Kontrast:

KontaktAktualności wydziałowePracownicyPlany zajęć

Wydział Nauk Technicznych - ARCHITEKTURA

Uczelnia Student Miasto Rekrutacja
Międzynarodowe warsztaty architektoniczne

W trzecim tygodniu października 2012 w Cottbus w Niemczech odbyły się międzynarodowe warsztaty architektoniczne. Grupy studentów z PWSZ w Nysie oraz HS Lausitz z Cottbus pracowały nad rozwinięciem koncepcji architektonicznej dotyczącej rewitalizacji zabytkowej fary w Gubinie. Zarówno z nyskiej uczelni jak i niemieckiej wzięło udział po ośmiu dyplomantów, których prowadzili prof. Markus Otto oraz dr Konrad Dobrowolski.

W kolejnych dniach studenci pracowali nad konstrukcją nowego dachu kościoła oraz zagospodarowania wewnętrznej przestrzeni budynku, swoje pomysły mogli weryfikować na wykonanym już modelu kościoła. Przy pracy nad tematem niezwykle cenne okazały się uwagi prowadzących prof. Otto i dr Dobrowolskiego.

Podczas końcowej prezentacji studenci przedstawili swoje pomysły prezentując szkice, rzuty oraz robocze modele. Jak sie okazało każdy miał inną wizję na rewitalizację budowli.
W ostatni dzień warsztatów studenci mogli poszerzyć swoją wiedzę podczas wycieczki po obiektach sakralnych. Pierwszym miejscem był kościół Marienkirche we Frankfurcie nad Odrą, następny to Stadtkirchie St. Marien w Münchenberg, który był bardzo dobrym przykładem połączenia współczesnej architektury z historycznym budynkiem. Na miejscu zostaliśmy powitani przez współtwórców biblioteki oraz przedstawicielkę kościoła. Grupa wysłuchała ciekawego wykładu dotyczącego historii rozwoju kościoła, a także budowy nowoczesnej biblioteki w jego wnętrzu. Następnie niezwykle zaciekawieni wstępem studenci mogli dokładnie zwiedzić obiekt w towarzystwie koordynatorki.

Ostatnim punktem programu był Kulturkirche w Luckau. Pani przewodnik opowiedziała o historii miasta, kościoła, a także o wielu innych aspektach związanych z tym miejscem. Dowiedzieliśmy sie, iż budynek swego czasu był wykorzystywany jako więzienie, a następnie przerobiony na muzeum kultury.
Warsztaty zaowocowały nie tylko nowymi pomysłami rewitalizacji kościoła, ale także dały możliwość skonfrontowania swoich pomysłów z nie tylko istniejącą makietą, ale także pomysłami innych projektantów.
Warsztaty to nie koniec pracy nad tematem. Przez kolejne 12 tygodni studenci pod okiem promotorów będą przygotowywać pracę dyplomową, którą zaprezentują na uroczystej obronie w Gubinie.

Kamila Czuczwara

Wydział Nauk Technicznych - kierunek architektura, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2018    
kontakt z webmasterem:   
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK