irena Wielocha – Silver influencerka

Moderator: Marzena Rudnicka – Prezes Zarządu KIGS

Życzymy miłego oglądania!

Pełna informacja

2020.07.01

Konkurs literacki

Szanowni Państwo,

Andrzej Buła Marszałek Województwa Opolskiego z inicjatywy Forum Seniorów Samorządu Województwa Opolskiego ogłasza Konkurs Literacki pt. „XX wiek w moich wspomnieniach. Celem konkursu jest zaprezentowanie w formie pisemnej refleksji mieszkańców naszego regionu, ukazujących zmiany jakie nastąpiły w otoczeniu seniora i jego rodziny na przestrzeni XX Wieku, ponadto pozyskanie ciekawych refleksji i opisów na temat minionego stulecia w poszczególnych gminach i środowiskach lokalnych, a także poszczególnych grupach społecznych z uwzględnieniem środowisk senioralnych oraz poszczególnych rodzin i mieszkańców.

W konkursie mogą brać udział przedstawiciele środowisk senioralnych z województwa opolskiego. Każdy uczestnik zgłasza do konkursu jedną pracę pisemną (mogą to być autorskie refleksje, opisy, sprawozdania, felietony itp.). Prace w formie tradycyjnej (maszynopis, wydruk komputerowy na formacie A4) i w formie elektronicznej muszą zostać dostarczone wraz z załącznikiem nr 1 do Regulaminu Konkursu do dnia 30 września 2020r. do godz.15.30 do Sekretariatu Konkursu – którym jest Sekretariat Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego UMWO (adres: Biuro Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, ul. Piastowska 17, 45-082 Opole, tel. 77 4467847, mail: bdo@opolskie.pl. )

Szczegóły dotyczące konkursu zawarte są w Regulaminie Konkursu stanowiącym załącznik nr 1 do Uchwał Nr 2955/2020 Zarządu Województwa Opolskiego z dnia 22 czerwca 2020 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu Wojewódzkiego Konkursu Literackiego „XX wiek w moich wspomnieniach” dla seniorów województwa opolskiego, oraz na stronie www.opolskie.pl w zakładce Urząd/Forum Seniorów Samorządu Województwa Opolskiego/Aktualności oraz na profilu Facebook’owym Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

Również w załączeniu Regulamin oraz zgłoszenie do konkursu.

Na prace literackie wraz załącznikiem czekamy do dnia 30.09.2020 r.
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU !!!!!
(liczy się data stempla pocztowego)

Biuro Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego
ul. Piastowska 14, 45-082 Opole

z dopiskiem na kopercie: Konkurs Literacki „XX wiek w moich wspomnieniach”

     

2020.06.02

APEL
MIEJ SERCE DLA SĄSIADA!

2020.06.01

Szanowni Państwo

Podaję link do strony z ciekawym wykładem profesora Andrzeja Dragana. Myślę, że warto w wolnej chwili zapoznać się z nim. Pozdrawiam i życzę zdrowia. Józefa Ziemnik.

Fizyk przyznaje: najważniejsze odkrycia w nauce są dziełem przypadku

2020.05.27

2020.04.28

Komunikat - MASECZKI

We wtorek tj. 5 maja, w godz. od 8.00 do 10.00, w budynku przy ul. A. Krajowej 21 członkowie naszego stowarzyszenia, którzy jeszcze nie odebrali maseczki, będą mogli ją otrzymać. Jednocześnie informuję, że to jest ostateczny termin odbioru.
Przypominam również, że termin powrotu na zajęcia w ramach naszego UTW, planowany jest na wrzesień b.r. Wszystkim koleżankom i kolegom ze stowarzyszenia życzę przede wszystkim dużo zdrowia i wytrwałości. W razie pytań proszę o kontakt - 531 020 887.

W imieniu zarządu SR UTW w Nysie - Józefa Ziemnik

2020.04.20

Ważny komunikat

Informuję, że w najbliższy czwartek i poniedziałek tj. 23 i 27 kwietnia, w godz. od 8.00 do 10.00 w budynku przy ul. Armii Krajowej 21, będzie można odebrać nieodpłatnie maseczkę wielokrotnego użytku.
Maseczka jest przeznaczona tylko dla członków naszego UTW. Jednocześnie informuję, że każda osoba, która odbiera maseczkę dla innego członka UTW musi podpisać się na liście czytelnie swoim nazwiskiem.
Bardzo proszę wszystkich o przekazanie tej informacji innym członkom naszego stowarzyszenia.

W razie pytań proszę o kontakt ( tel. 531 020 887 ) - Józefa Ziemnik

2020.04.16

KOMUNIKAT

Informuję, że na podstawie wydanego przez Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie Zarządzenia Nr 31/2020 z dnia 10. 04.2020 r. planowane jest wznowienie zajęć dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku od września b.r.

Jednocześnie informuję, że :

 1. Wyjazd do Wrocławia na koncert w dniu 22 maja 2020 r. jest odwołany. Pieniądze za bilety będą zwracane wszystkim, w możliwie najkrótszym terminie, tuż po rozpoczęciu zajęć.
 2. Obecnie nie planujemy zmiany terminu wycieczki w Bieszczady ( 14.09 do 17.09. 2020 r.). Prosimy wszystkich członków UTW, którzy zadeklarowali chęć wyjazdu i wpłacili zaliczkę, o dokonanie wpłaty do 15 .05.2020 r. pozostałej kwoty, tj. ( 320 zł. dla naszych członków i 400 zł. dla osób towarzyszących) na konto naszego Stowarzyszenia, z dopiskiem - z tytułu " wycieczka w Bieszczady".
  Przypominam nr rachunku bankowego UTW w Nysie
  BS Otmuchów o/ Nysa 54 8872 1026 0031 5478 2000 0010

Szanowni Państwo, w tym trudnym czasie, życzę wszystkim studentom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nysie, dużo zdrowia, cierpliwości i wytrwałości w spełnianiu zaleceń związanych z epidemią.
Podaję numer telefonu do kontaktu w razie pytań +48 531 020 887

Józefa Ziemnik

2020.04.09

Świąt prawdziwie Wielkanocnych

Świąt prawdziwie Wielkanocnych
z jajkiem, słońcem i Dyngusem roześmianym,
z wiarą mocną w lepsze jutro i nadzieją...
a przy stole niech zasiądą Przyjaciele,
których miłość, dobroć, radość
pozostaną z Państwem na dni wiele i tygodni...

Zarząd UTW Nysa

2020.03.23

Szanowni Państwo.

W związku z zaistniałą sytuacją związaną z sytuacją epidemiologiczną w naszym kraju i zakazem zgromadzeń informuję, że odwołane zostaje Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo - Wyborcze naszego Stowarzyszenia, które było zaplanowane na 1 kwietnia br.
O planowanym terminie Walnego Zgromadzenia poinformuję w następnych komunikatach. Apeluję również o dostosowanie się do obowiązujących zaleceń i do pozostania w miarę możliwości w domach.

Józefa Ziemnik

2020.03.19

SOLIDARNI Z SENIORAMI – razem damy radę
STOP KORONA-OSZUSTWOM

Szanowni Państwo!

Wychodzimy naprzeciw obecnie panującej sytuacji i zwracamy szczególną uwagę w czasie pandemii na Seniorów – grupę osób w wieku 60+. Ta część społeczeństwa jest najbardziej narażona na zarażenie chorobą COVID-19 wywołaną przez koronawirusa SARS-Cov-2. Dla Seniorów, których odporność jest często niższa niż osób w młodszym wieku, konsekwencje zachorowania są dużo bardziej dotkliwe. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo Seniorów, jako Stowarzyszenie MANKO - Głos Seniora podjęliśmy odpowiednie kroki i rozpoczęliśmy działania w ramach naszej nowej akcji „Solidarni z Seniorami – razem damy radę!”. Skuteczne działanie na rzecz Seniorów, może rozpocząć każdy i na początku skupić na prostych czynnościach, jak np. zrobienie zakupów, wyprowadzenie psa czy rozmowie telefonicznej.

Głównymi celami akcji są:

14 marca 2020 roku odbyła się kolejna audycja z serii „Czuję się młodo” w Radio Kraków. Gościem prowadzącego program, prezesa Radio Kraków - Mariusza Bartkowicza był Łukasz Salwarowski, redaktor naczelny Głosu Seniora i prezes Stowarzyszenia Manko. Głównym tematem rozmowy była nowa akcja „Solidarni z seniorami – razem damy radę!” i pomoc osobom starszym podczas epidemii koronawirusa.

Cała audycja dostępna jest w tym miejscu:
https://www.radiokrakow.pl/audycje/czuje-sie-mlodo-50326/lukasz-salwarowski-badzmy-solidarni-z-seniorami-podczas-epidemii-koronawirusa/

STOP KORONA-OSZUSTWOM

Wyjątkowa sytuacja powoduje, że do „pomocy” włączają się również oszuści, dostrzegając szybki i łatwy zysk w obliczu wybuchu społecznej paniki. Wszechobecny lęk, szczególnie wśród osób w wieku 60+, skrzętnie wykorzystują manipulatorzy na wielu płaszczyznach. Działają w Internecie, ale też w kontakcie bezpośrednim. Informacje na ten temat spływają do policji z całej Polski. Oszuści sprzedają w Internecie różnego typu środki (np. lekarstwa, suplementy, herbaty czy amulety), których działanie ma uchronić osobę przed zachorowaniem na koronawirusa. Coraz częściej dochodzi także do działań bezpośrednich. Delikwenci podszywają się pod lekarzy, pracowników Sanepidu czy służby mundurowe i w trakcie wizyty w domu ofiary, kradną pieniądze i inne przedmioty. Chcąc uchronić Seniorów przed tym zjawiskiem, rozpoczęliśmy akcję pt. „STOP KORONA-OSZUSTWOM” w ramach trwającej kampanii „Stop manipulacji – nie daj się oszukać!”. Celem akcji jest zwiększenie świadomości w temacie zagrożenia różnego typu oszustwami w trakcie pandemii wśród osób starszych. W ten sposób przestrzegamy Seniorów przed manipulatorami i informujemy, jak nie da się oszukać.

Zachęcamy Państwa do dołączenia do naszej akcji i solidarnej pomocy Seniorom w czasie epidemii koronawirusa w Polsce! Prosimy o udostępnienie przekazanych materiałów edukacyjnych na Państwa nośnikach medialnych, a także wydrukowanie ich i umieszczenie w widocznych miejscach.

2020.03.11

Komunikat Zarządu UTW w Nysie

W związku z zaistniałą sytuacją związaną z koronawirusem informuję, że do odwołania zawieszamy wszystkie działania,warsztaty i zajęcia (w tym wyjazd 17 marca na basen do Velkich Losin - wpłaconą zaliczkę na wyjazd wypłacimy w możliwie szybkim terminie tuż po powrocie na zajęcia).

Józefa Ziemnik- prezes SR UTW w Nysie
( tel. 531 020 887 )

2020.03.10

Twarze Renesansu. Arcydzieła Malarstwa portretowego XV i XVI wieku

Wykład przeprowadzony w dniu 4 marca 2020 r. pt. „Twarze Renesansu. Arcydzieła Malarstwa portretowego XV i XVI wieku” poświęcony został historii portretu i autoportretu, jednakże z przewagą portretu, zaczynając od wizerunku Dantego Alighieri pędzla jego przyjaciela Giotta di Bondone z 1337 r.
„Twarz jako znak tożsamości i nośnik ekspresji, a zarazem „najbardziej zajmująca nas powierzchnia na Ziemi”. „Dobry portret to wierne oddanie charakteru postaci bez osądu moralnego, lecz ze zrozumieniem jego osobowości” – analizie poddano około 80 najbardziej znanych portretów w sztuce włoskiego Renesansu, Renesansu Północnego (malarstwo niemieckie, niderlandzkie, francuskie). Szczególny nacisk położony został na dziełach takich artystów, jak Jan van Eyck, Hans Memling, Leonardo da Vinci, Rafael Santi, Tycjan, Albrecht Durer, Hans Holbein Młodszy ( zwłaszcza okres jego pracy w służbie Henryka VIII – króla Anglii i jego kolejnych małżonek), a także El Greco.
Autorka i prowadząca wykład skoncentrowała się w szczególności na specyfice epoki, słynącej z aluzji, symboli, rebusów, gier słowno – obrazowych, piktogramów, szyfrowanych obrazów o skomplikowanych i ukrytych znaczeniach, a także turniejach, karnawałach, pochodach i inscenizacjach, bowiem w tak bogatej scenografii i oprawie rodziły się szczególnie interesujące wizerunki portretowe, stanowiące do dziś przebogate źródło artystycznych, estetycznych i psychologicznych poszukiwań.

Małgorzata Radziewicz

2020.03.05

Wtorki z brydżem

W dniu 3 marca b.r. na warsztatach brydżowych w Nyskim Domu Kultury gościliśmy 8.osobową grupę członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Marii Bilwin w Głuchołazach. Tak jak my również wielkich fanów brydża. W ramach warsztatów, w sympatycznej i miłej atmosferze rozegraliśmy koleżeński mecz brydżowy. Udział w nim wzięły po dwie pary z obu stron. Goście okazali się zdecydowanie lepsi wygrywając 21 : 9.

Zwycięskie pary to: Franciszek Sakowicz – Aleksander Paszkowski oraz Teresa Piątek – Joanna Duda. Gratulujemy zwycięstwa i … oczekujemy na rewanż.

Anna Cholewińska

2020.02.27

Beethoven – klasyk czy romantyk? – spotkanie z muzyką na nyskim UTW

Ostatni wykład w środę 26 lutego 2020 r. wygłosił dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nysie pan Stefan Janik. Po dwóch latach wróciliśmy do auli w Państwowej Szkole Muzycznej w Nysie. Całą grupę przywitał dyrektor szkoły pan Janusz Dąbrowski, który opowiedział o kończącym się remoncie i planach na najbliższą przyszłość.
Pan Stefan Janik poprowadził wykład poświęcony jednemu z największych kompozytorów europejskich, którym był Ludwig van Beethoven. W tym roku obchodzimy 250 rocznicę urodzin kompozytora i dlatego rok 2020 ogłoszono Rokiem Beethovena.
Poznaliśmy pokrótce historię życia mistrza, jego zmagania się z chorobą ( stracił całkowicie słuch) i przede wszystkim z fragmentami utworów, które stworzył. Żył i tworzył w czasach obfitujących w wydarzenia bardzo istotne dla Europy np. rewolucja francuska, wojny napoleońskie czy kongres wiedeński. Wśród jego mecenasów był hrabia Franz von Oppersdorff, na zaproszenie którego Beethoven przebywał jesienią 1806 roku w nieodległym Głogówku. Tam powstała IV Symfonia B-dur, a dokładnie cz. Allegro ma non troppo.
W trakcie wykładu mieliśmy możliwość wysłuchania finału IX Symfonii czyli Ody do radości obecnie hymnu Unii Europejskiej.
Wykładowca omawianie wydarzeń z życia kompozytora przerywał fragmentami utworów tych mniej znanych szerokiej publiczności np. cykl pieśni na głos i fortepian An die ferne Geliebte op. 98, czy Septet Es-dur op. 20 (r. 1800) cz. III – Tempo di minuetto, cz. V – Scherzo.

Wszyscy nyscy studenci – seniorzy bardzo cieszą z możliwości powrotu na niezwykle ciekawe wykłady w naszej szkole muzycznej.

2020.02.24

Zabawa karnawałowa

Można śmiało powiedzieć, że studenci nyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku doskonale wiedzą jak się bawić. Tegoroczny karnawał zakończyliśmy w "Tłusty Czwartek" - 20 lutego zabawą taneczną. W Domu Formacyjnym zgromadziło się ponad 70 seniorów, aby hucznie zakończyć karnawał. Przy dźwiękach muzyki i piosenek w wykonaniu znanego nam już zespołu, tańce trwały niemal do północy. Krótkie przerwy wypełniała nie tylko konsumpcja, ale przede wszystkim rozmowy, żarty, a nawet przyśpiewki.
Takie towarzyskie spotkania są wspaniałą formą spędzania wolnego czasu w sposób aktywny. Była to również świetna okazja do poznania nowych członków naszego stowarzyszenia, gdyż wielu uczestniczyło po raz pierwszy w takiej formie zajęć.

Józefa Ziemnik

2020.02.18

Walentynkowy wieczór na nyskim UTW

Walentynki dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego wieku rozpoczęły się dzień wcześniej. W czwartkowy wieczór 13 lutego w Nyskim Domu Kultury spotkało się liczne grono, aby posłuchać poezji i piosenek związanych z tym, nowym dla naszego pokolenia świętem czyli Walentynkami.
Idea wieczorku poetyckiego narodziła się kilka miesięcy wcześniej, podczas cyklicznych, poniedziałkowych spotkań naszego Klubu Literackiego. Pomysłodawczynie to panie Michalina Danuta Podgórni prowadząca te spotkania i poetka Krystyna Wawrzkiewicz. W przedsięwzięcie zaangażował się również Zarząd Stowarzyszenia, a zwłaszcza vice prezes pani Urszula Barbara Struś oraz prowadząca nasz uczelniany chór pani Ewa Wróblewska.
Ambitny scenariusz zawierał poezję zarówno znanych i cenionych poetów polskich jak i wiersze naszych nyskich poetów czyli Naszego patrona Jerzego Kozarzewskiego, naszej studentki pani Marii Kuzdrowskiej oraz wspomnianej wcześniej pani Krystyny Wawrzkiewicz. Gościnnie wystąpiła też poetka pani Janina Łopuch, recytując kilka swoich utworów. Natomiast wiersze poetów polskich recytowali studenci UTW czyli Michalina Danuta Podgórni, Jan Bagrowski, Marian Kowalski, Andrzej Słomski.
Całość była przeplatana piosenkami m.in, romantycznym utworem " Ja i Ty" w wykonaniu duetu Urszuli Barbary Struś i Mariana Kowalskiego, kilka solowych piosenek wyśpiewały nasze koleżanki Barbara Mocko i Urszula Barbara Struś. Nie mogło zabraknąć oczywiście na takim wieczorze naszego chóru, który wykonał kilka standardowych, romantycznych piosenek np. " Chodź, pomaluj mój świat", " W siną dal", " Nie płacz kiedy odjadę". Całość zakończyła się bisem. Zachwyceni, taką formą spotkania z muzyką i poezją słuchacze pytali kiedy następny raz zrealizujemy podobny wieczór.
Spotkanie nie zakończyło się wraz z ostatnim taktem piosenki, gdyż wielu z uczestników wieczorku poetyckiego, długie rozmowy kontynuowało jeszcze w kawiarence w Nyskim Domu Kultury.

2020.01.31

Nyscy studenci UTW na koncercie charytatywnym

W gościnnych murach Muzeum Powiatowego W Nysie, w poniedziałek 27 stycznia 2020 roku spotkało się bardzo liczne grono studentów nyskiego UTW. Koncert przygotowany został przez nauczycieli byłych i obecnych Szkoły Podstawowej nr 10 w Nysie tj. panią Ewę Wróblewską i panią Dorotę Woźniak. Również młodzi artyści rekrutowali się z byłych i obecnych uczniów tej szkoły.
Ideą było, aby wspomóc chore rodzeństwo uczniów S.P. nr 10. Jasełka opracowane były w niezwykle ciekawy sposób. Opowiedziano nam historię dobrze znaną od dwóch tysięcy lat, ale tak zinterpretowaną, że z zainteresowaniem słuchaliśmy i czekaliśmy z niecierpliwością na ciąg dalszy. Cały spektakl przeplatany był wspólnym śpiewaniem kolęd, tych bardziej i mniej znanych.
Po zakończeniu jasełek dzieci rozdały wszystkim słuchaczom słodki prezencik-niespodziankę. Całość została zwieńczona występem nowego chóru słuchaczy UTW w Nysie o nazwie "Pogodnie rozśpiewani". I znowu zabrzmiały kolędy śpiewane wspólnie. Koncert zakończył się bisem. Dziękujemy za przygotowanie jasełek i wzruszające momenty przedstawienia młodym ludziom i ich nauczycielom. Było to wspaniałe przeżycie dla wielu z nas, świadczące o tym, że nieważne ile mamy lat życia za sobą, ale to co mamy w sercu.

2020.01.23

Kambodża – kraina jednego dolara

W Klubie Podróżnika w miesiącach listopadzie i grudniu podziwialiśmy egzotyczne, potężne, różnorodne, najludniejsze państwo świata „Chiny - okiem Europejczyka” w prezentacji Vice prezesa naszego Stowarzyszenia kolegi Marka Flakowskiego.
Na kontynencie azjatyckim pozostaliśmy również w styczniu, gdyż Prowadząca Klub Podróżnika koleżanka Elżbieta Muszyńska przedstawiła nam kraj niezwykły, w przeszłości (od IX do XV wieku) legendarne imperium Khmerów zajmujące obszar dzisiejszych czterech państw: Kambodży, Tajlandii, Wietnamu i Laosu. W czasach świetności stolica królestwa – Angkor, była większa niż ówczesny Rzym. Podczas gdy np. Paryż w 1200 roku miał 110 tysięcy mieszkańców w Angkor żyło ich milion. Było to przez setki lat największe miasto ówczesnego świata. Podboje, grabieże, podobno katastrofa ekologiczna spowodowały upadek imperium. W XV wieku stolicę Kambodży przeniesiono do Phnom Penh. Angkor zaczęła wchłaniać dżungla. Ze smutkiem i zgrozą słuchaliśmy o współczesnych losach Kambodży, o polityce terroru Czerwonych Khmerów w latach 1975 – 1979. Od 1986 istnieje możliwość zwiedzania Kambodży i podziwiania jej fantastycznych i zdumiewających zabytków, zwłaszcza: kompleks Angkor określany ósmym cudem świata tj. świątynię Ankor Wat, miasto Angkor Thom z pałacem królewskim i świątynią Bajon, świątynię Banteay Srei oraz w Phnom Penh: Pałac Królewski, Srebrna Pagoda, Muzeum Narodowe i wiele innych.

Anna Cholewińska

2020.01.20

2020.01.15

Baseny termalne

28 stycznia 2020 roku o godzinie 9 wyjeżdżamy na baseny termalne do Wielkich Losin.

2020.01.14

"Skandale i wandale – niezwykłe wydarzenia z dziejów historii sztuki."

Wykład przeprowadzony w dniu 08 stycznia 2020 r. stanowił II część realizacji tematu „Skandale i wandale. Od Edwarda Manet’a do Doroty Nieznalskiej”. W trakcie wykładu przedstawione zostały kontrowersyjne prace takich artystów, jak Edward Manet – obraz „Olimpia” i „Nana”, rysunki i akwarele Henry de Toulouse Lautreca, wybrane przykłady malarstwa Baltazara Klossowskiego de Rola – Balthusa, którego prace przedstawiały młodziutkie dziewczęta pogrążone we śnie lub atmosferze dwuznacznej intymności, między niewinnością i perwersją. W dalszej kolejności przedstawione zostały wybrane prace najbardziej znanych artystów reprezentujących nurt polskiej sztuki krytycznej, począwszy od Zbigniewa Libery, Katarzynę Kozyrę, Piotra Uklańskiego, Joannę Rajkowską, po Julitę Wójcik i Dorotę Nieznalską. Celem wykładu była próba pokazania, jak bardzo świat sztuki się od ponad 150 lat autonomizuje, a społeczno – polityczne zaangażowanie artystów na świecie nieustannie przybiera na sile, zaś sama sztuka od wielu lat jest miejscem do zadawania trudnych pytań o rzeczywistość. Szczególny nacisk położony został na polską sztukę po 1989 roku, która zmieniała się dynamicznie, stawiając jej odbiorców przed nowymi percepcyjnymi i intelektualnymi wyzwaniami, co wpływało także na samą publiczność, ucząca się nowych języków artystycznych w procesie poszerzania rozumienia pojęcia sztuka.

2020.01.14

Jasełka dla Babci i Dziadka 2020

2019.12.30

Spotkanie wigilijne nyskiego UTW

Za oknem słoneczne, ciepłe, czwartkowe popołudnie, a w sali Domu Formacyjnego w Nysie słychać było kolędy. To liczna grupa studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nysie 19 grudnia spotkała się, aby podzielić się opłatkiem, złożyć sobie życzenia i tak po prostu pobyć w swoim gronie.
Spotkanie uświetnili swoją obecnością vice burmistrz Nysy pan Marek Rymarz, dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie pan Edward Hałajko, pełnomocnik rektora d.s. UTW z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie dr Piotr Bernat oraz również pracownik PWSZ pani Iwona Podpora. Gości i seniorów przywitała prezes SR UTW w Nysie pani Józefa Ziemnik.
Niemal półgodzinny montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uniwersyteckiego chóru, pod kierunkiem pani Ewy Wróblewskiej, wspaniale przybliżył słuchaczom historię i tradycje związane z tymi świętami. Do śpiewania kolęd włączyli się wszyscy goście. Każdy z uczestników spotkania został obdarowany upominkiem, a był to przepięknie ozdobiony przez nasze uzdolnione koleżanki z warsztatów rękodzieła, szklany pojemnik na świeczkę. Warsztaty te od wielu już lat prowadzą panie Ewa Morel i Janina Chadryś. Na stołach pojawiły się też piękne, szydełkowe aniołki zrobione przez uzdolnioną artystycznie vice prezes UTW w Nysie panią Urszulę Barbarę Struś.
Po tradycyjnych potrawach wigilijnych, barszczu z uszkami, pierogach i rybie, przy kawie i słodkim poczęstunku długo jeszcze trwało wspólne kolędowanie, rozmowy i wspominanie wydarzeń z mijającego roku.
Zarząd Stowarzyszenia Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nysie dziękuje wszystkim uczestnikom spotkania i życzy wszystkim słuchaczom, przyjaciołom i sympatykom naszego uniwersytetu spokojnych, zdrowych Świąt Bożego Narodzenia oraz wielu radosnych wydarzeń w nadchodzącym Nowym Roku.

2019.12.10

Skandale i wandale – niezwykłe wydarzenia z dziejów historii sztuki

Wykład przeprowadzony w dniu 4 grudnia 2019 r. pt. „Skandale i wandale, czyli niezwykłe historie o wielkich dziełach sztuki, podzielony został na II części, z których druga część zrealizowana zostanie w dniu 8 stycznia 2020 r.
Wykład wkraczający do głębokiej przeszłości dziejów sztuki świata zachodniego skoncentrowany został na wybranych dziełach i intrygujących losach samych dzieł bądź ich twórców.
Jedną z większych rozkoszy obcowania ze sztuką jest poznawanie historii obrazów, rzeźb, obiektów architektury, a z każdym dziełem mogą się wiązać niezliczone i fascynująco barwne opowieści, z których niektóre znamy, a inne pozostają ukryte w mrokach mniej lub bardziej odległej przeszłości.
W pierwszej części wykładu szeroko została przedstawiona historia ateńskiego Partenonu i losów wielkiego rzeźbiarza Fidiasza, rzymskiego Panteonu i losów jednego z twórców tego zdumiewającego obiektu świątynnego – Apollodorosa z Damaszku, naczelnego inżyniera cesarza Trajana. Kolejnym artystą poddanym podobnej analizie był Michał Anioł, a wśród jego wielkich dzieł szczegółną uwagę poświęcono malarstwu ściennemu w Kaplicy Sykstyńskiej oraz historii Piety Watykańskiej. Kolejnym artystą o niezwykłej biografii stał się Caravaggio i kilka jego dzieł malarskich, zasługujących na wyjątkową uwagę pod kątem tematyki wykładu – Wieczerza w Emaus (2 wersje), Jan Chrzciciel, Powołanie św. Mateusza oraz Dawid z głową Goliata.
Ostatnim wielkim artystą o bogatym i nietuzinkowym dorobku jest Rembrandt van Rijn i losy takich jego dzieł jak „Lekcja anatomii doktora Tulpa”, Wymarsz strzelców” oraz ostatnie ważne dzieło tego mistrza – „ Spisek Klaudiusza Cywilisa”.
Tematem tych wykładów są opowieści o sztuce i naturze ludzkiej, a także ich złożonych interakcjach, a historie kryjące się za losami obrazów czy rzeźb nie są szeroko znane bądź pozostają niezauważone.

Małgorzata Radziewicz

2019.12.06

Międzynarodowa konferencja na Nyskim UTW

"Wybitne osobistości pogranicza polsko - czeskiego" taki tytuł miała VIII już Konferencja z cyklu "Seniorzy polsko- czeskiego pogranicza".

5 grudnia 2019 r. w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie spotkała się liczna grupa seniorów, aby uczestniczyć w obradach. Otwarcia konferencji dokonał pełnomocnik rektora ds. współpracy z UTW pan dr Piotr Bernat, który wspomniał o początkach tej inicjatywy i wprowadził w temat tego spotkania. Następnie pani Józefa Ziemnik - prezes Stowarzyszenia Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nysie, który był głównym organizatorem tegorocznej edycji przywitała gości. Wśród gości byli; Starosta Powiatu Nyskiego pan Andrzej Kruczkiewicz, vice burmistrz Nysy pan Marek Rymarz, prorektor PWSZ w Nysie dr hab. inż. pan Tomasz Drewniak, pełnomocnik rektora PWSZ w Nysie ds. kontaktów z władzami Czech i Słowacji pan dr Grzegorz Chmielewski, Naczelnik Wydziału Rozwoju Polityki Społecznej w Urzędzie Miejskim w Nysie pani Zofia Kajling - Rudzka, Dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie pan Edward Hałajko, Kierownik Centrum Służb Socjalnych w Jeseniku pan ing. Jan Rotter oraz pani Alice Maceckova. W konferencji wzięli udział seniorzy z Polski i Czech, byli to przedstawiciele UTW z Nowej Rudy, Złotego Stoku, Prudnika, Głuchołaz, Paczkowa, oraz z Jesenika.
Pani prezes podziękowała za patronat Staroście Nyskiemu oraz za wsparcie merytoryczno -organizacyjno - finansowe władzom powiatowym i gminnym, a także nyskiej uczelni.

W pierwszej części wystąpili prelegenci z Czech, i tak pan Pavel Machacek przedstawił rodzinę Raymann czyli Jesenickich przedsiębiorców tekstylnych, ich osiągnięcia i działania. Kolejno pani Jarmila Josefikova opowiadała o odbywającym się od lat wielkim, międzynarodowym festiwalu muzycznym poświęconym muzyce Schuberta. Trzeci prelegent pan mgr Kvetoslav Growka, zapoznał zgromadzonych z ogromnie ciekawą postacią żołnierza i malarza Jana Krejci.

Po krótkiej przerwie pani Michalina Danuta Podgórni przybliżyła uczestnikom postać nyskiego poety i patrona wielu instytucji w naszym mieście czyli Jerzego Kozarzewskiego. Następną prezentację przygotował pan Edward Hałajko, który opowiedział o dwóch niezwykle barwnych Nysianinach czyli o Bernhardzie Grzimku - biologu, naukowcu i założycielu Parku Serengeti, a także o podróżniku i lekarzu Eduardzie Schnitzerze znanemu jako Mehmed Emin Pasza (jego życie stało się inspiracją do napisania kilku książek m.in. "Jądro ciemności" autorstwa Josefa Conrada).
W podsumowaniu dr Piotr Bernat podziękował wszystkim prelegentom i uczestnikom, a także zauważył, że temat ocalania od niepamięci takich postaci jest niezwykle ważny dla naszych narodów i należy kontynuować te działania.

Józefa Ziemnik

2019.12.04

Klub rękodzieła „Nie tylko z igłą”

Klub zrzesza słuchaczy naszego uniwersytetu, których łączy wspólna pasja tworzenia rzeczy niepowtarzalnych, wyjątkowych. Członkowie klubu dzielą się swoimi umiejętnościami zachowując od zapomnienia tradycyjne techniki rękodzielnicze oraz poznając nowe np. quilling, decoupage, haft matematyczny, scrapbooking.
Klub prowadzą w formie wolontariatu Ewa Morel i Janina Chadryś.
Na warsztatach wykonywane są kartki okolicznościowe (Wielkanoc, Boże Narodzenie) wysłane z życzeniami do innych UTW i instytucji, z którymi współpracuje nasz UTW, upominki wręczane podczas spotkania opłatkowego, ozdoby i dekoracje świąteczne.Prezentacja prac artystycznych Klubu Rękodzieła następuje na cyklicznym Spotkaniu Seniorskim Zespołów Artystycznych Polsko-Czeskiego Pogranicza pn. „Każdy wiek ma swoje chwile” w Głuchołazach. Prace uświetniają również uroczystości UTW.

2019.11.28

Zaproszenie na Radę Seniorów

Rada Seniorów zaprasza na sesję w najbliższy poniedziałek 2 grudnia 2019 roku o godzinie 11, gdzie m.in. przedstawiona będzie sytuacja seniorów w Chinach.

2019.11.28

Zarząd Stowarzyszenia Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku
im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie
informuje:

 1. Przypominamy, że 19 grudnia 2019 r. od godz. 14.00 w Domu Formacyjnym w Nysie ul. Emilii Gierczak organizujemy spotkanie wigilijne dla naszych członków. Wpłaty, w kwocie 30 zł. przyjmujemy do 12 grudnia. Liczba miejsc jest ograniczona.
 2. Harmonogram zajęć " Nowoczesne Technologie" - ul. Obrońców Tobruku 5, sala 11 :
 3. 3.XII, 7.I, 14.I, 28.I, 4.II. 18.II, 25.II, 10.III, 17.III, 31.III, 7.IV, 21.IV, 28.IV, 12.V, 19.V, 2.VI, 9.VI. Zajęcia odbywają się od godz. 13.30 i prowadzone są przez pana Arkadiusza Bobrowskiego.
 4. Zawieszone zostaną dyżury członków zarządu w czasie przerwy świąteczno-noworocznej tj. w dniach od 23 grudnia 2019 r. do 7 stycznia 2020 r.

2019.11.25

"Tamara Łempicka - epoka Art-Deco".

Wykład zrealizowany w dniu 20 listopada 2019 r. skoncentrowany został na sztuce XX – lecia międzywojennego, a w szczególności na stylistyce Art Deco i najważniejszych zjawiskach artystycznych, charakterystycznych dla tego czasu. Autorka wykładu położyła szczególny nacisk na porównanie secesji ze smakiem Art. Deco, właczając w prezentację takie postaci, jak Josephine Baker, Coco Chanel, wzory sztuki stosowanej, modę i przykłady architektury, poddanej analizie na gruncie osiągnięć amerykańskich (wzniesione na Manhattanie Chanin Biulding (1929), Waldorf Astoria Hotel (1930-31),Chrysler Building oraz Empire State Building. Szczególny nacisk położony został na przedstawienie i zilustrowanie biografii i twórczej drogi najciekawszej artystki tego okresu – Tamary Łempickiej. Artystka malarka pochodzenia polskiego, słynąca z przyjęć, organizowanych w swoim apartamencie w Paryżu, otaczająca się arystokratami, artystami, bankierami, prowadząca barwne i nietuzinkowe życie osobiste stała się artystką poszukiwaną i chętnie kupowaną. Jej kolejni mężowie: Tadeusz Łempicki, a od 1933 roku Raul Kuffner, dziedzic wielkiego austro - węgierskiego imperium browarniczego, ich wpływ na losy Tamary i jej zachowania, a także lista jej adoratorów i kochanków, to osoby, których obecność w życiu Tamary de Łempickiej miała wpływ na jej zainteresowania artystyczne, stanowiąc też istotny element wykładu. Kolejny etap w biografii artystki stanową Stany Zjednoczone, dokąd małżonkowie Kuffnerowie wyjeżdżają na kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej. Tam twórczość Tamary nie doczekała się takiego aplauzu jak pobyt w Europie. Podczas wykładu zilustrowana została bogata twórczość malarki, składająca się głównie z portretów sławnych osobistości swojej epoki, w szczególności kobiet. Artystka stworzyła galerię „szalonych lat”, a poprzez niespokojną zmysłowość i ekspresyjność kompozycji, przesiąkniętych światowością i safizmem, stając się osobą pielęgnującą własny mit. Uzupełnieniem wykładu stała się twórcza droga meksykańskiej pary artystów – Diega Rivery, twórcy murali z życia ludu i walk wolnościowych oraz jego żony Fridy Kahlo, autorki wielu autobiograficznych prac malarskich, nacechowanych realizmem osobistego życia malarki i jej pragnienia opowiedzenia o konflikcie między marzeniami a fizycznym ograniczeniem.

2019.11.24

Spartakiada Seniorów

16 listopada 2019 roku w Korfantowie odbyła się Spartakiada Seniorów, w którym wzięły udział Uniwersytety Trzeciego Wieku z całego regionu.
Impreza odbyła się pod hasłem "Senior Radosny, Bezpieczny i Zdrowy". Organizatorem zawodów sportowych dla seniorów był Uniwersytet Trzeciego Wieku z Korfantowa. Zmagania odbyły się na hali sportowej przy ul. Mickiewicza w Korfantowie.
W imprezie uczestniczyła również reprezentacja naszego uniwersytetu, która zajęła 4 miejsce.

2019.11.19

"Gdzieś w nas..."

Taki, trochę nostalgiczny tytuł nosi wystawa rysunku i malarstwa, zaprezentowana w GALERII FOYER w Nyskim Domu Kultury. W sobotni wieczór 16 listopada 2019 r. trzy malarki należące do Nyskiej Grupy Artystycznej pokazały publiczności cząstkę swoich prac. Wśród publiczności było liczne grono koleżanek i kolegów z nyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy przyszli, aby podziwiać prace trzech artystek, a jedną z nich jest Katarzyna Romanowska, nasza studentka-seniorka. Kasia Romanowska jest doświadczonym pedagogiem. Brała udział w międzynarodowych plenerach malarskich, uczestniczyła w wystawach w kraju i za granicą. Obecnie, swoje artystyczne pasje realizuje prowadząc wraz z Jadwigą Krawczyk, warsztaty malarskie na naszym uniwersytecie, dzieli się wiedzą i odkrywa arkana niełatwej sztuki malowania. Piękne obrazy inspirowane naturą z całą jej potęgą, ale też i przemijaniem, kolorowe pejzaże i wielobarwne kwiatowe pastele wprowadziły oglądających w ciepły nostalgiczny nastrój.

Józefa Ziemnik

2019.11.18

Koncert w Katowicach

16 listopada 2019 roku ponad 50 osobowa grupa słuchaczy naszego uniwersytetu uczestniczyła w koncercie w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Obiekt ten powstał w 2014 roku na terenach poprzemysłowych, należących niegdyś do kopalni węgla kamiennego „Katowice”.
Autorem projektu jest Tomasz Konior z zespołem, a akustykę Wielkiej Sali Koncertowej zaprojektował Yasuhisa Toyota z przedsiębiorstwa Nagata Acousticskoncercie

Wykonawcami koncertu byli:
Julia Fischer – skrzypce i Aris Alexander Blettenberg – fortepian

Program
Wolfgang Amadeus Mozart
Sonata Es-dur na skrzypce i fortepian KV 380
Gabriel Fauré
I Sonata A-dur na skrzypce i fortepian op. 13
Francis Poulenc
Sonata na skrzypce i fortepian FP 119
Franz Schubert
Fantazja C-dur na skrzypce i fortepian D 934

2019.11.15

Informacje Zarządu UTW Nysa o organizowanych imprezach i wyjazdach

Zabawa Andrzejkowa – 28 .11.2019 w godz. 17 – 23.
Diecezjalny Dom Formacyjny w Nysie ul. E. Gierczak
zapisy i wpłaty w wysokości 45,- zł. - do 21.11.2019r.

24.04 – 05.05. 2020 - Dwutygodniowy pobyt rehabilitacyjno-wypoczynkowy w Lądku Zdroju.
Zaliczka 100 zł. wpłata do 15.12.2019 r. Pozostała kwota 1050 zł. płatna na miejscu w dniu przyjazdu.


Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać w czasie dyżurów członków zarządu w pokoju nr 2 ul. Armii Krajowej 21 we wtorki i czwartki w godz.10 – 12 oraz w środy w godz. 9 - 11

2019.11.14

Komunikat I

Zarząd SR UTW w Nysie informuje,że zawieszone będą aż do odwołania zajęcia w ramach Kawiarenki Internetowej "OKNO", które odbywały się we wtorki od godziny 15.

Komunikat II

Zajęcia "Wykorzystanie nowoczesnych technologii informatycznych" są prowadzone przez pana Arkadiusza Bobrowskiego w sali 11D na ul. Obrońców Tobruku 5. Najbliższe zajęcia odbędą się 26 listopada br.

Komunikat III

Organizowany jest wyjazd do sanatorium "Szachtar" w Truskawcu w dniach 26.02. - 06.03. 2020. Całkowity koszt to 270 zł (płatne do 28. 11.2019 r.) + 300 euro płatne przed wyjazdem do sanatorium. Wyjazd i powrót autokarem z Nysy. Więcej informacji można uzyskać podczas stałych dyżurów członków zarządu. Liczba miejsc ograniczona.

2019.11.13

Święto niepodległości

W dniu 11 listopada mieszkańcy Nysy obchodzili bardzo uroczyście 101 rocznicę odzyskania niepodległości. Przy dźwiękach orkiestry dętej do nyskiej bazyliki pw. św. Jakuba i św.Agnieszki zostały wprowadzone poczty sztandarowe, reprezentujące wszystkie instytucje i organizacje społeczne działające na terenie miasta Nysa. O godzinie 9.30 rozpoczęła się uroczysta msza święta.Ksiądz Prałat Mikołaj Mróz po przywitaniu parlamentarzystów,wszystkich przedstawicieli władz samorządowych i stowarzyszeń oraz pozostałych uczestników, wygłosił okolicznościowe kazanie. Podkreślił, że historia jest nauczycielką życia i dlatego należy uczyć młode pokolenie o wydarzeniach, które miały miejsce w minionych okresach historycznych. Naród, który nie pamięta o przeszłości, nie ma przyszłości. Po zakończonej mszy świętej wszyscy odśpiewali TEDEUM LAUDAMUS. Następnie uformował się pochód, który przemaszerował po pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Po odśpiewaniu hymnu przedstawiciele władz samorządowych złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem marszałka. Ponownie uformował się pochód, który przy dźwiękach orkiestry przemaszerował pod pomnik PATRIOTÓW POLSKICH. Po odśpiewaniu hymnu, okolicznościowe przemówienie wygłosił Przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie. Uroczystość została uświetniona recytacjami patriotycznych wierszy, które deklamowały dzieci oraz pieśniami w wykonaniu chóru HOSANNA.
Następnie delegacje reprezentujące parlamentarzystów,wszystkich przedstawicieli władz samorządowych i stowarzyszeń podchodziły pod pomnik PATRIOTÓW POLSKICH i składały wiązanki kwiatów. Również przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięli udział w tych uroczystościach.

Grażyna Stefanowska-Gutowska

2019.11.10

Klub literacki

W pierwszy poniedziałek miesiąca - 4.11.2019r. o godz. 10.30, jak zwykle od 6-ciu lat, odbyły się zajęcia klubu literackiego „ Z szuflady” - prowadzone przez Michalinę Danutę Podgórni.
Tematem spotkania był laureat Literackiej Nagrody NIKE – 2019 Mariusz Szczygieł – pisarz, dziennikarz felietonista, ale przede wszystkim reporter. Jego książki i zbiory reportaży są tłumaczone na wiele języków. Najbardziej i wielokrotnie nagradzaną książką jest „Gottland” wydana w 2006r.
W dalszej części zajęć studentki mogły posłuchać wierszy naszej poetki Krystyny Wawrzkiewicz, wierszy głęboko refleksyjnych związanych z przemijaniem, rozstaniem i odchodzeniem.
Odbyła się też dyskusja na temat ostatnio obejrzanego filmu „Boże Ciało” Jana Komasy.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych zajęciami klubu literackiego w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Pozdrawiamy.

2019.11.05

"Jarosław Iwaszkiewicz 1939r.- 1980r."

Spotkanie, które odbyło się 30.10.2019 r. to była druga część wykładu poświęcona życiu i twórczości Jarosława Iwaszkiewicz. Prelegentka Teresa Aranowicz odniosła się do wydarzeń ważnych i przełomowych w życiu pisarza oraz do utworów, które powstały w latach 1939 -1980. Wojenne losy rodziny Iwaszkiewiczów, bezinteresowna pomoc każdemu, kto zapukał do drzwi domu na Stawisku, pokazuje pisarza jako człowieka wrażliwego i odważnego, chociaż on wtedy na pewno tak o sobie nie myślał. Ale po wojnie Iwaszkiewicz musi dokonać wyboru, zostaje posłem, zostaje prezesem Związku Literatów Polskich i może dzięki temu chroni Stawisko przed zniszczeniem. Jednocześnie, nie angażując się zbytnio w spory polityczne, pisze powieści i opowiadania, wydaje kolejne zbiory poezji, a swoje refleksje na temat świata, który go otacza opisuje w Dziennikach. Jarosław Iwaszkiewicz to postać wielowymiarowa, niejednoznaczna, o pisarzu można myśleć i w kategorii twórcy, i polityka i człowieka kultury i w kategorii głowy rodziny, gospodarza na Stawisku zafascynowanego włoską sztuką. Jego wielkim pragnieniem było, aby Stawisko po jego śmierci przekształcono w muzeum, i tak się stało.

Jednym z jego późnych wierszy jest utwór zatytułowany „Do prawnuczki”:

Ten kwiat, co leci w górę i wieje skrzydłami
To motyl. Słowo obce, nie wiesz co to znaczy
Teraz nie ma motyli. Ten jest jedynakiem.
Za chwilę może i jego nie będzie.

Nie myśl o tym. Patrz niebo jest takie niebieskie.
Po niebie chmurki lecą, to jasne, to ciemne.
Słońce co rano wstaje, co wieczór zapada.
Świat będzie zawsze piękny i beze mnie.


2019.10.23

Zobaczyć Hiszpanię oczami Pielgrzyma (Peregrino)

Udało się nam na zajęciach w Klubie Podróżnika w poniedziałek 21.10.br. Gospodyni Klubu Ela Muszyńska tym razem zaprosiła Pielgrzyma – wędrowca Mietka Dębowieckiego, który pochodzi z okolic Nysy ale na stałe zamieszkuje za granicą. Nasz gość dokonał w tym roku rzeczy niebywałej, gdyż przeszedł na piechotę tysiąc kilometrów! W dniu 25 kwietnia wyruszył z Sevilli, w południowej Hiszpanii, aby 31 maja dotrzeć do Santiago de Compostela tj. miejsca spoczynku Św. Jakuba, jednego z dwunastu apostołów Jezusa Chrystusa. Jak wynikało z prezentacji i dopowiedzianych szczegółów pielgrzymowanie było dla Niego szansą poznania ludzi, kraju, historii, ale przede wszystkim w trudzie samotnej wędrówki niepowtarzalna możliwość refleksji i spojrzenia w siebie samego.
Mietku, może trochę zazdrościmy Ci wiary, energii i determinacji.

Anna Cholewińska

2019.10.22

"Stulecie dizajnu - od Bauhaus do nowoczesności"

Wykład zrealizowany w dniu 16 października 2019 r., poświęcony został historii Szkoły Bauhaus, uruchomionej w Weimarze (Turyngia, środkowe Niemcy) w 1919 roku, wiosną 1925 roku przeniesiona do Dessau, następnie do Berlina w 1932 roku, jej założycielowi, architektowi Walterowi Gropiusowi i jego następcom, którymi byli: Hannes Meyer i Ludwig Mies van der Rohe.
Szkoła zamknięta przez nazistów w 1933 roku. W roku 2019 obchodzona jest 100 rocznica powstania tej szkoły, która wywarła wielki wpływ na postrzeganie architektury, jej wymiar społeczny, socjalny i humanistyczny, a także inne dziedziny nowoczesnej myśli projektowej (meble, oświetlenie, funkcjonalność, prostota, seryjność i dostępność. W trakcie wykłady zilustrowane zostały wybrane projekty architektoniczne wszystkich trzech kolejnych dyrektorów Bauhausu, a także kilku wybranych nauczycieli tej szkoły: Vasilij Kandinsky, Paul Klee, Oskar Schlemmer czy Laslo Moholy Nagy. Wykładowczyni zwracała szczególną uwagę na epokę, z którą założycielom Bauhausu przyszło się zmierzyć, różnorodność kierunków nauczania i szeroko rozumiana indywidualizacja edukacyjna, w tym także poszanowanie dla pracy ręcznej i rzemiosła. Swoisty „mesjanizm” Bauhausu został ostro zakwestionowany po 14 latach istnienia szkoły, a jego mistrzowie pozbawieni pracy. Wielu profesorów i dawnych uczniów wyemigrowało do USA, przenosząc dziedzictwo Bauhausu na teren sprzyjający jego rozwojowi, głównie do Harwardu, Chicago i do Black Mountain College.
Po 100 latach od chwili uruchomienia Bauhausu, otwierane są liczne wystawy, ilustrujące dorobek architektoniczny i projektowy tego środowiska, a w Dessau we wrześniu 2019 roku uroczyście zostało otwarte z udziałem Kanclerz Angeli Merkel, potężne i niezwykle nowoczesne Muzeum Bauhausu, w którym udało się zgromadzić 49 tys. Obiektów.

2019.10.17

Wczasy zdrowotne w Truskawcu

Od 16 do 28 lutego 2020 roku organizowany jest wyjazd do Truskawca. Cena to 270 zł + 300 Euro. Osoby chętne proszone są o wpłatę 270 zł do końca października 2019 roku. Pozostała kwota 300 Euro wpłacana jest miesiąc przed wyjazdem. Na wyjazd konieczny jest paszport.

2019.10.17

Kołobrzeg - kwiecień 2020

Osoby, które zapisały się na turnus rehabilitacyjny do Kołobrzegu od 17 do 30 kwietnia 2020 roku, proszone są o wpłatę zaliczki w kwocie 200 zł na konto: 60 1240 6508 1111 0000 5408 6713
Ośrodek Leczniczo-Wypoczynkowy "Kormoran" w Kołobrzegu ul.Portowa 8.
Termin wpłaty: 31.10.2019r.

2019.10.16

Poeci są wśród nas

A ściślej mówiąc Poetka, nasza uniwersytecka koleżanka Krysia Wawrzkiewicz. O czym przekonaliśmy się w miniony piątek 10 października b.r. uczestnicząc w promocji Jej tomiku poezji pt. „Spotkajmy się”. W gościnnej i miłej aranżacji w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nysie, już od pierwszych chwil, poczuliśmy się jak w literackiej kawiarence. Sympatyczne gospodynie obiektu dbały by mimo pełnej sali gości, wszyscy znaleźli miejsca siedzące. Wśród nich były koleżanki i koledzy z UTW w Nysie a także znane postacie z życia kulturalnego naszego miasta oraz zaprzyjaźnieni poeci z Prudnika i Głuchołaz.
Przywitała nas Dyrektor Biblioteki Pani Joanna Kanin. Spotkanie poprowadziła sama Autorka czytając wiersze na przemian z dwiema koleżankami: Panią Danutą Michaliną Podgórni i Panią Wandą Stanek – Szwedo. Czapki z głów panie i panowie. Można powiedzieć tytułem jednego z utworów „Cieszę się”. A dla tych którym nie złożyło się tam być wiersz rozpoczynający promowany tomik:

          Bastion św. Jadwigi

          Spotkajmy się w Bastionie.
          Wejdźmy w mroczne korytarze,
          może zza drzwi półotwartych
          duch miejsca nam się ukaże?

          Duch miejsca – żołnierz
          Żołnierz austriacki, żołnierz pruski albo francuski
          Żołnierz w wyjściowym mundurze
          Żołnierz w bojowym rynsztunku
          Jeszcze nie przysypany bitewnym kurzem,
          Jeszcze nie tknięty przez kule
          Maszerujący w rytmie werbla za cesarzem lub królem
          Żołnierz – duch miejsca

          Spotkajmy się w Bastionie
          Może przy nowiu księżyca
          historią otoczeni usłyszymy dochodzący z daleka
          szczęk broni, tętent koni,
          i rozkazy w kilku językach…

Zaprezentowane wiersze jak również te, na które nie wystarczyło czasu zabraliśmy ze sobą do domów wraz z tytułowym tomikiem i nadzieją na dalsze Spotkajmy się.

Anna Cholewińska

2019.10.14

ZŁAZ GWIAŹDZISTY

11 października 2019 roku odbył się „ZŁAZ GWIAŹDZISTY”, w którym uczestniczyło 120 seniorów naszej gminy, nie tylko słuchaczy UTW im.Jerzego Kozarzewskiego.
Była to wspaniała integracja środowiska senioralnego poprzez aktywne zagospodarowanie wolnego czasu . W zależności od sprawności fizycznej uczestnicy „Złazu gwiaździstego” do Skorochowa dotarli z różnych stron Nysy. Jedna z grup rozpoczynała od spotkania na ulicy Rodziewiczówny, gdzie historię kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej w Nysie przybliżył o. Damian Piątkowiak, SVD proboszcz parafii. Oglądano wystawę misyjną Zgromadzenia Słowa Bożego Księży Werbistów w zorganizowaną w związku z ogłoszeniem przez papieża miesiąc październik jako Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny obchodzony w kościele na całym świecie. Proboszcz przybliżył osobę o.Mariana Żelazka polskiego werbistę nominowanego do Pokojowej Nagrody Nobla, który 31 lat swojego życia poświęcił pracy wśród trędowatych w Indii. Kolejna grupa nordic walking po krótkiej rozgrzewce wyruszyła z al. J.Lompy. Idąc ul.Zjednoczenia, przez park miejski, tamę, ul.Saperską dotarła do celu. Na trasie podziwiano piękne krajobrazy jesienne. Trzecia grupa udała się na spacer szlakiem twierdz nyskich. Dzięki uprzejmości pracowników Urzędu Miejskiego miała też możliwość zwiedzenia wieży ciśnień, z której oglądano panoramę Nysy. Ostatnia grupa miała możliwość zapoznania się zabytkami Nysy objazdowa kolejką .Podczas pobytu w Skorochowie uczestnicy wzięli udział w rejsie statkiem po Jeziorze Nyskim, w trakcie którego zostały omówione zasady bezpiecznego przebywania oraz zachowania się seniorów nad wodą oraz w wodzie. Zasady te omówił seniorom pan Jarosław Białochławek.
Po rejsie na tarasie Albatrosa wszyscy uczestnicy otrzymali ciepły posiłek.

Prelekcję na temat zdrowego żywienia seniorów omówiła pani dr Marzena Zołoteńko-Synowiec.
Odbył się również konkurs wiedzy o zdrowym żywieniu seniorów, a także wspólne śpiewanie z wykorzystaniem śpiewników, specjalnie przygotowanych na tę okazję. Na zakończenie wszyscy razem bawili się, przy zespole TANDEM.
Impreza była realizacją projektu „ZŁAZ GWIAŹDZISTY”, który był w znacznym stopniu sfinansowany ze środków Urzędu Miasta Nysa, za co wszyscy uczestnicy są bardzo wdzięczni.

2019.10.11

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2019/2020 na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Nysie.

Środowe przedpołudnie 9 października, aula w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie zapełniła się studentami seniorami. Licznie przybyli oni na uroczystą inaugurację nowego roku akademickiego. Całą uroczystość prowadziła Urszula Barbara Struś vice prezes stowarzyszenia.

Zgodnie z tradycją spotkanie rozpoczęło się od zaśpiewania hymnu studentów czyli Gaudeamus. Była to jednocześnie premiera założonego w maju zespołu wokalnego naszych słuchaczy o nazwie "Rozśpiewany Senior".
Na uroczystość przybyło liczne grono gości. Wśród nich byli m.in. poseł na Sejm RP Rajmund Miller, vice marszałek województwa Antoni Konopka, vice Starosta Nyski Joanna Burska, vice Burmistrz Nysy Marek Rymarz, pełnomocnik rektora PWSZ w Nysie d.s. kontaktów z UTW dr Piotr Bernat, dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych Krzysztof Dorożyński, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Małgorzata Makaryk, przewodniczący Rady Seniorów w Nysie Ryszard Rogowski. Swoją obecnością zaszczycili nas nasi przyjaciele z innych Uniwersytetów np. UTW z Nowej Rudy, UTW z Paczkowa, UTW z Głuchołaz, UTW ze Złotego Stoku. Byli też przedstawiciele mediów lokalnych, nasi wykładowcy wolontariusze i liczna rzesza studentów Nyskiego UTW.

Po przywitaniu gości nadszedł czas na wykład inauguracyjny, który wygłosił dr Janusz Kawalec. Wykładowca w bardzo interesujący sposób odniósł się do rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, przedstawił niezwykle syntetycznie mało znane wydarzenia, które doprowadziły do tragicznych w skutkach wydarzeń.
Tuż po wykładzie zespół wokalny wykonał pod batutą instruktorki Ewy Wróblewskiej pieśni patriotyczne, m.in. Kocham Cię Polsko.

Prezes Stowarzyszenia Józefa Ziemnik opowiedziała o tym co działo się w czasie przerwy wakacyjnej. Naszym studentom aktywności może pozazdrościć niejeden młodszy żak. Podczas letnich miesięcy braliśmy udział w konferencji, spływie kajakowym, spartakiadzie sportowej, przeglądach artystycznych, byliśmy na wycieczce w Pradze i na koncercie w filharmonii. We wrześniu natomiast braliśmy udział w inauguracjach roku akademickiego w kilku zaprzyjaźnionych UTW. Następnie pani prezes przedstawiła plan działań na najbliższy, 18 już rok akademicki. Planujemy kontynuować wszystkie prowadzone dotychczas zajęcia dydaktyczne, wykłady, rozwijać te formy pracy, które cieszą się popularnością wśród studentów. Nadal będziemy brali udział w projekcie "Kształcenie Ustawiczne Seniorów" realizowanym przez PWSZ w Nysie. Będziemy organizować wycieczki, turnusy wypoczynkowo - rehabilitacyjne, wyjazdy do opery, teatru i filharmonii. Kolejnym punktem programu było przyjęcie nowych członków Stowarzyszenia poprzez wręczenie im identyfikatorów. Obecnie Uniwersytet Trzeciego Wieku liczy niemal 300 słuchaczy.
Uroczystość zakończył zespół wokalny śpiewając nowy Hymn UTW w Nysie. Z podchwyconym z hymnu refrenem " jak można się nudzić , jak można marudzić.. " na wesołą nutę skocznego walczyka, studenci rozeszli się, już umawiając się na kolejne spotkania.

Józefa Ziemnik

2019.10.08

Promocja tomiku poezji

Zarząd Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nysie informuje i zaprasza na promocję tomiku wierszy naszej słuchaczki koleżanki Krystyny Wawrzkiewicz. Spotkanie odbędzie się w Czytelni Biblioteki Miejskiej w Nysie w dniu 10 października 2019 roku o godzinie 18.

2019.10.07

Komunikat

16 listopada 2019 roku organizowany jest wyjazd do Katowic, gdzie w sali koncertowej będziemy mogli wysłuchać Mozarta, Faure, Poulenca i Schuberta na skrzypce i fortepian. Koszt wyjazdu wraz biletem wynosi 50 zł (impreza częściowo dofinansowana ze Starostwa Powiatowego).

2019.10.01

Film pt. "Józef Piłsudski"

Zarząd Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nysie zaprasza w poniedziałek 7 października 2019 r. o godz. 10.30, do kina w Nysie na film pt. "Józef Piłsudski". Cena biletu 12 zł.

2019.09.26

Inauguracja roku akademickiego UTW

Zarząd Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie ma zaszczyt zaprosić wszystkich członków Stowarzyszenia na uroczystą inaugurację roku akademickiego 2019/2020.

Uroczystość odbędzie się w dniu 09.10.2019 r. o godz. 11.30 w auli PWSZ w Nysie przy ul. Obrońców Tobruku 5.

Program uroczystości

 1. Gaudeamus
 2. Oficjalne powitanie.
 3. Wykład inauguracyjny - dr Janusz Kawalec "Rok 1939 -czy tak musiało być?".
 4. Przedstawienie ramowego programu działań UTW w Nysie.
 5. Wystąpienia zaproszonych gości.
 6. Występ zespołu wokalnego "Rozśpiewany senior" z UTW w Nysie.
 7. Komunikaty.

2019.09.19

Rada Seniorów

Rada Seniorów zaprasza 30 września 2019 roku na sesję o godzinie 11 do Urzędu Miasta, gdzie dr Jedynak wygłosi wykład poświęcony geriatrii.

2019.09.17

Nabór słuchaczy na rok akademicki 2019/2020

Zarząd Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie informuje, że od dnia 16 września prowadzony jest nabór słuchaczy na rok akademicki 2019/2020.

Deklaracje członkowską, ankietę oraz ankietę dotyczącą RODO, można pobrać ze strony internetowej UTW z zakładki „Deklaracje” lub pobrać osobiście w sekretariacie UTW w Nysie ul. Armii Krajowej 21.

 • Wpisowe wynosi 20 zł (tylko dla nowo wstępujących osób)
 • Opłata za I semestr 45 zł.

Wpłaty można dokonywać na konto bankowe
Nr r-ku bankowego:
BS Otmuchów o/Nysa 548872 1026 0031 5478 2000 0010 lub opłacić w sekretariacie.

Serdecznie zapraszamy.

2019.09.16

Pierwsze sukcesy brydżystów

W ostatnią niedzielę 15 września b.r. w Ziębicach odbyły się II Igrzyska Sportowe Seniorów dla mieszkańców Dolnego Śląska, ale nie tylko. Uczestnicy rywalizowali w dziesięciu konkurencjach sportowych lub umysłowych między innymi był też turniej brydża sportowego. Oczywiście nie zabrakło naszych „uniwersyteckich” brydżystów.

I tu UWAGA: odnosimy pierwsze sukcesy.

Co prawda to jeszcze nie miejsca medalowe, ale .. tuż, tuż za podium, gdyż na 4 miejscu uplasowali się nasi słuchacze Barbara Rawska i Jarosław Białek – BRAWO.

Również jesteśmy bardzo zadowoleni ze startu naszych kolegów Zbigniewa Garbicza i Józefa Frycza, którzy zajęli 10 pozycję. Satysfakcja jest tym większa, że część konkurentów to zawodnicy od wielu lat biorący udział z powodzeniem w turniejach regionalnych i ogólnopolskich.

Jednocześnie pragniemy wyrazić wdzięczność za możliwość realizowania naszej pasji:

 • Dyrektorowi Nyskiego Domu Kultury Panu Markowi Kędzierskiemu za użyczane nam locum,
 • instruktorowi Panu Romualdowi Dąbrowskiemu za bezinteresownie poświęcany nam czas,wiedzę i doświadczenie,
 • koleżance Eli Muszyńskiej za „uruchomienie” warsztatów brydżowych w ramach zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nysie.
Rok Akademicki 2018 / 2019

Członków UTW w Nysie zainteresowanych udziałem w warsztatach brydżowych zapraszamy do NDK Klub Amator we wtorki i piątki w godz. 10.00 – 12.00.

2019.09.10

SENIORIADA

13 września 2019 roku (najbliższy piątek) w Nyskim Domu Kultury o godzinie 10 odbędzie się SENIORIADA (eliminacje i finał). Wstęp wolny. Po raz pierwszy wystąpi nasz zespół wokalny "Rozśpiewany senior". Serdecznie zapraszamy.

2019.08.30

II Złaz Gwiaździsty

11 października 2019 roku odbędzie się Złaz, którego celem jest przede wszystkim integracja środowiska senioralnego, aktywne zagospodarowanie czasu wolnego, nauka bezpiecznego zachowania nad wodą oraz zasad zdrowego żywienia seniorów. Podczas imprezy zorganizowany zostanie konkurs wiedzy dotyczący zasad zdrowego żywienia, w którym będą pytania dotyczące następujących zagadnień:

 1. Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej
 2. Profilaktyka zdrowotna osób starszych

Zachęcamy nie tylko słuchaczy UTW do udziału w Złazie Gwiaździstym. Zapisy będą odbywały się od 15 września 2019 roku w siedzibie UTW (Nysa ul.Armii Krajowej 21, pok.3).

Projekt dofinansowany ze środków budżetu gminy Nysa

2019.07.31

SENIOR NA RYNKU PRACY

Od 1 sierpnia 2019 roku rusza pilotażowy program dla osób 60+ SENIOR NA RYNKU PRACY. Osoby chętne do podjęcia pracy mogą zgłaszać się do Punktu Obsługi Seniora w budynku Centrum Aktywizacji Zawodowej Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie (parter, pokój nr8).

Kontakt:
Joanna Pawlikowska
Pośrednik pracy - doradca klienta.
j.pawlikowska@pup.nysa.pl
tel.zewn.: 77 4489944
pokój nr: CAZ 82019.07.04

Ważne komunikaty

Przerwa wakacyjna Zarządu 10.07. - 20.09.2019

5.07. - Opole /filharmonia – koncert Zespołów Polonijnych rozpocznie się o godz. 18.00. wyjazd z placu koło stadionu (kino) o godz. 15.00

7.07. - w Otmuchowie na „Lecie Kwiatów” nasz zespół taneczny „Seniorszok” wystąpi o godz. 16.00

24.08. - wycieczka do Pragi; wyjazd ze stacji BP o godz 5.30

31.08. - Kędzierzyn-Koźle - „spływ kajakowy”; wyjazd z placu koło stadionu (kino) o godz. 7.30

25-26.09. - Nyski Festyn Nauki organizowany przez PWSZ na terenie PWSZ

9.10. - inauguracja roku akademickiego UTW w auli PWSZ na ul. Obrońców Tobruka o godz. 11.30

11.10. - Złaz Gwieździsty - szczegóły zostaną podane po 1.09.2019r.

W każdy wtorek o godz. 10.00 - NDK Nysa odbywają się spotkania brydżystów

23.09 - 8.10 godz. 10.00 – 12.00 dyżury członków Zarządu

2019.07.04

Śpiewający nyscy seniorzy

Na nyskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku pojawiają się coraz to nowe możliwości rozwoju zainteresowań. W tym roku założono zespół wokalny, a na realizację szkolenia pozyskano dofinansowanie z Urzędu Miasta w Nysie. Projekt nosi nazwę "Rozśpiewani Seniorzy" i realizowany jest w okresie od 02.05 2019 do 30.11.2019. W ramach tego projektu przeprowadzane są warsztaty wokalne, które rozpoczęły się 13.05. 2019 r. i będą trwać do 28.11.2019 r.
Zajęcia prowadzone są przez doświadczonego pedagoga p. Ewę Wróblewską.

Celem zajęć jest aktywizacja słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Są to zajęcia grupowe. Udział w nich pozwala seniorom na zacieśnianie kontaktów towarzyskich, współpracę w grupie oraz daje możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Najważniejsze to chyba to, że są bodźcem aby wyjść z domu i aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym . Uczestnicy podczas cotygodniowych spotkań maja okazję poznać różnorodną literaturę muzyczną, poszerzyć wiedzę na temat technik wokalnych, uczą się prawidłowego oddechu. Opanowanie repertuaru, nauczenie się tekstów piosenek niewątpliwie wspomaga koncentrację, wyobraźnię i uczy wyrażania emocji poprzez śpiew.

Po wakacyjnej przerwie, już we wrześniu nastąpi wznowienie zajęć wokalnych i wtedy nasi śpiewający studenci będą przygotowywać się do pierwszych konfrontacji z publicznością.

2019.06.28

Uroczyste zakończenie roku akademickiego 2018/19 na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Nysie

W środę 19 czerwca nyscy seniorzy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie zakończyli kolejny rok akademicki. Uroczystość odbyła się w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.

Przybyli słuchacze oraz zaproszeni goście, a wśród nich poseł na Sejm RP Rajmund Miler, prorektor PWSZ w Nysie dr Tomasz Drewniak, pełnomocnik ds. UTW PWSZ w Nysie dr Piotr Bernat, dyrektor Nyskiego Domu Kultury Marek Kędzierski, dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie Edward Hałajko oraz liczni wykładowcy.

Po koncercie w wykonaniu uczniów z zespołu "Piranie", którzy zaprezentowali trzy utwory muzyczne nastąpiła część oficjalna. Prowadząca uroczystość wiceprezes Urszula Barbara Struś przywitała gości, a następnie oddała głos prezes Zarządu UTW Józefie Ziemnik, która przedstawiła krótkie sprawozdanie z działań przeprowadzonych w minionym roku akademickim. W podsumowaniu były informacje o wykładach, działających klubach zainteresowań, zajęciach sportowych, krótszych i dłuższych wycieczkach, spotkaniach integracyjnych oraz najważniejsze wydarzenia z całego roku. Prezentacja zdjęć uzupełniła całe sprawozdanie.

Nadeszła kolej na złożenie w imieniu studentów podziękowań darczyńcom i wolontariuszom, dzięki którym stowarzyszenie może realizować zadania, rozwijać się i stwarzać nowe szersze możliwości działań różnorodnych dziedzinach. To właśnie głównie dzięki bezinteresownemu wsparciu i życzliwości zarówno lokalnych samorządów, przedsiębiorców, jak i wolontariuszom ze stowarzyszenia i spoza niego takie organizacje jak Uniwersytety Trzeciego Wieku mogą nie tylko trwać ale i się rozwijać. W tym miejscu należy podkreślić ogromne zaangażowanie i wsparcie nyskiej uczelni czyli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. To z tej instytucji, od jej pracowników otrzymujemy nie tylko pomieszczenia ale przede wszystkim życzliwą pomoc.

Józefa Ziemnik

2019.06.27

Plener malarski

W dniach 23-26 czerwca 2019 roku słuchacze uniwersytetu uczestniczący w warsztatach malarskich prowadzonych przez Katarzynę Romanowską i Jadwigę Krawczyk przebywały na plenerze malarskim w Głębinowie, gdzie z natury malowane były pejzaże wykorzystując wcześniej nabytą wiedzę na temat malarstwa krajobrazowego.

2019.06.26

Spartakiada Sportowa Seniorów w Nysie

Podobnie jak w minionych latach na początku wakacji nyscy studenci z Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowali Spartakiadę Sportową. W sobotę 22 czerwca boisko sportowe w nyskim " Rolniku " było miejscem spotkania aktywnych seniorów. Tym razem dołączyli do nas uczestnicy z Głuchołaz i Korfantowa, nasze koleżanki i koledzy z tamtejszych UTW.

Koordynatorem rozgrywek był członek zarządu UTW z Nysy kolega Wiesław Cieleń, a prowadziła całe wydarzenie wiceprezes zarządu Urszula Barbara Struś. Podczas ceremonii otwarcia dołączył do seniorów Starosta Nyski Andrzej Kruczkiewicz, który wraz z prezes zarządu Józefą Ziemnik otworzył Spartakiadę.

Zawodnicy, pod czujnym okiem Ryszarda Rogowskiego - głównego sędziego tych zawodów, walczyli o medale w pięciu konkurencjach m.in. rzut piłką lekarską do tyłu, slalom, rzut lotką do tarczy czy rzut piłką do kosza. Podczas rozgrywek nie zabrakło śmiechu i żartów. W czasie przerw między kolejnymi konkurencjami można było poczęstować się wodą, ciasteczkami i owocami. Opiekę medyczną nad seniorami sprawowali mili studenci z Wydziału Ratownictwa Medycznego z nyskiej uczelni. Po rozdaniu zwycięzcom dyplomów i medali oraz wykonaniu pamiątkowych zdjęć wszyscy mogli skorzystać z ciepłego poczęstunku.

Organizatorzy dziękują za sfinansowanie Spartakiady Sportowej Seniorów - Starostwu Powiatowemu w Nysie oraz Centrum Działań Wspólnych w Nysie.

2019.06.12

Rajd rowerowy studentów nyskiego UTW

Od wielu lat słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Nysy w pierwszych dniach czerwca organizują rajd rowerowy. Tym razem w poniedziałkowy poranek 10 czerwca pojechaliśmy trasą Nysa - Biała Nyska- Podkamień - Hajduki Nyskie - Nysa. Po zbiórce i udzieleniu instrukcji oraz przypomnieniu zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, podzieleni na dwie grupy ruszyliśmy w trasę. Ubrani byliśmy w jednakowe, niebieskie koszulki, w zakupie których wspomógł nas Urząd Miasta w Nysie.

Pomimo upału, sprawnie dojechaliśmy do Hajduk Nyskich, gdzie przy wiejskiej świetlicy czekały na nas zimne i ciepłe napoje, ciasteczka oraz pyszna zupa gulaszowa. W cieniu wiejskiej wiaty, chroniącej od nadmiaru słońca, uczestnicy rajdu długo prowadzili rozmowy, żartowali i jak zawsze wspominali dawne i niedawne wydarzenia. Nie zabrakło też pokazu tańca w wykonaniu zespołu " Seniorszok", a także wielu piosenek razem śpiewanych przy akompaniamencie gitarowym naszej koleżanki Halinki. Cała, ponad 50-cio osobowa grupa studentów - seniorów, po raz kolejny aktywnie i wspólnie spędziła czas, zacieśniając więzy koleżeńskie i przede wszystkim dobrze się bawiła.

Organizatorzy dziękują Zarządowi Starostwa Powiatowego w Nysie za dofinansowanie wydarzenia.

Józefa Ziemnik

2019.06.10

Wycieczka Wielokulturowe Podlasie

W dniach 27 do 30 maja br. grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie (47 osób) uczestniczyła w wyciecze na Podlasie.
Pierwszym punktem programu był Łowicz. O historii miasta i jego najciekawszych zabytkach opowiedział nam przewodnik w trakcie krótkiego spaceru. Kolejną miejscowością było Księżyno k. Białegostoku. Drugi dzień spędzono na szlaku tatarskim, gdzie odwiedzono Supraśl, Kruszniany, Poczopek i Sokółkę. Następny dzień to Augustów, skąd statkiem Żeglugi Augustowskiej odbył sie rejs rzeką Nettą, Jeziorem Necko, Jeziorem Białym, Jeziorem Rospuda do sanktuarium w Studzienicznej, a potem zwiedzano Białystok. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie zamku w Tykocinie, wyjątkowej, pięknej atrakcji Podlasia.

Wycieczka przyniosła wiele niesamowitych wrażeń i z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

2019.06.04

Arboretum w Wojsławicach

3 czerwca 2019 roku słuchacze UTW uczestniczyli w wycieczce do Wojsławic. Kilka godzin spędzono w przepięknym otoczeniu, przeróżnej roślinności przy wspaniałej pogodzie.
W obecnym okresie w Arboretum kwitną w pełni różaneczniki i azalie (Rhododendron), największa kolekcja w Polsce, obejmująca 900 gatunków i odmian. Towarzyszą im krewniacy z rodziny wrzosowatych: enkianty (Enkianthus), kiścienie (Leucothoe), kalmie (Kalmia), pierisy (Pieris), zenobie (Zenobia). Oryginalnością kwiatów zadziwiają kielichowce (Calycanthus), judaszowce (Cercis), śniegowce (Chimonanthus), natomiast obfitością kwitnienia magnolie (Magnolia), lilaki (Syringa), piwonie (Paeonia) i wiśnie ozdobne (Prunus).

2019.05.30

Dodatki do żywności

29 maja odbył się kolejny wykład dla seniorów Nyskiego UTW w ramach projektu "Kształcenie Ustawiczne Seniorów". Tematem wykładu były "Dodatki do żywności", a więc zagadnienie wzbudzające obecnie szerokie zainteresowanie. Prelegentka dr inż. Marzena Zołoteńka-Synowiec przedstawiła słuchaczom jakie dodatki są stosowane w produktach spożywczych, w jakim celu oraz jaki mogą mieć wpływ na organizm człowieka przy spożywaniu ich w nadmiernych ilościach.

2019.05.23

Rajd rowerowy

10 czerwca 2019 roku odbędzie się rajd rowerowy, który zakończy się w Hajdukach Nyskich. Wpisowe w kwocie 10 zł proszę dokonywać w biurze. Serdecznie zapraszamy.

2019.05.23

VI Zlot Dreptaków

21 maja 2019 roku odbył się VI Zlot Dreptaków, w którym uczestniczyło ponad 40 słuchaczy UTW oraz po raz pierwszy 15 osobowa grupa seniorów z Jesenika. Wsparcie finansowe udzieliło Centrum Działań Wspólnych w Nysie, a swoją obecnością zaszczyciły sympatyczne panie: Anna Kotlarz i Paulina Kozdraś.
O godzinie 10 uczestnicy zlotu spotkali się na Placu Paderewskiego, gdzie nastąpiło mierzenie ciśnienia, po którym odbyła się mała rozgrzewka. Trasa przebiegała przez miejski park, poprzez tamę do Fordu Pruskiego, gdzie wszystkich miło przywitał prezes Stowarzyszenia Harmonia w Chaosie pan Wiktor Misiarz.
Na mecie na uczestników zlotu czekały kanapki, woda, jogurt, jabłka, batoniki i muzyka. Po konsumpcji pan Wiktor Misiarz opowiedział historię Fordu Pruskiego i oprowadził zainteresowanych po forcie.
Wszystkim uczestnikom dopisywał świetny humor, były śpiewy i rozmowy, a pogoda była wymarzona.

2019.05.21

Dni Seniora

4 czerwca 2019 roku około 11:15 zapraszamy na Korowód Seniorów z okazji Dni Seniora, którego organizatorem jest Rada Seniorów w Nysie.

2019.05.21

Wyjazd do Arboretum w Wojsławicach

3 czerwca 2019 roku odbędzie się wycieczka do Wojsławic, gdzie będzie można podziwiać różnorodną roślinność. Koszt przejazdu to 20 zł. Biletu wstęp to 15 zł, a dla osób powyżej 65 lat - 10 zł. Wpłaty przyjmowane są w biurze przy ul.Armii Krajowej 21 w środy po wykładach i w czwartki od 10 - 12.

2019.05.21

Zajęcia Tai-Chi

Tai Chi Chuan (TaiJi Quan ? dosł. wielka wspaniała pięść) przyjęto w świecie zachodnim skrótowo nazywać Tai Chi. Spośród wielu aspektów zawartych w tej sztuce, najbardziej interesującym dzisiejsze zestresowane społeczeństwo jest aspekt zdrowotny. Dzięki temu możemy skorzystać z ogromu mądrości w nim zawartej. Zgodnie z chińską tradycją, nie stawia się granicy pomiędzy różnymi gałęziami wiedzy i praktyki. Tak więc postawienie ścisłej granicy pomiędzy aspektem zdrowotnym, duchowym i bojowym Tai Chi jest bardzo trudne. Wszystkie one przeplatają się i uzupełniają stanowiąc dopełniające się elementy. Zajęcia Tai-Chi dla naszych słuchaczy prowadzi pan dr Roman Szop, w każdą środę o godzinie 18.

https://photos.app.goo.gl/5ERv2G5yCHy9vMHp7

2019.05.15

Spacer w chmurach

14 maja 2019 roku ponad 40 osobowa grupa słuchaczy UTW uczestniczyła w wycieczce do Czech.
Określenie "czeski film - nikt nic nie wie", stało się bardzo realistyczne. Ze strony Dolni Morawa, wynikało, że są ograniczenie w kursowaniu kolejki linowej, natomiast na miejscu okazało się, że w ogóle nie działa. Grupa wycieczkowiczów stanęła przed dylematem, czy zdecydować się pieszo pokonać trudny dystans, ale "kto jak nie my". Ponad 60% uczestników wycieczki udało się na ponad godzinny spacer na szczyt góry, gdzie spacerując po specjalnej platformie podziwiano przepiękne widoki.
Kolejnym etapem były baseny termalne w Łosinach. Ciepłe wody kojąco wpłynęły na wszystkich studentów.
Wycieczka była bardzo wymagająca, niemniej jednak pozostawiła wiele wrażeń, do których z pewnością uczestnicy będą wracali. Co ważne pogoda dopisała, a Nysa powitała nas strugami deszczu.

2019.05.14

Nyscy studenci UTW na wczasach rehabilitacyjnych.

Przełom kwietnia i maja to okres, który członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Nysy spędzili w najstarszym uzdrowisku europejskim. Lądek Zdrój - znany ze swoich leczniczych wód już od połowy XIII wieku przywitał ponad trzydziestoosobową grupę nyskich studentów seniorów piękną, letnią pogodą. Mieszkaliśmy w budynku, z którego rozciągał się wspaniały widok na kurort i okoliczne wzniesienia.
W ośrodku " Złoty Łan " korzystaliśmy nie tylko z pysznych posiłków ale również z zabiegów dostosowanych do indywidualnych potrzeb kuracjuszy. Dwa tygodnie minęły w ekspresowym tempie także ze względu na fakt, że sympatyczny przewodnik, pan Jurek zapewniał codziennie mnóstwo dodatkowych atrakcji. Organizował wycieczki piesze po uzdrowisku i najbliższej okolicy, jednocześnie opowiadając o historii miasta i regionu. Przeprowadzał dla nas konkursy, zawody i rozgrywki sportowe i umysłowe. Chętni mieli możliwość skorzystania z wycieczki do Kłodzka, połączonej ze zwiedzaniem miasta. Wieczorami również bawiliśmy się na wieczorkach tanecznych w ośrodku bądź na dansingach w uzdrowisku. Byliśmy też na łowisku, aby delektować się pstrągiem. Był to czas spędzony na licznych rozmowach, zacieśnianiu więzi koleżeńskich wśród naszych słuchaczy i snuciu licznych opowiadań i niezwykle ciekawych wspomnień uczestników wyjazdu.
Na zakończenie turnusu nasza grupa przygotowała i przedstawiła innym wczasowiczom z ośrodka dwie piosenki. Jedna w humorystycznych słowach opowiadała o pobycie w Lądku, a druga opiewała uroki naszego miasta Nysy. Wracaliśmy do domów już planując spotkanie w tym miejscu, w kolejnym roku.

2019.04.17

?O ekologii w naszej gminie? wykład dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nysie

W dniu 10.04.2019 r. w godz. 11:20 ? 13:00 w budynku PWSZ przy ul. Chodowieckiego prelekcję n/t ?Ekologia a ochrona środowiska w aspekcie gospodarki odpadami? przeprowadził pan Tadeusz Jacek Skopek - kierownik Zakładu Higieny Komunalnej w Nysie.
Wykład był prowadzony w formie narracji z prezentacją slajdów.
W pierwszej części prelekcji zostały przedstawione ogólne pojęcia co to jest: ekologia, ochrona środowiska i co rozumiemy przez sposoby ochrony środowiska.
Ochronę środowiska można podzielić na trzy działy: powietrze, woda, ziemia. Prelegent pokazał zostało na slajdach jak agresywna gospodarka deprawuje, niszczy nasz dom czyli naszą ziemię. Niektóre zmiany poszły w nieodwracalnym kierunku.
Każdy z tych działów został omówiony pod względem degradacji środowiska z uwzględnieniem światowego zagrożenia jak i tendencji krajowych i lokalnych. Druga część prelekcji zawierała zagadnienia związane z gospodarką odpadami na rynku lokalnym z uwzględnieniem ustawy o odpadach i prawa lokalnego i czym się kierował ustawodawca aby usprawnić ten system. Omówione zostały zasady gromadzenia, zbiórki wywozu odpadów z terenu Gminy Nysa. Dużo uwagi poświęcono segregacji odpadów, w szczególności pozytywom i bolączkom tego systemu, a także wprowadzonemu od 1 stycznia 2019r. nowemu rodzajowi segregowania odpadów na terenie Gminy Nysa tj: BIO - worki i pojemniki brązowe.
W trakcie prelekcji słuchacze zadawali liczne pytania, na które odpowiedzi udzielał prelegent, pracownik firmy PGK EKOM ? Tadeusz Jacek Skopek.

2019.04.17

Sprawnym być?

Sprawnym być, to chyba marzenie każdego człowieka. To marzenie nie spełni się samo, ale gdy są chęci to znajdą się i możliwości. Zarówno jednego jak i drugiego nie można odmówić studentom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nysie. To tu na nyskim UTW organizowanych jest dużo zajęć sportowych. Jest gimnastyka i dla ciała i dla umysłu. Dzisiaj może pozostańmy przy zajęciach ruchowych. Nasi seniorzy mogą wybierać z szerokiej oferty zajęć nieodpłatnych ( prowadzonych przez wolontariuszy ) jak i częściowo płatnych. Wszystkie prowadzone są przez osoby z pełnymi kwalifikacjami, są to rehabilitanci, nauczyciele wychowania fizycznego i instruktorzy.
Gimnastyka kręgosłupa pomaga przy schorzeniach stawów, zwyrodnieniach i usprawnia całe ciało. Zajęcia sportowe ogólne prowadzi dwa razy w tygodniu wolontariusz Ryszard Rogowski, przywracając sprawność mięśni i pomagając zwalczać różne dolegliwości. Do miłośników spacerów po naszym pięknym mieście skierowane są zajęcia z Nordic-Walking, pod czujnym okiem wolontariuszki Janiny Karolczak co tydzień grupa dziarskich studentów maszeruje po alejkach parkowych. Ponadto usprawniamy nasze ciała na zajęciach z jogi i Tai-Chi, podczas gimnastyki w basenie oraz w czasie cotygodniowych spotkań na kręgielni. Mnóstwo endorfin i pozytywnej energii studenci - seniorzy zyskują w czasie treningów zespołu tanecznego "Senior szok", który reprezentuje nas na licznych przeglądach zespołów senioralnych w całym województwie i poza nim.
Nyscy studenci z Uniwersytetu Trzeciego Wieku są aktywni i sprawni co udowadniają podczas zajęć i licznych krótszych i dłuższych wycieczek, wyjazdów i rajdów. Są doskonałym potwierdzeniem tezy, że jak to ktoś powiedział " Ruch jest najlepszym lekarstwem" na dolegliwości ciała i ducha. Nie do przecenienia jest też fakt, że taka aktywność poprawia w znaczący sposób jakość życia i zapobiega wykluczeniu społecznemu seniorów, gdyż wychodząc z domu, mają cel i przede wszystkim poznają innych ludzi. Często zawiązują się nowe znajomości i przyjaźnie.

2019.04.01

KOMUNIKAT

17 maja 2019 roku w Opolskiej Filharmonii odbędzie się koncert symfoniczny na który organizowany jest wyjazd dla słuchaczy. Całkowity koszt wyjazdu to 25 zł (15 zł bilet, 10 zł przejazd). Wpłaty przyjmowane są w biurze w środy po wykładzie i w czwartki od 10 do 12 w terminie do 24 kwietnia 2019r.
Serdecznie zapraszamy.

Szczegóły koncertu w poniższym linku.
https://filharmonia.opole.pl/wydarzenia/koncert-symfoniczny-4

2019.03.29

Wrocławskie Afrykarium

28 marca 2019 roku prawie pięćdziesięciu słuchaczy UTW uczestniczyła w wycieczce do Wrocławia. Celem wyjazdu było zwiedzanie wrocławskiego ZOO, w tym wspaniałe Afrykarium, które oddane zostało do użytku w październiku 2014 roku. Afrykarium jest wyjątkowym projektem, jakiego w Polsce jeszcze nie było. W ogromnym gmachu powstało nowoczesne oceanarium, w którym podziwiać można wodne zwierzęta z całej Afryki. Niektóre z nich wzbudzają strach, inne sympatię, ale na pewno są godne tego, żeby przyjrzeć im się z bliska. Znajdujące się tu baseny mają łączną pojemność 15 milionów litrów, mieszkają w nich zwierzęta z ponad 200 różnych gatunków, a ich liczba stale się powiększa.

2019.03.19

"Seniorzy znowu na uczelni"

W piątek 15 marca 2018 roku grupa studentów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nysie znowu zasiadła w ławkach szkolnych. Tym razem 15 osób realizuje warsztaty z dietetyki w murach i laboratoriach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. To właśnie dzięki naszej nyskiej uczelni, która napisała program szkolenia dla seniorów możemy nadal się kształcić. Wielu emocji dostarczył wykład dr inż. Ewy Malczyk, która w niezwykle ciekawy sposób opowiedziała na temat dodatków do żywności. Nakreśliła cele, przyczyny i skutki stosowania w przemyśle spożywczym konserwantów, barwników i tych wszystkich substancji z E, dodawanych do żywności.

Potem, wielu seniorów miało możliwość przypomnieć sobie dawne studenckie lata i godziny spędzone w laboratoriach. Pod czujnym okiem pani doktor oznaczaliśmy ilość benzoesanu sodu w smakowej wodzie do picia. Co prawda wyniki, które uzyskaliśmy były odmienne w każdej grupie, ale najważniejsze było to, że zdobyliśmy nową wiedzę i kolejne doświadczenie życiowe. Dyskusjom na temat prawidłowego odżywiania się nie było końca, nawet podczas przerwy kawowej. W kolejny piątek znowu zasiądziemy w ławach szkolnych.

2019.03.18

"Picasso i jego kobiety"

Wykład poświęcony był biografii i sztuce Pabla Picassa, (Malaga 1881 ? Mougins 1973), malarza i rzeźbiarza hiszpańskiego, jednego z najbardziej znaczących twórców XX wieku. Nazwisko Picassa stało się w powszechnym odczuciu synonimem skrajnych przejawów sztuki nowoczesnej, a którego twórczość nieustannie nas zaskakuje. Podczas wykładu sporo miejsca poświęcono także sześciu najważniejszym kobietom ? kochankom, których wpływ na twórczość tego artysty stała się zjawiskiem nie do przecenienia. Fernanda Olivier, Olga Chochłowa ? prawowita małżonka artysty, Marie - Terese Walter, Dora Maar, Francois Gilot i Jackeline Rock, to kobiety muzy, modelki i zarazem towarzyszki życia Picassa.
Wśród prezentowanych dzieł malarskich, rysunkowych, grafik, rzeźb i prac ceramicznych, szerzej zostało przedstawione i zilustrowane dzieło malarskie ?Panny z Avignon?, w którym Picasso dokonuje niebywałego przełamania formy, a zarazem otwierając nowy kierunek w dziejach sztuki ? kubizm. To ogromne płótno, nad którym artysta pracował od jesieni 1906 do późnego lata 1907 roku, to arcydzieło brzydoty, wyniesionej na takie szczyty i z tak wielkim przekonaniem, że stała się pięknem. To obraz zawierający potężny ładunek seksualnego napięcia i twórczej agresywności, nie pozostawiający żadnego widza, ani też żadnego późniejszego artysty obojętnym. Niezależnie od dorobku twórczego, podczas wykładu sporo miejsca poświęcono potomkom artysty, jego dzieciom i wnukom, a także pobytowi Picassa w Polsce w sierpniu 1948 roku na Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju, jaki miał miejsce we Wrocławiu, a także pobytowi w Warszawie i śladom tego pobytu.

2019.03.18

Spotkanie uczestników wyjazdu do Lądka
20 marca 2019 roku o godzinie 11 w sali 101 na uczelni, przed wykładami odbędzie się spotkanie organizacyjne uczestników wyjazdu do Lądka.

Wyjazd do Afrykarium we Wrocławiu
28 marca 2019 roku odbędzie się wycieczka do Afrykarium we Wrocławiu. Koszt to 45 złotych, w przypadku osób powyżej 75 roku życia koszt wynosi 25 złotych.Wyjazd nastąpi o godzinie 9.

2019.03.17

Baseny termalne

5 marca 2019 roku słuchacze UTW kolejny raz korzystali z wód termalnych w Velkich Losinach. Był to już drugi wyjazd w tym roku. Kolejny wyjazd planowany jest w maju.
Wody termalne to bogactwo pierwiastków niezbędnych ludzkiemu organizmowi. Kąpiele w takich wodach m.in. usprawniają pracę serca, podkręcają metabolizm oraz eliminują bóle mięśni i stawów, dlatego warto z nich korzystać.

2019.03.12

Zarząd Stowarzyszenia Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie na podstawie & 27 p. 3 Statutu, zwołuje na dzień 27 marca 2019 roku godz. 11.20 w sali wykładowej nr 101 PWSZ w Nysie ul. Chodowieckiego 4 Zwyczajne Ogólne Sprawozdawcze Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie, z następującym porządkiem obrad:

 1. Otwarcie obrad, powitanie zebranych członków i gości
 2. Wybór przewodniczącego obrad
 3. Powołanie protokolantów
 4. Wybór Komisji Skrutacyjnej
 5. Przedstawienie porządku obrad
 6. Podjęcie uchwały o przyjęciu porządku obrad – głosowanie
 7. Wybór Komisji Uchwał i Wniosków
 8. Sprawozdanie z działalności Zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie za rok 2018
 9. Sprawozdanie merytoryczne z działalności Stowarzyszenia Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie za rok 2018
 10. Sprawozdanie Finansowe z wykonania budżetu za rok 2018
 11. Sprawozdanie z działalności Rady Programowej Stowarzyszenia Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie za rok 2018
 12. Sprawozdanie z działalności Koleżeńskiej Komisji Rozjemczej Stowarzyszenia Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie za rok 2018
 13. Sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie wraz z wnioskiem o udzielenie lub nie absolutorium z działalności Zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie za rok 2018
 14. Proponowanie kierunku działania Stowarzyszenia Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie na rok 2019
 15. Preliminarz ? plan dochodów i kosztów na rok 2019
 16. Przerwa na dyskusję
 • Podjęcie uchwał w sprawach:
  • zatwierdzenia sprawozdania merytorycznego Zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie za rok 2018
  • zatwierdzenie sprawozdania z działalności Zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie za rok 2018
  • zatwierdzenie sprawozdań finansowych, bilansu rachunku wyników i informacji dodatkowej za rok 2018
  • zatwierdzenie sprawozdania z działalności Rady Programowej Stowarzyszenia Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie za rok 2018
  • zatwierdzenie sprawozdania z działalności Koleżeńskiej Komisji Rozjemczej Stowarzyszenia Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie za rok 2018
  • zatwierdzenie Preliminarza ? planu dochodów i kosztów Stowarzyszenia Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie na rok 2019
  • zatwierdzenie kierunku i działania Stowarzyszenia Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie na rok 2019
  • zatwierdzenie sprawozdania z działalności Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie za rok 2018
  • zatwierdzenie wniosku Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie w sprawie udzielenia lub nie absolutorium Zarządowi z działalności za rok 2018
 1. Zamknięcie obrad

2019.03.04

Ekologia na działkach i w ogrodach

W ostatnią środę lutego, tematyką o ogrodach i działkach w wiosenną atmosferę, wprowadziła studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nysie pani Elżbieta Bień. Nauczycielka biologii z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie w niezwykle ciekawy sposób opowiadała o tym, jak w zgodzie z ekologią zadbać o nasze ogrody. Przedstawiła ogólnie zasady bioróżnorodności i możliwości wykorzystania ekologicznych sposobów walki ze szkodnikami roślin uprawianych na działkach.

Wykładowca zwróciła szczególną uwagę na różne owady np. biedronki, złotooki, skorki czy bzygowate, które w sprzyjających warunkach mogą wyeliminować szkodniki bez użycia pestycydów czy innych chemicznych środków ochrony roślin. Okazuje się, że przy niewielkim wysiłku możemy pozbyć się szkodników. Czasem wystarczy zostawić jesienią na działce uschnięte liście pod drzewami czy krzewami. W takich miejscach mogą przezimować jeże czy ropuchy ( niezmiernie ważni sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami). Ponadto wiele gatunków owadożernych ssaków bądź ptaków np. ryjówki, sikory, wróble, mazurki nietoperze, też mogą znaleźć schronienie w nieuporządkowanych miejscach w ogrodzie, a odwdzięczą się gospodarzom walcząc ze szkodnikami.

Kolejne niezmiernie ważne zagadnienie, na które zwróciła uwagę słuchaczy pani Elżbieta Bień to tzw. rośliny pułapkowe. Są to np. nasturcje, które "przyciągając" do siebie szkodniki jednocześnie chronią przed nimi rośliny uprawiane na działkach. Nie można też zapomnieć o tzw, gnojówkach, naparach czy też wywarach. Z takich pospolitych roślin jak pokrzywa, skrzyp, bylica piołun, przygotowuje się wyciągi, które nie tylko niszczą szkodniki ale jednocześnie wzmacniają rośliny uprawiane i użyźniają glebę.

Wiele cennych wskazówek uzyskaliśmy podczas tego wykładu, bo jak się okazuje nie jest ważne czy nasze ogrody i działki będą wyglądały pięknie, a ważniejsze jest to czy będą ekologicznie uprawiane. Takie sposoby na pewno przyniosą korzyści i działkowiczom i naszej przyrodzie.

2019.03.01

"Niech żyje bal"

W ostatni wtorek lutego, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nysie bawili się na karnawałowej zabawie. Impreza odbyła się w sali Domu Formacyjnego w Nysie. W taneczny nastrój wprowadził uczestników występ naszego zespołu "Senior Szok". Po raz kolejny tańczący w nim seniorzy pokazali klasę i szyk taneczny. Występ dodatkowo uświetniła też solistka Urszula Barbara Struś, która zaśpiewała kilka romantycznych piosenek.
Po takim wstępie, wszyscy ochoczo ruszyli na parkiet. Zabawa trwała od godziny 17 niemalże do północy. W czasie krótkich przerw można było odpocząć i skorzystać z poczęstunku. Nasi studenci-seniorzy, ciągle udowadniają swoim zapałem do realizacji różnorodnych działań, że w naszym mieście nie czasu na nudę, a zapału i energii mógłby nam pozazdrościć niejeden. Żegnając się po balu, wielu pytało kiedy następna zabawa?

2019.02.15

G M O ? za czy przeciw ?

Organizm modyfikowany genetycznie - GMO (od ang. genetically modified organism) to organizm, którego genom - DNA został zmieniony metodami inżynierii genetycznej w celu uzyskania nowych cech.

Argumenty PRZECIW GMO

 1. Ryzyko dla zdrowia, ponieważ :
  • spożywanie żywności modyfikowanej genetycznie może powodować alergie, choroby układu pokarmowego, obniżenie odporności organizmu, zaburzenia płodności oraz nowotwory,
  • nie można przewidzieć wszystkich konsekwencji jakie za sobą długotrwałe spożywanie żywności GMO;
  • istnieje ryzyko powstawania w żywności GMO nowych alergenów oraz nasilenia się tzw. alergii pokarmowej.
 2. Ryzyko dla środowiska poprzez :
  • uwolnienie organizmów modyfikowanych genetycznie do środowiska, w tym niekontrolowane przechodzenie genów na inne organizmy tego samego lub innego gatunku;
  • straty dla rolników upraw ekologicznych będących w sąsiedztwie upraw GMO z uwagi na ryzyko przeniesienia cech roślin modyfikowanych na ich uprawy
  • zmniejszenie bioróżnorodności przyrody.

Argumenty ZA GMO

 1. Większa produktywność upraw rolnych poprzez:
  • uzyskanie lepszej odporności organizmów modyfikowanych - na czynniki zewnętrzne;
  • zwiększenie zawartości składników odżywczych w żywności;
  • większą produktywność zwierząt hodowlanych;
  • niższe koszty upraw.
 2. Korzyści dla środowiska poprzez:
  • zwiększenie ilości plonów na małych obszarach;
  • zredukowanie ilości używanych pestycydów do ochrony roślin;
  • wykorzystanie mało żyznych terenów do upraw poprzez stworzenie odmian tolerujących wysokie zasolenie gleb i susze;
  • produkcję biopaliw.
 3. Potencjalne korzyści dla człowieka poprzez:
  • tworzenie tzw. jadalnych szczepionek, czyli wprowadzenie do roślin GMO
  • odpowiadających za odporność na niektóre choroby bakteryjne i wirusowe;
  • wczesne wykrywanie chorób zwierząt i roślin w drodze badań DNA;
  • zmniejszenie głodu na świecie - każdego dnia przybywa nas około 230 000

Zarówno ZWOLENNICY jak i PRZECIWNICY GMO silnie bronią swoich racji odpierając każdy argument odpowiednim kontrargumentem.

W świetle przedstawionych informacji KAŻDY Z NAS powinien sam zdecydować:

 • czy chce dokonywać zakupów żywności modyfikowanej genetycznie?
 • czy woli wybierać produkty wolne od GMO?

W sklepach możemy kupić produkty GMO:

 • ziemniaki odporne na stonkę, z większą ilością skrobi, które kiedy się ?uderzą?, nie będą czerniały
 • pomidory, większe, smaczniejsze, bardziej czerwone
 • ryż z genami żonkila, dzięki czemu zawiera więcej witaminy A
 • seler o zwiększonej kruchościwinogrona, które nie mają pestek
 • truskawki, które są jeszcze bardziej słodkie

Fakt, że produkt ma coś wspolnego z GMO MUSI BYĆ PRZEDSTAWIONY NA ETYKIECIE.

"Prawdziwa mądrość daje nam
umiejętność rozróżniania dobra od zła,
lecz nie jest gwarancją,
że wybierzemy słuszną drogę ? dobre czyny?.
Sokrates

2019.02.15

Wyjazd na basen

5 marca 2019 roku organizowany jest wyjazd na basen do Wielkich Łosin. 3 godzinny wstęp to 255 koron, dodatkowa godzina to 50 koron.

Koszt przejazdu 20 zł.

Zapisy na najbliższym wykładzie 20 lutego 2019 roku.

2019.02.12

Wyjazd do Szczyrku

W dniach 22 września do 4 października 2019 roku organizowane są wczasy relaksacyjno-oczyszczające "Senior" 50+ przez Centrum Natury w Szczyrku. W turnusie 10 zabiegów gratis.

Cena 990 zł. Osoby chętne proszę o kontakt pod telefonem 605 516 416 do 13 lutego.

2019.02.11

"Artystyczny amerykański sen - Jackson Pollock"

Wykład poświęcony został niezwykłej parze artystów amerykańskich: Jackson Pollock (1912 - 1956) i Lee Krasner (1908 - 1984), których połączyła miłość do sztuki, jej tworzenia i pasji poszukiwania nowych awangardowych sposobów interpretowania świata w kompozycjach abstrakcyjnych. Jackson Pollock był najbardziej typowym twórcą ACTION PAINTING, który dokonał przewrotu w malarstwie w malarstwie i i tym samym przyczynił się do spopularyzowania sztuki amerykańskiej na świecie w okresie, kiedy sztuka europejska po zakończeniu działań II wojny światowej była okaleczona i pozbawiona elementów wyróżniających na arenie światowej. J. Pollock, pod wpływem swojego nauczyciela Thomasa Harta Bentona, sztuki Indian i meksykańskiego muralizmu, następnie pod wpływem Picassa i J. Miro, przeszedł kilka etapów rozwoju artystycznego. Nie bez znaczenia dla jego malarstwa był automatyzm wylansowany przez surrealistów europejskich, a także psychoanaliza Carla Gustawa Junga. Jego partnerka, a następnie żona - Lee Krasner przez 14 lat towarzyszyła życiu i Twórczości Pollocka, wspierając go nie tylko jako artystę, ale w wieloletniej walce z alkoholizmem. Przez wiele lat zabiegała w środowisku liczących się krytyków sztuki i właścicieli Galerii (Peggy Guggenheim) o miejsce i promocję twórczości Pollocka. Po śmierci Pollocka ( zginął w wypadku samochodowym), Lee Krasne zatroszczyła się o jego dorobek artystyczny i popularyzację, poświęcając się także własnej twórczości malarskiej.


2019.02.01

Wycieczka na baseny termalne

31 stycznia 2019 roku ponad 40 słuchaczy naszego uniwersytetu uczestniczyło w wycieczce do Wielkich Łosin. Przez prawie 4 godziny korzystali z dobrodziejstw wód termalnych. Wody termalne to bogactwo pierwiastków niezbędnych ludzkiemu organizmowi. Kąpiele w takich wodach m.in. usprawniają pracę serca, podkręcają metabolizm oraz eliminują bóle mięśni i stawów.
Według powszechnej opinii kąpiel w basenie termalnym nie tylko leczy różne schorzenia, ale również zapobiega chorobom oraz stanowi doskonały sposób na relaks. Dlatego też zachęcamy wszystkich uczestników do korzystania z tej formy wypoczynku w kolejnych wyjazdach.

2019.02.01

OBRAZY ŚWIATA MINIONEGO ? TWORZENIE NOWEJ RZECZYWISTOŚCI
WSPOMNIENIA MIESZKAŃCÓW NYSY

W ostatnią środę słuchacze Uniwersytetu III Wieku uczestniczyli w wykładzie przeprowadzonym przez Panią Teresę Aranowicz. Wykład poświęcony był wspomnieniom mieszkańców Nysy, którzy przyjechali do miasta po II wojnie światowej. Czasy przedwojenne, czyli okres dzieciństwa, potem wojna i podróż w nieznane, do nowego, nieznanego świata ? o tym opowiadali najczęściej, ale opowiadali też o radości, bo ludzie cieszyli się pokojem, nie było wojny i to było najważniejsze. Bohaterowie wykładu to świadkowie historii, wspominali te zdarzenia i sytuacje, które zapamiętali i które są dla nich ważne. Często wzruszenie nie pozwalało opanować łez, bo mimo upływu lat pamiętają dom rodzinny i swoich przodków. To była opowieść o pamiętaniu.
Nowi mieszkańcy miasta wychodzili z powojennej traumy pełni obaw i lęków, Nysa to był nowy świat, terra incognita, niezbadany ląd o nieukształtowanych relacjach społecznych i kulturalnych. A jednak były nadzieje na lepszą przyszłość i pomimo różnego pochodzenia, różnej przeszłości, innych doświadczeń dokonywał się proces integracji, organizowano nową rzeczywistość. Ład codzienności powracał.

2019.01.24

" Afryka - historia i współczesność, impresje z podróży."

W mroźną styczniową środę, dzięki opowieściom dyrektora Muzeum w Nysie pana Edwarda Hałajki przenieśliśmy się w tropikalne klimaty. Jednakże zanim to nastąpiło, studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nysie mieli okazję, aby posłuchać pięknych pieśni świąteczno -noworocznych. Grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Nysie uświetniła spotkanie wykonując profesjonalnie kilka pieśni przy akompaniamencie zespołu muzycznego z tej szkoły. Występ nagrodzony został rzęsistymi brawami zgromadzonych seniorów.

Pan Edward Hałajko zaraz potem przeniósł nas na gorący "Czarny Ląd". Przedstawił ogólną charakterystykę tego, drugiego co do wielkości kontynentu, o najniższym średnim PKB, najniższej średniej życia ( około 47 lat) a jednocześnie najwyższym przyroście naturalnym ( 24 % w skali roku). Zapoznał nas też ogólnie z największymi problemami Afryki, czyli trwającą w wielu rejonach wojną domową, słabym zurbanizowaniem, brakiem wody pitnej i dróg oraz bardzo marną jakością gleby. wszystko to sprawia, że w ogromnej większości mieszkańcy Afryki cierpią głód i umierają z powodu złych warunków życia. Swoją opowieść zobrazował licznymi zdjęciami z wyprawy po Togo i Ugandzie. Pan dyrektor brał udział w wyprawie z ekipą, która pojechała, aby wybudować tam studnię. Poznaliśmy historię tych państw. Właśnie tutaj w pobliżu miasta Masindi znajduje się wioska Nyabyeya, w której, w czasie II wojny światowej zlokalizowany został sierociniec dla ok. 3000 polskich dzieci i kobiet "Polish Land" . Nazwa ta jest używana do dzisiaj. Polacy zostali tu przywiezieni w 1942 roku, mogli tu spokojnie żyć z dala od łagrów syberyjskich. Jedna z tych ocalałych tam wówczas osób mieszka obecnie w Nysie.

Najciekawsze dla słuchaczy były jednak informacje o pochodzących z Nysy podróżnikach, którzy wsławili się w tym rejonie świata. Jedną z tych postaci był Mehmed Emin Pasza ( właściwie Eduard Schnitzer 1840 - 1892 ) urodził się on w Opolu, ale gdy miał rok, jego rodzice zamieszkali w Nysie. Urodził się jako żyd, potem przeszedł na protestantyzm a zmarł jako muzułmanin. W Nysie uczęszczał do szkoły podstawowej , tu skończył Carolinum, a medycynę i nauki przyrodnicze studiował we Wrocławiu. Od 1865 roku pracował jako lekarz w armii tureckiej. W 1876 roku przenosi się do Sudanu, w anglo-egipskich siłach zbrojnych jest lekarzem, a już po dwóch latach został mianowany gubernatorem egipskiej prowincji Ekwatoria ( dzisiejszy Sudan południowy i północna Uganda). Prowadził też w tym czasie liczne badania i wyprawy botaniczne i ornitologiczne. Po powstaniu Mahdiego w Sudanie, wraz z 10.000 tysiącami ludzi wycofał się nad Jezioro Alberta, a stamtąd po kilku latach dzięki pomocy ekspedycji H. M. Stanleya wraz ze swoim ludźmi ewakuował się nad Ocean Indyjski w pobliże Zanzibaru. W 1890 roku przeszedł na służbę w kolonialnej administracji Niemiec. Brał udział w kolejnych wyprawach, szukał m.in. źródeł Nilu. W 1892 roku wielu członków jego ekspedycji zachorowało na ospę. Emin Pasza odesłał zdrowych ludzi z powrotem a z chorymi pozostał. W październiku został zamordowany przez arabskiego handlarza niewolnikami, którego wcześniej zwalczał.

Drugą osobą pochodzącą z Nysy, był Bernhard Grzimek (ur. 24.04.1909 w Nysie - zm. 13.03. 1987 we Frankfurcie na Menem). Był lekarzem weterynarii, zoologiem. Założył Narodowy Park Serengeti, gdzie pracował. Za film dokumentalny o Serengeti otrzymał w 1960 roku Oskara, był to pierwszy niemiecki film, który otrzymał taką nagrodę.

2019.01.24

Kino seniora - zmiana godziny

W najbliższy poniedziałek 28 stycznia 2019 roku zapraszamy na film Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3, wyjątkowo na godzinę 12.

2019.01.17

Baseny termalne

31 stycznia 2019 roku zapraszamy na wyjazd na baseny termalne do Wielkich Losin. Wstęp na 4 godziny to 260 koron, które będą przyjmowane na wykładzie 23 stycznia 2019 roku. Osoby z poza UTW dodatkowo przejazd 20 zł. Wyjazd o godzinie 9. Miejsce : Plac Wolności.

Opera Wrocławska - Opowieści Hofmana

14 marca 2019 roku zapraszamy na operę "Opowieści Hofmana". Całkowity koszt wyjazdu to 77 zł. Wpłaty przyjmowane będą w sekretariacie do 6 lutego 2019 roku.

Opera Wrocławska - balet Giselle

Serdecznie zapraszamy na balet Giselle do Wrocławskiej Opery 24 marca 2019 roku. Cena biletu to 97 zł lub 82 zł. Koszty przejazdu 10 zł. Wpłaty proszę dokonywać w sekretariacie do 6 lutego 2019 roku.

2019.01.17

Zbigniew Herbert - Pan od poezji

Taki tytuł miał wykład dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nysie, wygłoszony w środę 16 stycznia br. W niezwykle przystępny i ciekawy sposób o mało znanych faktach z życia popularnego w XX wieku poety, opowiedziała nam mgr Michalina Danuta Podgórni.

Zbigniew Herbert urodził się we Lwowie 29. X. 1924 roku, w zamożnej rodzinie. Jego ojciec Bolesław był dyrektorem banku, matka prowadziła dom rodzinny przyszłego poety. " Pan Cogito" to alter ego poety i jego postawy życiowej {Przesłanie Pana Cogito "...bądź wierny - idź ..." Zbigniew uczęszczał do najlepszej lwowskiej szkoły, do VIII Gimnazjum i Liceum im. Króla Kazimierza Wielkiego. W przedwojennym Lwowie, panował istny tygiel wielonarodowościowy, zgodnie żyli obok siebie ludzie różnych narodowości i taka też tolerancyjna atmosfera była w szkołach. Po wkroczeniu do Lwowa bolszewików, ojciec poety musiał się ukrywać pod zmienionym nazwiskiem. Profesorowie ze szkół w różny sposób " znikali" ( więzienie, wywózki itp.) Młody Zbigniew skończył liceum i zdał maturę na tajnych kompletach. Niezapomniany profesor przyrody stał się bohaterem wiersza "Pan od przyrody".
Młody Zbigniew w szkole był inny niż jego koledzy, nie należał do żadnej organizacji ani partii, ale jego inteligencja, wrażliwość i błyskotliwość były dobrze zapamiętane przez szkolnych kolegów. Po maturze rozpoczął studia polonistyczne na tajnym Uniwersytecie Jana Kazimierza.

W 1944 roku rodzina Herbertów opuszcza Lwów i osiada na jakiś czas w Krakowie. W tym mieście zaczął działać w Kedywie i rozpoczął studia na ekonomii i prawie. Mimo, że to nie były jego wymarzone kierunki, ukończył je, jak mówił dla swojego ojca. Po trzech latach studiów w 1947 r. uzyskał dyplom Akademii Handlowej ,zaś rozpoczęte w Krakowie prawo ukończył na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w 1949 r. uzyskując tytuł magistra praw.
Rodzice przenoszą się do Sopotu, a Zbigniew podejmuje studia filozoficzne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, który słynął z bardzo wysokiego poziomu zapewnionego przez znakomitości. Wykładali tam najwybitniejsi profesorowie z uniwersytetów : we Lwowie i Wilnie a nawet z Warszawy ?Stanisław Pigoń, Juliusz Kleiner ,Henryk Elzenberg i wielu innych. Gdy jednak nastały okres stalinowskich czystek i usunięcie większości niemarksistowskich profesorów, przenosi się na Uniwersytet do Warszawy i tam kontynuuje naukę.
Jednak tych studiów nie kończy, zaczyna pracować w Sopocie w ZLP. Tam poznaje swoją wielką miłość, jednak po 9 latach rozstaje się z Haliną Misiołkową. Miał ogromne poczucie winy, kajał się za rozbicie rodziny. W 1968 r. ożenił się z Katarzyną Dzieduszycką z którą pozostawał w związku małżeńskim do śmierci.

Od 1956 roku zaczął publikować swoje wiersze i wtedy znacznie poprawiła się jego sytuacja materialna. Podróżował po świecie, dostawał nagrody, zaproszenia na wykłady. Mieszkał m.in. w Berlinie, Paryżu i w Stanach Zjednoczonych, gdzie nawet był krótko wykładowcą na Uniwersytecie w Los Angeles. W 1981 roku wrócił do Polski, związał się z młodą Solidarnością. Publikował, pisał felietony. Jego twórczość i postawa stały się symbolem bezkompromisowego sprzeciwu, a jego wiersze stały się tekstami bardów Solidarności m.in. Jacka Kaczmarskiego. Popierał dekomunizację, ujmował się za Kurdami, krytykował Okrągły Stół. Pod koniec życia ciężko zachorował na astmę, ale cały czas intensywnie pracował.
Zmarł 28 VII 1998 roku, pośmiertnie został odznaczony Orderem Orła Białego. Jesienią 2017 roku Sejm przez aklamację przyjął uchwałę, że rok 2018 jest rokiem Zbigniewa Herberta. Pozostawił po sobie dziesiątki wierszy tłumaczonych na wiele języków, a cytaty z tych wierszy weszły na stałe do języka naszych rozmów. Stworzona przez niego postać Pana Cogito ,to postać przeciętna , ale i heroiczna. Z.Herbert w swojej poezji wyraził umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę. Był Panem od...poezji.

2019.01.14

Wykład pt. ?AMADEO MODIGLIANI i jego przyjaciele?

Już na pierwszych wykładach w tym Nowym 2019 roku Pani dr Małgorzata Radziewicz ?wysoko postawiła poprzeczkę?. Obejrzeliśmy przepiękny choć bardzo smutny film, który z uwagi na wrażenie jakie wywarł na słuchaczach był nieoczekiwanie przedmiotem zajęć z lektoratu na naszym UTW. Poznaliśmy kilka wybitnych postaci z przełomu XIX i XX wieku przede wszystkim: Amadeo Modigliani ( 1884-1920) i jego przyjaciół: Maurice Utrillo (1883-1955), francuski malarz amator, Chaim Soutine (1893-1943), malarz pochodzący z Białorusi, Mojżesz Kisling (1891-1953), Polak żydowskiego pochodzenia, pochodzący z Krakowa. Wykład poświęcony został środowisku Ecole de Paris, specyfice czasów po I wojnie światowej i atmosferze Paryża, do którego przybywali masowo artyści z różnych stron świata. Guru łączącym niemal wszystkich, zarówno marszandów, krytyków sztuki i samych artystów tego okresu był Pablo Picasso, który cieszył się renomą i sławą największego, najbogatszego i najbardziej kreatywnego artysty. Ważną rolę odgrywał także Leopold Zborowski, wielki miłośnik twórczości Amadeo Modiglianiego i jego marszand, a także wyrozumiały przyjaciel. Poddana głębszej analizie twórcza droga Modiglianiego i trójki jego wiernych przyjaciół, stała się kanwą tego edukacyjnego wykładu. Lata 1918 - 1920, to ostatnie lata życia Modiglianiego, artysty ciężko chorego na gruźlicę i jego niezwykłej miłości do Jeanne Hebuterne, młodej malarki z Akademii Colarossi, kształcącej zarówno mężczyzn jak i kobiety. Jeanne Hebuterne odebrała sobie życie niespełna dwa dni po śmierci Modiglianiego.


Archiwum aktualności:

Stowarzyszenie Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie,
48-300 Nysa, ul Armii Krajowej 21 NIP: 753-229-99-83
Strony internetowe, multimedia, sprzęt komputerowy, usługi informatyczne Sigma Technology
UTW Nysa - Wszelkie prawa zastrzeżone